Miért érdemes mozognom cukorbetegen?
Kutatások bizonyítják, hogy a fizikai aktivitás
- csökkenti a vércukor és vérzsírok szintjét, valamint a vérnyomást is
- csökkenti az inzulin szükségletet
- elősegíti a fogyást
- csökkenti a szív és érrendszeri betegségek, valamint az agyi érkatasztrófák kockázatát
- erősíti a csontokat, fenntartja az izületek rugalmasságát
- javítja a közérzetet és csökkenti a stresszt.
Milyen mozgás válasszak cukorbetegen?
A fizikai aktivitásodat többféleképpen is növelheted: érdemes több mozgást beépíteni a mindennapi tevékenységeidbe is (séta, lépcsőzés, kutya sétáltatás, kerti munka), de emellett hetente legalább 3-5-ször fél órát szánj valamilyen sport tevékenységre. Válassz kedvedre való, fizikai állapotodnak megfelelő sportot. A kocogás, biciklizés, úszás kiváló választás.
A cukorbetegség szövődményei és a mozgás
Ha fennállnak bizonyos szövődmények, akkor lehetnek olyan tevékenységek, amit jobb ha kerülsz. Ha magas a vérnyomásod,vagy szemszövődményeid vannak, akkor kerüld a nagyobb súlyok emelésével járó sportokat. Végtagzsibbadás esetén az úszás biztonságosabb, mint a kocogás. Mindenképpen érdemes kikérni kezelőorvosod tanácsát.
A mozgás és a vércukormérés
Sokan aggódnak amiatt, hogy a mozgás hatására leeshet a vércukruk. Érdemes ezért sportolás előtt és után is ellenőrizni a vércukorszintedet. Fontos, hogy ismerd az alacsony vércukorszint jeleit (remegés, fáradtság, ingerlékenység, éhség, fejfájás.) és hallgass a tested jelzéseire. Legyennálad egy kevés ennivaló, vagy szőlőcukor, és ha a szabadba mész, akkor vigyél magaddal a betegségeddel kapcsolatos legfontosabb információkat tartalmazó kártyát. Biztonságérzetedet (és kitartásodat!) is növeli, ha együtt sportolsz egy baráttal.
A mozgás és a láb védelme
Külön figyelmet érdemel a lábak védelme, hiszen a cukorbetegség egyik következménye a diabetes neuropathia. Fontos, hogy mindig kényelmes, az adott sporttevékenységhez való cipőben, és pamut zokniban sportolj.
Ha azt veszed észre, hogy mindig kibúvót keresel, hogy ne kelljen mozognod, akkor tegyél fel magadnak néhány kérdést. Kedvemre való sportot választottam? Elérhető célokat tűztem ki? Talán más napszakban könnyebben menne? Ne add fel, amíg meg nem találod azt a rutint, ami Neked beválik. Ha egyszer szokásoddá vált a sport, nem is fogod érteni, hogyan éltél eddig nélküle.
Forrás: egeszsegescukorbetegen.hu