Az inkontinencia mindkét nemnél, bármely életkorban jelentkezhet, de megjelenése gyakoribb szülést követően, illetve idősebb korban. Magyarországon csaknem nyolcszázezer ember küzd vizelettartási problémával. A nők többsége nőgyógyászhoz, míg a férfiak urológushoz fordulhatnak a problémájukkal.
A kialakulásban szerepet játszhatnak:
- a vesét körülvevő izmok lazulása
- idegrendszeri károsodás
- terhesség és szülés következtében beálló gátizomzati gyengeség
- a vesék szabálytalan elhelyezkedése
- stressz
- lelki-pszichikai okok
- életkor - menopauza idején beköszöntő hormonális változások
- húgyúti fertőzések
- felfázás
A betegség hátterében álló tényezők:
- húgyúti vagy nőgyógyászati fertőzések
- a kismedencei izmok gyengesége
- ösztrogénhiány
- urológiai, illetve nőgyógyászati műtétek utáni állapot
- terhesség
- menopausa
- prosztata megnagyobbodás
- gerincvelői sérülések, megbetegedések
- székrekedés
- gyógyszerek
Az inkontinencia orvosolható
A diagnózis lényege, hogy meghatározzák, milyen okból alakult ki a probléma. Egyes esetekben, főképp stressz-inkontinencia esetén az enyhe tünetek teljesen meg is szüntethetők megfelelő odafigyeléssel, életmódváltással és kezeléssel. Enyhe esetben az életmódváltás segíthet, ha az ember odafigyel a rendszeres, nem túl nagy időközönkénti vizeletürítésre, kerüli az alkoholfogyasztást és a vízhajtó hatású italokat, gondot fordít az érintett izmok megfelelő edzésére, tornájára
A második stádiumnál már kisebb megerőltetésre, például járáskor is távozik vizelet, a harmadik stádiumban pedig már nyugalomban sem lehet elkerülni a kellemetlenséget. Vannak, akik baleset következtében nemcsak a záróizmok feletti kontrollt veszítették el, de a vizelet ürülését sem érzékelik. Ez az állapot az életminőségben olyan romlást idézhet elő, amit nehéz elviselni. Az ösztrogénhiánnyal összefüggésben jelentkező inkontinenciát a hormonpótló kezelések enyhíthetik. Jó hatásúak a helyileg alkalmazható hormontartalmú tabletták, kúpok is, amelyeket a hüvelyben és környékén kell alkalmazni.
Azonban az inkontinencia összetett probléma, ezért urológus, neurológus, nőgyógyász és rehabilitációs szakemberek együttes munkájára van szükség, hogy megtalálják a megoldást és a gyógymódot.
Alternatív kezelési módszerek
- Jó eredményeket hoztak a homeopátiával végzett kezelési módszerek, hiszen a nők több mint 2/3-a jelzett tünetmentességet a kezelés befejeztével. A fennmaradó 1/3-a is erőteljes javulást mutatott. A készítmény szedésének abbahagyása a tünetek újbóli kiújulásához vezetett.
- Kitűnő eredményeket hozhatnak a megfelelő tornagyakorlatok is. A gyakorlatok segítségével 87%-kal erősödhet a hüvely izomzata.
Forrás: keresdazorvosod.hu