Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése.
Vizitdíj: mégis fizettük?
Számos esetben „kiváltságaik” csak akkor érvényesültek, ha diabétesz-szakgondozókba utalták őket, illetve kórházi felvételük oka közvetlen kapcsolatban állt a cukorbetegséggel. Sok esetről hallottunk, amikor, ha a háziorvosnál vérnyomáscsökkentő vagy szívgyógyszer, esetleg antibiotikum felírásáért jelentkeztek, máris fizetniük kellett. Legtöbbször ugyanez volt a helyzet, ha laboratóriumi vizsgálatra küldték őket vagy röntgenbe, ultrahangra stb. kellett menniük. Ha a diabétesz-gondozókban nem háziorvosi beutalóval jelentkeztek első alkalommal, illetve az előző szakvizsgálatot megelőző 3 hónapon belül, számukra is kötelező volt az 1000 forintos díj megfizetése, mert e nélkül egyetlen vizsgálatra nem küldhette el őket a szakorvos, még egy laboratóriumi vizsgálatot sem kérhettek részükre. A számítógépes program egyszerűen megtagadta a továbblépést.
Cukorbeteg: volt aki nem tudta fizetni a vizitdíjat
Sokszor összefacsarodott a szívünk, amikor egy-egy beteg közölte, hogy az orvosok által javasolt vizsgálatokat nem tudja elvégeztetni, mivel sem a háziorvosnál, amikor a beutalókért jelentkezik, sem a vizsgálati helyen nem tudja megfizetni a 300 forintokat. Ilyenkor le vették a vért és igyekeztek úgy intézni a dolgot, hogy ezt a terhet a nagyon szegény betegek válláról levegyék. Akkor még nem beszéltünk a másik oldalról. Sok helyütt a vizitdíj beszedése az egyéb többletadminisztrációs feladatok mellett nagyon megterhelte a rendeléseket. Az orvosok többsége, ugyanígy a betegek is, megalázónak érezték a százasok kiperkálását, átvételét és a nyugtaírást. Arról nincs információnk, hogy vajon hány beteg kérte vissza az önkormányzattól a 6000 forint feletti vizitdíjak összegét.
Megváltozott a készítmények támogatása
Más: megváltozott a metformin készítmények támogatása. A továbbiakban csupán az 1000 mg-os tablettákat támogatják, az 500 és 850 mg-osokat nem. Ez esetben tehát a megoldás: 1000 mg-os metformin tablettákat kell felíratni és adott esetben azokat felezve alkalmazni. Továbbá: április 1-jétől a glibenclamid, buformin és akarbóz készítmények tb-támogatása megszűnt és ezek közgyógyellátás keretében nem írhatók fel receptre.
Vércukorcsökkentő tabletták
Végül egy jó hír: rövidesen újabb hatékony szerekkel gazdagodik a vércukorcsökkentő tabletták sora. Jönnek a DPP-4 inhibitor készítmények. Először a sitagliptin, talán jövőre a vildagliptin. Reméljük, megfizethető áron és elfogadható OEP-támogatással. És akkor még hatékonyabban tudjuk kezelni a 2-es típusú cukorbetegeket. Úgy legyen.
Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt
Forrás: diabetesonline.hu