Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Kedves Dóra! Szeretnék segítséget kapni ahhoz, hogy egy terhes nőnek (aki cukorbeteg), milyen étrenden kell lennie? Köszönöm szépen!

Diabetes Portál

Online tanácsadás


Varga Dóra - Dietetikus profilképe

Varga Dóra - Dietetikus

belgyógyászat > dietetikai szakrendelő


Kérdés feltevése

Kérdés:


Kérdést felvető neve: Csikos Bettina


Kedves Dóra!
Szeretnék segítséget kapni ahhoz, hogy egy terhes nőnek (aki cukorbeteg), milyen étrenden kell lennie?
Köszönöm szépen!



Válasz:


Kedves Kérdező!

Minden esetben egyénre szabottan kell meghatározni az étrendet cukorbetegség esetén. Amennyiben inzulint is kap, mindenképpen konzultáljon a diabetológus orvosával a szükséges szénhidrát bevitelt illetően.

A diéta alapjai:
Mérsékelt csökkentése javasolt az energia bevitelnek, zsírbevitelnek, érdemes a hozzáadott cukrot tartalmazó termékeket kerülni és a rostbevitelt növelni.

Fontos szempont az optimális testsúly elérése, így túlsúly esetén a kalóriabevitel csökkentésére, az elfogyasztott étel adagok kontrollálására van szükség. 2-8 kg testtömeg csökkenés a cukorbetegség kezdeti szakaszában nagymértékű javulást eredményezhet a kórképben.

Egy rendszeres, meghatározott szénhidrát tartalmú étrend segítségével lehet hatékonyan kontrolálni a vércukorszintet. És érdemes előre meghatározni a napi javasolt szénhidrát mennyiséget és egyes étkezéskre javasolt szénhidát tartalmakat is. Egy 160 gramm szénhidrát tartalmú étrend, esetében 5 étkezésre elosztva a következő szénhidrt elosztás javasolt: 30-20-50-20-40.

Alacsony glikémiás indexű, rostban gazdag alapanyagokat érdemes választani, így a fehér lisztes pékáruk helyett a magasabb rost tartalmú, teljes kiőrlésű variácók javasoltak. Köretek esetében a barna rizs, bulgur, kuszkusz, teljes kiőrlésű tészta étrende illesztése előnyös a hagyomány köretekkel szemben.  

A hozzadott cukrot tartalmazó termékeket érdemes kerülni, édesítésre javasoltak a mesterséges édesítőszerek és nyírfacukor, eritrit, stevia.

A szénhidrátok mennyiségén és minőségén túl a zsírbevitel esetében sem mindegy a mennyiség és a minőség sem. Érdemes a telített zsírokban gazdag ételek(kolbász, szalonna, téliszalámi, zsíros húsrészek, zsíros tejtermékek) fogyasztását mérsékelni, és a telítettlen zsírsavakban gazdag élelmiszereket előtérbe helyezni, mint az olajos magvak, növényi olajok, avokádó, tengeri halak.

A vércukorszint stabilizálása érdekében csupán kismértékű és alkalmankénti alkoholfogyasztás megengedett, illetve a vércukorszint leesésének elkerülése érdekében javasolt étkezéssel összekötni az alkoholfogyasztást.

 

Üdvözlettel:
Varga Dóra



címkék: