Ilyen beavatkozás például a fogászati implantátumok beültetése is. Ha nem lenne elég, hogy az ember a cukorbetegségből adódó problémákkal küzd, a hiányzó fogak további súlyos szövődményeket okozhatnak. Egy hiányzó fogtól például az ember arca megereszkedik, és ettől idősebbnek tűnik majd a valódi koránál.
A fogászati implantátumokkal ez a probléma elkerülhető, azonban ezek beültetése után legalább 6 hónapnyi gyógyulási, regenerációs időszakra van szükség, így ezek a titánból készült csavarok plusz problémákat jelenthetnek a cukorbetegek számára.
Jogosan merül fel tehát a kérdés, hogy a cukorbetegek is csináltathatnak-e fogászati implantátumokat. Az alábbiakban ezt és hasonló fontos kérdéseket igyekszünk megválaszolni, hogy ön is tájékozott döntést hozhasson egészségével kapcsolatban!
A cukorbetegség és a fogászati implantátumok kapcsolata
A cukorbetegség az egész testre kihat, méghozzá oly módon, hogy az élet több területén is zavarokat okozhat a páciensek számára. Azok a cukorbetegek, akiknek hiányzik egy foguk, többféle opció közül is választhatnak. A fogászati implantátumot azok választják szívesen, akik tartós megoldást eresnek problémájukra, és hiányzó foguk lehető legpontosabb másolatát szeretnék beültetni annak helyére. A fogászati implantátumok továbbá a környező fogaknak is támaszt nyújtanak, ami hosszútávon fontos szempont.
A fogászati implantátumoknak azonban a test regeneratív képességeire van szükségük, hogy összeforrhassanak az állkapocscsonttal. Ezt követően a fogíny is be kell gyógyuljon az implantátum körül. Ettől lesz olyan meggyőző a beültetett műfog a fogsorban, és ezért tartósabb megoldás, mint a műfogsorok vagy a hidak.
A probléma az, hogy a cukorbetegség, mint fentebb említettük, lelassítja a gyógyulási folyamatokat a szervezetben, és emiatt sajnos a komplikációk kockázata is nagyobb egy implantátum beültetését követően.
A fogászati implantátumok behelyezése magas (95%) sikerarányú beavatkozás, azonban, ha nem figyelnek oda rájuk megfelelően, sajnos problémák alakulhatnak ki a páciens szájában. Sajnos az olyan fennálló betegségek, mint a cukorbetegség is jelentősen csökkenthetik ezt a sikerarányt.
Szóval biztonságos implantátumot csináltatnia egy cukorbetegnek?
Amennyiben a cukorbetegség megfelelő kezelést kap, és a páciens egészsége ettől eltekintve jónak mondható, a fogászati implantátum beültetése biztonságos. A fogászati implantátumok pont, hogy megkönnyíthetik a cukorbetegek mindennapjait, hiszen sokkal egyszerűbb velük követni a diétákat, mint hidakkal és egyéb fogpótló megoldásokkal.
Amennyiben egészsége (a cukorbetegségtől eltekintve) rendben van, nem kell tartania az implantátum-beültetés komplikációitól. Ennek megállapításában természetesen fogorvosa segít majd önnek, de ehhez fontos, hogy minden egészségügyi előzményét megossza szakorvosával!