kánikula
A nyári hőség hatása a cukorbetegekre
A meleg egyik kiemelt hatása mindenre és mindenkire, hogy a vizet elpárologtatja. Ezért legyen egészséges, vagy cukorbeteg, bárki, aki kint tartózkodik a szabadban fontos, hogy pótolja az elvesztett vizet. Cukorbetegeknél a kiszáradás, vagyis a dehidratáció sokkal gyorsabban kialakul, hiszen náluk a vízvesztési folyamat amúgyis gyorsabban megy végbe. A kiszáradás első jeleire már megváltozik a cukoranyagcsere. Ilyen esetben pedig az inzulin fölszívódása is másként alakul.
A nagy meleg ez mellett megterheli a szervezetet ezért a megfelelő működéshez nagyobb igénybevételre van szükség. Ezért a különböző fizikai terheléseket is kerüljék a nagy melegben. Akinél egy ideje sikerült visszaszorítani a vércukorszintet, az se kísértse a szerencséjét, és figyeljen oda mindenre, mert a nagy meleg képes gyorsan olyan helyzetbe hozni a szervezetet, amelyben a vércukorszint ismét megemelkedik.
A forróság ellen érdemes valamilyen hűtő módszert használni, főleg a fej területén, mert a hőguta és az ájulás valós veszélyt jelent. Cukorbetegek esetében ráadásul ilyenkor nehéz lehet megállapítani, hogy a hőségtől, vagy esetleg az alacsony vércukorszint miatt kialakult hipoglikémiás roham miatt történt az ájulás.