Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Miért fájnak az izmaink és miért vagyunk gyengék influenzafertőzésnél? Az interferon szerepe.

Diabetes Portál


Szerző: Kéky Kira


Miért fájnak az izmaink és miért vagyunk gyengék influenzafertőzésnél?

Nem magától az influenza-vírustól érezzük rosszul magunkat, a saját szervezetünk termel egy olyan anyagot, amely miatt az ember úgy érzi, hogy átment rajta egy úthenger.

Nem sokan tudják, hiszen csupán 10 éve fedezték fel, hogy mi okozza az influenzások, náthások fejfájását, gyengeségét, izomfájdalmait, bágyadtságát.


A magyarázat meglepő! Amikor az ember megfertőződik influenzával, akkor a vírus a szervezetben rendkívül gyorsan, nagyon agresszíven kezd szaporodni. Az immunrendszer kezdetben még nem tudja, hogy mi ez, illetve hogyan tud ellene védekezni. Ezért a vírus gátlástalanul többszörözi önmagát a mi szervezetünk sejtjeit kihasználva. A nyálkahártya influenzával megfertőződött sejtjei viszont azonnal egy különleges anyagot, úgynevezett interferont kezdenek el termelni - minél több sejt fertőződik meg, annál több interferon kerül a szervezetbe. Ezzel az anyaggal a szervezet magát próbálja megvédeni, mivel az interferonok a vírusok szaporodását gátló fehérjék. Szerepük, hogy "figyelmeztessék" a többi, még egészséges sejtet, másrészt jelenlétükkel gátolják más sejtek megfertőződését.

Csakhogy az influenza speciális adottságai miatt teljesen immunis az interferonra, tehát ez az anyag az influenzavírusok szaporodását nem gátolja! Tehát teljesen feleslegesen termeli ezt az anyagot influenza esetén a szervezet - de nem tehetünk semmit ellene.

A hirtelen, hatalmas adagban termelődő interferon szó szerint interferon-mérgezést okoz. Az interferon azért jár rendkívül rossz közérzettel, fájdalmakkal, mert rendkívül nagy számban, pánikszerűen aktiválja a szervezet sejtjeit - ez az aktiváció jelentkezik fájdalomként, elgyötörtségként számunkra. Jellemzően a panaszok igen gyorsan, egyik pillanatról a másikra alakulnak ki, a beteget szinte "fejbevágja" a betegségérzés.

Persze ennek legalább az a pozitív hatása, hogy az ilyen állapotba kerülő beteg nyugton marad, ágyba fekszik, sok folyadékot iszik, betartja az orvos utasításait, mert szeretne szabadulni a borzasztó közérzettől - ezzel pedig segíti szervezete védekezését a vírus ellen.

Az interferonok egyébként a vesén keresztül ürülnek. Sajnos, ez a folyamat eléggé lassú, így jelenlétük napokig rossz közérzetet okoz. Az izomfájdalom, gyengeségérzés, fáradtság, hidegrázás, izzadás, fejfájás is az interferonok "számlájára" írható. Enyhe gyógyírt jelent, hogy fájdalom- és lázcsillapító adásával a tüneteket jelentősen mérsékelni lehet.

Ugyanez az interferonmérgezés lejátszódhat náthavírus-fertőzés esetén is - bár nem ennyire hevesen, mivel a náthavírusok (több százféle van belőlük) kevésbé agresszíven szaporodnak. További jó hírt jelent, hogy a náthavírusok érzékenyek az interferonra, így a szervezet által termelt fehérje valóban akadályozza a náthavírusokat abban, hogy további sejteket fertőzzenek meg.

 

Mit tegyünk?

 

 

A legfontosabb teendők: fekvés (alvás), sok folyadék, láz- és fájdalomcsillapítás (figyeljünk az adagolásra!), az orrlégzés biztosítása (orrspray, orrcsepp segítségével), a köhögés csillapítása vagy produktivitásának segítése, a torokfájdalom enyhítése, gyakori szellőztetés, vitaminok fogyasztása és a higiénés szabályok betartása - ez utóbbi azért, hogy ne fertőzzük meg a környezetünkben élőket.

Forrás: HáziPatika.com




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Ankilózis

Ízületi merevség. Valamelyik izület mozgásbeszűkülése vagy elmerevedése baleset vagy... Tovább

Diabéteszes enteropátia

A vékonybelek cukorbetegségben észlelhető megbetegedése, amely gyakran jár együtt hasmenéssel. Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: