Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Diabeteses retinopathia, diabeteses retinopathia alapja, a diabeteses retinophatia kezelése

Diabetes Portál



A diabeteses retinopathia

A cukorbetegség egyik súlyos szövődménye a látás romlása vagy teljes elvesztése. A diabetes melitus több módon okozhat látáskárosodást: a cukorbetegek közt gyakrabban fordul elő szürkehályog, illetve glaukóma, neuropathia részjelenségeként opticus neuropathia, de a látás romlásának leggyakoribb és legnehezebben kezelhető oka a diabeteses retinopathia.

Diabeteses retinophatia

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése.

 

 

A diabeteses retinopatia alapja 

 

A diabeteses retinopathia alapja a kiserek károsodása. A retina ereinek károsodása következtében az erek fala áteresztővé válik, a hajszálér hálózat egyes területein csökken vagy megszűnik a vérkeringés. Az érkárosodás a továbbiakban retinális vérzéseket, oedemát okoz, sérülékeny új kiserek, a retina felszínén növekvő, vagy az üvegtesti térbe nyúló hegszövet kialakulásához vezet. Az újdonképzett erekből a látást hirtelen, súlyosan megrontó üvegtesti vérzések keletkezhetnek, a heges, proliferativ szövet a retinára húzást gyakorol. Ha a húzás iránya az üvegtesti tér belseje felé irányul az eredmény tractiós ablatio, ha párhuzamos a retina síkjával a retina redőződése lesz az eredmény. Mindkét elváltozás deformálja a retinát: az eredmény torzlátás, látótér károsodás, a látásélesség csökkentése.

 

 

A diabeteses retinopatia


  A diabeteses retinopathia a vakság egyik vezető oka. Az Amerikai Egyesült államokban évente nyolcezren veszítik el látásukat diabeteses retinopathia következtében. A diabeteses retinopathia kialakulásában egyik legfontosabb tényező a cukorbetegség fennállásának ideje. A retina elváltozásai leggyakrabban az alapbetegség 10-15 éves fennállása után alakulnak ki. A retina megbetegedésének prognózisa rosszabb I. típusú fiatalkori diabeteses betegeknél, illetve kezeletlen cukorbetegség esetében. A kezeletlen cukorbetegeknek a többi diabetesesnél 25-ször nagyobb az esélye arra, hogy elveszítsék látásukat

 

 

A diabeteses retinopathia két alapcsoportját különítjük el: a proliferativ és a non proliferativ  formát.

 

A proliferativ diabeteses retinopathia:

  Fő jellegzetessége az érújdonképződés. A retina  félszínén, a látóidegfőn kúszó vagy az üvegtesti térbe nyúló erek fala vékony, sérülékeny,  faluk kórosan áteresztő. Jelenlétük a retina nagy területén a kapilláris keringés súlyos  károsodására utal. Amennyiben az érújdonképződések a szem elülső segmentumában is  megjelennek a csarnokzugban megakadályozhatják a csarnokvíz elfolyását. Az iris lapján  kialakuló érújdonképződés a rubeosis iridis, amely szűk pupilla mellett réslámpával nagyon  jól megfigyelhető. A csarnokvíz keringési zavar következtében megemelkedik a szemnyomás,  amely sokszor súlyos, nehezen befolyásolható másodlagos zöldhályoghoz, secunder glaukómához vezet.

  A retina felszínéről előemelkedő érújdonképződések legtöbbször az üvegtest hátsó felszínén, mint vezetősínen kúsznak az üvegtesti térbe. Az újdonképzett erek falából kiszivárgó  folyadék az üvegtest összehúzódását provokálva húzást gyakorol az új erekre. A trakció  következtében üvegtesti vérzés lép fel. Az újdonképzett erek mentén a hátsó üvegtesti felszín  vonalában kötőszöveti proliferáció alakul ki, amely a retinára húzást gyakorolva alakítja ki a  trakciós ablatiót. Az újabb eredmények szerint a diabeteses macula károsodások egy részében  a vitreoretinális trakció kóroki szerepe egyértelmű.

  A proliferativ diabeteses retinopathia gyakrabban fordul elő fiatalkori I. típusú diabetesben, de  a műtétre kerülők között időskori, II. típusú diabetesben sem ritka.

 

 

A non proliferativ diabeteses retinopathia

 

a időskori, II. típusú diabetesben gyakori.  Jellegzetessége, hogy az érkárosodás következtében az érfalon keresztül finom  folyadékszivárgás alakul ki, filtráló microaneurismák fejlődnek ki. Ennek eredményeként a  retina megvastagodik, oedemás lesz, a retina mélyebb rétegeiben vagy alatta zsírnemű  anyagok halmozódnak fel. Az előbbieket kemény exsudatumoknak, az utóbbiakat subretinális  lipid depozitumoknak nevezzük. Amennyiben a retina megvastagodása, a lipid lerakódások  nem érintik a macula,  illetve a hátsó pólus területét,  a látás nem sérül.  A macula károsodása  azonban súlyos,  nehezen befolyásolható látásromláshoz vezethet.

 

 

A diabeteses retinopatia panaszai

 

Enyhe panasz


  Az enyhe diabeteses retinopathia nem feltétlenül okoz látáspanaszt. Az előrehaladott retinopathia következtében kialakuló panaszok sem kizárólag erre a betegségre jellemzőek: a beteg gyakran arról panaszkodik, hogy nehezen vagy nem tud olvasni, homályosan lát, torzan lát, hirtelen megromlott a látása egyik vagy mindkét szemén, a lámpa körül színes karikákat észlel, úszkáló homályokat lát. A panaszok eredetének tisztázása a szem elülső és hátsó segmentumának alapos átvizsgálásától várható.
Kezelés

  A diabeteses retinopathia enyhébb esetei nem igényelnek szemészeti beavatkozást. Rendszeres szemfenékvizsgálatra van szükség a kezelést igénylő elváltozások kizárására. A cukorháztartás rendezése, a vérnyomás, vérzsírok szintjének pontos beállítása, a vérszegénység megszűntetése ilyenkor a legfőbb feladat.

 

 

Látást veszélyeztető panasz


  Amennyiben a látást veszélyeztető elváltozások kialakulását észleljük, szemészeti kezelést javaslunk. A kezelés lehetőségei sokrétűek, a nem ritka szövődmények miatt alkalmazásukhoz a várható előnyök és a kockázatok gondos mérlegelése szükséges. A megfelelő kezelési mód kiválasztásában a beteggel történő konzultációnak is fontos szerepe van.

 

 

 

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt

 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

ORAC

(Oxygen Radical Absorbance Capacity = Oxigéngyök Abszorbciós /elnyelő/ Kapacitás) Az... Tovább

Diabetes renalis

Hibás veseműködés miatt kialakuló cukorvizelés. Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
címkék: