Fitoterápia
Az étkezéshez lehetne sorolni a gyógynövények alkalmazását is, ám érdemes kiemelten, külön ismertetni a lehetséges terápiás alkalmazásokat. A természet számos növényi hatóanyagot tartogat a cukorbetegeknek, amelyek kedvező hatással lehetnek állapotukra. Igaz, nem képesek meggyógyítani a cukorbetegséget, de javíthatják a hasnyálmirigy működését. A fehér babhéj, a fehér fagyöngy, a kecskeruta, a kukoricahaj, az áfonyalevél, a szederlevél, a szamócalevél, a copalchi-kéreg (egy dél-amerikai növény) kivonata és a tárnics serkentik az inzulintermelést, fogyasztásuk csökkentheti a vércukorszintet. Hasonló hatású a fahéj már kis mennyiségben is, gyengébb hatású a kurkuma, a szegfűszeg és a babérlevél. A tengeri alga, elsősorban a Spirulina jól használható a vércukorszint kiegyensúlyozására két étkezés között. A fokhagyma nyersen vagy kapszula formájában csökkenti a vérzsírt és védi a szívet.
Gyógytea
A hasnyálmirigy működését javító gyógytea receptje: kukoricabajusz (20 g), feketeüröm (20 g), fekete áfonya (25 g), babhüvely (15 g), útifű (10 g), katángkóró (5 g), tejoltó galaj (5 g). Ha a cukorbeteg csak diétán van, akkor a teakúrát egy-két hónapig, tablettás gyógyszerre ráállított betegnél viszont 3-4 hónapig, inzulinadagolásra szoruló betegnél pedig 4-8 hónapig kell folytatni.
Másik két teakeverék: babhéj (20 g), kukoricabajusz (5 g), áfonyalevél (5 g), kecskerutafű (5 g), gyermekláncfűgyökér (5 g), csalánlevél (5 g), csarapfű (5 g); illetve babhéj (10 g), kukoricabajusz (5 g), kecskerutafű (5 g), gyermekláncfűgyökér (5 g), galagonyavirág (5 g), angelikagyökér (3 g), csalánlevél (5 g).
A cukorbetegségre jó hatással van a következő gyógynövénykeverék: gyömbérgyökér (15 g), földiszeder- és feketeáfonya levél (5-5 g), arany- vagy vérontó pimpó (15 g), szárított zöldbabhüvely (10 g). Javasolt még a zsályából és lepkeszegből készített tea alkalmazása.
A feketeáfonya leveléből a tea úgy készül, hogy be kell áztatni két liter vízbe, majd lassú tűzön addig főzni, amíg a fele el nem párolog. Naponta három csészével kell inni belőle. Ugyancsak csökkenti a vércukorszintet a csalán és a kálmosgyökér. Egy csapott teáskanálnyi kálmosgyökeret áztatni kell éjszaka egy csésze hideg vízben, másnap meglangyosítva, leszűrve minden étkezés előtt, illetve után kell inni belőle egy kortyot, összesen hat kortyot naponta.
A gyermekláncfű
A gyermekláncfű egyes források szerint önmagban is jó: cukorbetegeknek érdemes naponta legalább tizet fogyasztaniuk a virág szárából, amíg virágzik. A szárat virágostul kell megmosni, utána kell eltávolítani csak a virágot, majd a szárat lassan kell szétrágni.
Reflexológia
Testünkön több területen tükröződik az egész szervezet: például a kézen, a lábon és a fülön. A talpmasszázs gyorsan, mellékhatások nélkül óvja-javítja testi-lelki egészségünket. A talp masszázsával rendkívül gazdag érzőideg-ellátása révén a belső szervekre is hatást lehet gyakorolni. Cukorbetegség esetén a kezelendő zónák: vese, húgyvezeték, agy, hipofízis és főként a hasnyálmirigy, amelynek zónája mindkét lábon a gyomorzóna alatt húzódik, a bal lábon valamivel szélesebb, egészen a vesezónáig tart. Mindkét tenyeret is érdemes masszírozni a középső ujj vonalában a tenyér közepétől kicsit felfelé.
