Betegek Világnapja
2008 Február 11.
A szenvedés a betegség elválaszthatatlan az ember földi életétől. A betegség a mai világban sokkal inkább jelen van, mint tíz-húsz évvel ezelőtt.
„Salus aegroti suprema lex – „
A beteg jóléte a legfőbb törvény
Miért éppen február 11-e a Betegek Világnapja?
1858. február 11-én jelent meg a Szűzanya Bernadettnek először. A szegény családból származó leányt Mária közvetítőnek szánta, Bernadettel üzent, neki mondta el kéréseit és arra kérte továbbítsa azokat. Sokáig nem hittek az egyszerű lánynak, de szavai később hitelt nyertek és a jelenések helyén hatalmas templom épült Lourdesban.
Az évek során több millió zarándok járt ott, és számos csodás gyógyulás is történt, aminek orvosi magyarázata nincs. Olyan emberek gyógyultak meg, akikről az orvosok már lemondtak és betegségüket gyógyíthatatlannak tartották. Az emberek hite és a Boldogságos Szűz közbenjárása azonban meggyógyította őket .II. János Pál pápa 1992-ben elrendelte, hogy február 11-e legyen a Betegek Világnapja. Az ellene elkövetett merényletet követően egyre inkább megtapasz-talta a betegség keresztjét, s különös együttérzéssel fordul a betegekhez. A csoda helyén 1864-ben templomot építettek, amelynek IX. Pius pápa bazilika címet és előjogokat adományozott.
A világnap célja
A világnap célja, hogy "Isten egész népe kellő figyelmet szenteljen a betegeknek, segítse elő a szenvedés megértését."
Az orvos Jézus mondja: „nem az egészségeseknek kell az orvos, hanem a betegeknek”. (Mk 2,17)
Mit fejez ki az érintetteknek és az egészségügyben dolgozóknak ez a nevezetes nap tesszük fel akár önmagunknak is a kérdést.
A Betegek Világnapja megünneplésével az Egyház kifejezi háláját és elismerését az egészségügy területén dolgozóknak, s mindazoknak, akik nagylelkűen foglalkoznak a betegekkel, szenvedőkkel. A szenvedés a betegség elválaszthatatlan az ember földi életétől. A betegség a mai világban sokkal inkább jelen van, mint tíz-húsz évvel ezelőtt. Az új betegségek nagyon súlyos tünetek formájában jelentkeznek.
Ezáltal óriási fájdalmakat okoznak az embernek, mint pl. az AIDS, vagy a kábítószer függőség is egy olyan betegség, mellyel szemben minden segítség megadása mellett, a függőségben lévőknek minden lehetőséget biztosítanunk kell annak érdekében, hogy az ilyen jellegű betegek száma csökkenjen.
A betegség azaz állapot, amikor az ember kiszolgáltatott helyzetbe kerül, egyben ilyenkor szorul a legtöbb törődésre és odafigyelésre. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) nemcsak egészségről, hanem testi, lelki és társadalmi jólétről beszél. Ez szépen hangzik, felmerül bennünk a kérdés, de tartalmiságában megfelelünk-e az elvártaknak az egészségügyi szolgáltatás nyújtók esetében?
Többnyire megrekedünk a testi jólét megoldására tett kísérleteknél. A legtöbb helyen úgy értelmezik a beteget, mint a vendéget a vendéglőben. Bemegy, megadják neki, amire szüksége van, fizet, vagy a biztosító fizet helyette, aztán elmegy, és lehet, hogy soha többé nem látják.
Napjainkban az orvosi és egészségügyi szolgáltatást végzők beteg- központú ellátást nyújtanak számunkra. Hozzátartozik ehhez a személyes kontaktus, a kézfogás, bátorítás, együttérzés, annak a tudatosítása, hogy az ellátás során nemcsak gyógyítás, hanem gyógyulás folyik. Az eredmény az orvos és a beteg együttműködésének gyümölcse.
Ez a munka nagy lelki teljesítményt is kíván mind a két fél részéről: megértés, odafigyelés, együttérzés, ami nélkülözhetetlenül fontos különösen napjainkban, rohanó világunkban. Az élet ajándék, s az ember ennek az ajándéknak csak kezelője és őrzője.
Ezt az igazságot szüntelenül hangsúlyozni kell a tudományok és az orvosi technikák fejlődése láttán, melyeknek az a céljuk, hogy jobbítsák az emberi élet minőségét. Alapvető követelmény ugyanis, hogy az életet védeni, oltalmazni kell, fogantatása pillanatától egészen természetes haláláig.
Sürgető szükség van a mai társadalomban arra, hogy a testi, fizikális szenvedésen túl a lelki szenvedéssel, a magány érzésével is törődjünk, s a beteg, az elesett embert ne tekintsük sem a közösség esetében, sem a környezetünkben fárasztó tehernek. A személyes látogatás, a személyes beszélgetés, a meghittségben eltöltött pár perc, hitet, reményt ad a jövőre nézve, melyet csak, és csakis az tud megélni, aki bármilyen okból az egészségügyi szolgáltatásban részesül.
Napjainkban jelentős változások korát éljük. Éppen ezért is gondoljunk azokra az emberekre, akik életüket a gyógyításnak szentelték, és orvosi, nővéri vagy olyan munkát látnak el, amivel segítik a kiszolgáltatottak helyzetének jobbítását nap-mint nap. A betegek gyógyításában, ellátásukban, végtelenül nagy szolgálatot tesznek az emberek javára.
„Az ember letűnik az élet színpadáról,
de tettei fennmaradnak... a jók
az utókor hálás emlékében fognak élni.”
(Vasvári Pál)
Dr. Antal Géza
Betegjogi képviselő
Közép-dunántúli Régió
Veszprém Megye
Veszprém