Vizsgálatsorozat
Egy több mint tíz éven át tartó vizsgálatsorozatban 45 és 64 év közötti amerikai nők és férfiak vettek részt. Dana E. King és munkatársai a szív- és érrendszer állapotát és a testsúly változásait követték négyévenkénti periódusokban. Az időszakos felmérések célja az volt, hogy a kutatók megvizsgálják, vajon az általuk javasolt egészségesebb életmódra való áttérés milyen pozitív változásokkal járhat a kísérleti személyek szív-és érrendszeri betegségeinek, valamint túlélési arányának változásában.
Eredmények
Figyelemreméltó eredmények csak azon alanyok esetében voltak kimutathatóak, akik a kísérleti periódus alatt naponta legalább öt zöldséget és/vagy gyümölcsöt fogyasztottak, hetente legalább 2,5 órát aktívan mozogtak, testtömeg-indexüket megfelelő értékek között tartották és nem dohányoztak. A felsorolt négy "egészséges életmód-tényező" tehát csak együttesen igazolta a jövőre nézve pozitív tapasztalatokat: vagyis azokban, akik a felsoroltak közül, csak három vagy annál kevesebb egészséges szokásra tértek át, a szív-és érrendszeri betegségek előfordulásának valószínűsége nem, csak a halálozási arány csökkent valamelyest.
Az átfogó kutatási eredmény másik tanulsága, hogy az összes vizsgált páciensnek mindössze 8 százaléka tudott áttérni a kutatók által ajánlott új életformára, azaz a figyelmeztetések ellenére csak nagyon kevés ember élt a vizsgálat alatt és a továbbiakban igazán tudatos, egészséges életmódot. Ebben közrejátszhatott az is, hogy a rosszabb szociális körülmények között élők, az alacsonyabb iskolázottságúak, valamint a magasvérnyomás-, illetve cukorbetegséggel küzdők sokkal kevésbé sikeresen tudtak egy-egy "életmentő" szokást elsajátítani, ezért körükben sokkal gyakoribb volt a szív- és érrendszeri betegségek előfordulásának valószínűsége.
Összefoglalva
Összességében a cikk szerzői külön hangsúlyozzák, hogy az életstílus megváltoztatásával, egészségesebbé tételével a középkorúak is hosszabb életkorra számíthatnak, ehhez azonban szilárd elhatározásra, tudatos, komplex életmódváltásra és megfelelő körülményekre van szükség.
Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt olvashat: a cukorbetegség kezelése.
Forrás: www.egeszseg.origo.hu