Aromaterápia
Az aromaterápia aromatikus hatóanyagokat tartalmazó gyógynövényekből készült illóolajokat alkalmaz az egészség megőrzésére és a betegségek gyógyítására. Cukorbetegség esetén hasznos lehet a következő illóolajok alkalmazása, elsősorban aromalámpában: boróka, eukaliptusz, geránium, kakukkfű, kamilla, zsálya, izsóp. Kimondottan hasnyálmirigy erősítő illóolajok: keserűnarancs, édeskömény, gyömbér, citromfű, mirha, levendula, teafa, eukaliptusz, rozmaring.
Homeopátia
A homeopátia az emberi szervezet gyógyító erőinek mozgósításában ugyancsak hatékony természetes gyógyászati módszer. A cukorbetegségre azonban nincs homeopátiás gyógymód, sem a következetes diéta, sem a szájon keresztül szedett gyógyszerek, sem az inzulin adása nem helyettesíthető homeopátiás gyógyszerekkel, csak segítő, támogató szerepük lehet. Az egyes szervi tüneteket tehát lehet ilyen módon kezelni, s a szövődmények számának csökkenése, a folyamat haladásának lassulása remélhető. A leggyakrabban használt homeopátiás szerek közül a következők használata javallt:
Acidum phosphoricum (foszforsav)
A betegre a betegség kitörése előtti időszakban is nagyfokú szomjúság, főleg a gyümölcsök és gyümölcslevek iránti vágy, nagyfokú, éjszaka is szélsőséges intenzitással fellépő étvágy jellemző. A betegséget nagyfokú gyengeség kíséri. Ajánlott potenciák: D6-D30, C5-C15
Syzygium jambolanum (jambulfa)
Főleg a cukorbetegség indulásakor várható tőle szabályozó hatás, aktiválhatja az inzulin termelését, és a sejtek inzulinra adott válaszreakcióját is. Ajánlott potenciák: Dq-D12, C5-Cg
Iris versicolor (nőszirom)
A hasnyálmirigy külső- és belső-elválasztású mirigytevékenységét segíti. Induló 1. típusú cukorbetegségek esetében érdemes próbálkozni vele, különösen akkor, ha a betegség nagy szellemi kimerülést követően aktiválódott. Ajánlott potenciák: Dg-D12, C3-C9
Lycopodium (kapcsos korpafű)
E szertől elsősorban akkor várható segítség, ha a betegség megjelenését éjszakai éhségérzet, az édességek nagyfokú kívánása előzte meg, ha a tünetek között szerepel a has kellemetlen puffadása is. Ajánlott potenciák: D6-D3o, C5-C15
Arsenicum album (fehér arzén)
Nagyfokú lesoványodással, testi erőtlenséggel, fázóssággal, félelmekkel fellépő betegség esetén ajánlott. Ajánlott potenciák: D12-30, C6-15
Drágakőgyógyászat
A drágakőterápia a kövek gyógyító, harmóniateremtő rezonanciáján alapul. A csakrák harmonizálását is végezhetjük féldrágakövekkel, úgy, hogy a megfelelő követ a hozzá tartozó csakrára helyezzük, vagy csak nézegetjük, kezünkbe vesszük. A jáspis minden fajtája a vércukorszintre gyakorolt hatása miatt nagyon hasznos a cukorbetegek számára. A borostyán tisztítja a testet, szabályozza az emésztést. A topáz élénkít, eláraszt a Nap energiájával.
Színterápia
A színek közismerten olyan energiaformákat rejtenek magukban, amelyek szín- vagy fényhullámok formájában hatást gyakorolnak ránk. A színterápiában a színek gyógyító, stimuláló, közérzetjavító hatásai használhatók ki elsősorban kiegészítő kezelésként. A cukorbetegek öngyógyító képességeit a sárga szín aktiválhatja. A sárga szín a napfény színe és így meleget és lelkesedést sugároz, stimulálja az idegrendszert, serkenti a hasnyálmirigy működését.