Mi az inzulin,a vércukorszint és a diéta kapcsolata?
Az inzulin ahhoz szükséges, hogy a táplálkozás során elfogyasztott szénhidrátokat (cukrokat, keményítőket), melyek az emésztés után
szőlőcukor (glukóz) formájában keringenek a vérben (vércukor), sejtjeink fel tudják venni a vérből és hasznosítani tudják.
A máj fontos keményítőraktár, túlzott cukor-kibocsátásának gátlásához is szükséges az inzulin.
A 2-es típusú cukorbetegségben egyrészt csökken a sejtek érzékenysége a hasnyálmirigy béta-sejtjeiben termelődő inzulin iránt (ez az ún. inzulinrezisztencia), másrészt étkezések során késve is indul meg az inzulin elválasztása.
1-es típusú diabeteszben ezzel szemben a betegek hasnyálmirigye nem termel elegendő mennyiségű inzulint, tehát inzulinhiány áll fenn,
Így mindkét esetben megemelkedik a vérben a cukorszint, ugyanakkor a sejtekbe nem jut be a vércukorból a megfelelő mennyiség, ami mind az erekben, mind a sejtek szintjén kóros folyamatokat indít be.
Az inzulininjekció nélkül kezelt cukorbetegnél a napi szénhidrátbevitelt több alkalomra javasolt elosztani (a napi kalóriabevitel, illetve az esetleges kiegészítő tablettás kezelés formájának függvényében), mert egyrészt az inzulinelválasztást elsősorban a szénhidrátokból felszívódó glukóz (vércukor) fokozza, másrészt így kivédhető egyes inzulin-elválasztást serkentő vércukorcsökkentő tabletták túlzott vércukoresést eredményező hatása.
Az inzulinkezelés alatt álló betegnek azért kell diétáznia, mert a jelenleg alkalmazható inzulinkészítmények hatásgörbéje eltér az élettanitól, és a folyamatos inzulinhatást kell megfelelő gyakorisággal ismétlődő szénhidrátbevitellel ellensúlyozni.