Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

1-es és 2-es típusú cukorbetegség, inzulin, diéta: az inzulinkezelés vesevédő hatása 1-es típusú cukorbetegeknél

Diabetes Portál



Az inzulinkezelés vesevédő hatása 1-es típusú cukorbetegeknél

A diabetológia történetében az első átütő sikerű bizonyíték 1-es típusú cukorbetegek intenzív inzulinkezeléssel folytatott terápiájának a késői szövődmények kivédésében játszott szerepére az USA-ban 1441 betegen lefolytatott ún. DCCT (Diabetes Control and Complications Trial) vizsgálat volt, melyet 1993-ban, 6 év után fejeztek be. A vizsgálatban résztvevők közül 771 személy napi négyszeri inzulin injekciós kezelésen volt (intenzíven kezeltek), 730 személy pedig napi egyszeri vagy kétszeri kevert inzulinon (hagyományos módon kezeltek). A két csoport között óriási különbség volt a késői diabéteszes szövődmények előfordulási gyakoriságában.

1-es típusú cukorbetegség, inzulin, inzulinkezelés, vese

Az intenzív inzulinkezelés alatt állók között 6 év alatt 54%-kal kevesebb retinopátia, 56%-kal kevesebb nefropátia és 57%-kal kevesebb neuropátia fejlődött ki, mint a hagyományosan kezeltek csoportjában. Ez annyira meggyőző különbség volt, hogy akkor az összes beteget intenzív kezelésre állították és EDIC (Epidemiology of Diabetes Interventions and Complications) néven 1375 beteg után-követését végezték 16 éven át. Most – összesen 22 év után – a veseszövődményeket értékelték újra.
A DCCT vizsgálat kezdetén a betegek életkora 13 és 39 év között mozgott (átlag 27 évesek voltak) átlagosan 6 éves diabétesz tartammal. Kezdetben senki szedett közülük ACE gátló vagy angiotension II blokkoló vérnyomáscsökkentőt (ezek akkor mér nem voltak jelen a piacon), viszont 22 év után, tehát az EDIC vizsgálat kiértékelésekor a kezdettől intenzív terápián lévő betegek 53, a kezdetben hagyományos módon kezeltek 57%-a szedett valamilyen, e gyógyszercsaládokba tartozó szert. A vérnyomás mindkét betegcsoportban normális volt. Minden betegnél évente mérték a szérum kreatinin szinteket és az ún. GFR-t (glomerulus filtrációs ráta, mely 60 felett tekinthető normálisnak), valamint a 24 órás vizelet albumin-ürítést. A DCCT vizsgálat 6. évében az intenzíven kezelt betegek átlagos HbA1c szintje 7,3% volt, szemben a hagyományosan kezelteknél talált 9,1%-os szinttel. Újabb 16, tehát összesen 22 év után az immár egyformán, intenzíven kezelt betegeknél az átlagos HbA1c szint 8% körül mozgott. Ennek ellenére az EDIC vizsgálat végén az eredetileg intenzíven kezeltek közül 24, a hagyományosan kezeltek közül 46 betegnél alakult ki csökkent GFR szint, amely kb. 50%-os kockázat csökkenést jelent. Az összesen 70 vesekárosodott személy közül a DCCT vizsgálat alatt csupán 4 személynél csökkent a GFR, 66-nál már az EDIC után-követéses vizsgálat alatt. Az intenzíven kezeltek közül 8, a kezdetben hagyományosan kezeltek közül 16 betegnél fejlődött ki végstádiumú veseelégtelenség. Mindezek a különbségek egyértelműen arra utalnak, hogy minél korábban kezdődik meg az 1-es típusú cukorbetegeknél a korszerű intenzív inzulinkezelés (ebbe ma már beleértjük az inzulinpumpa kezelést is), annál jobbak a késői életkilátások, mivel a kezdeti jó anyagcsere mintegy „rögzül” a szervezet memóriájában és hosszú távon képes kifejteni védő hatását.

Forrás: N Engl J Med.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Elektromiográfia

Idegvizsgáló módszer, amellyel az izmokban keletkező elektromos aktivitást mérik. Tovább

BMI (body mass index)

Lásd: testtömegindex Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt olvashat: a... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: