Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Lerántják a leplet a tejről

Diabetes Portál



Lerántják a leplet a tejről

Újabb és úabb támadások indulnak a tej ellen: állítólag nem csak, hogy nem előzi meg a csontritkulást, inkább hozzájárul kialakulásához. Néhány kutatás szerint még egyes daganatos betegségek kockázatát is megnöveli. Nézzük az tej elleni érveket!

A tejfogyasztás hátrányai

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése

 

 

Csontritkulás: nem segít a tej!

 

A Harvard School of Public Health (Harvard Egyetem Közegészségtani Intézete) vizsgálatából az derül ki, hogy az eddigi állásponttal szemben nincs szoros összefüggés a tejfogyasztás és az egészséges csontok között. Sőt, azokban az országokban, ahol a legalacsonyabb az egy főre jutó tejfogyasztás (főként afrikai és ázsiai területeken), pontosan ott a legalacsonyabb a csontritkulásos megbetegedések száma. A csontritkulás megelőzéséhez sem elegendő pusztán kalcium bevitele, hanem nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot fogyasszunk (például K-, A-vitamin), ami a tejben nem, vagy nem megfelelő mennyiségben található meg. A tej továbbá, mivel sok állati fehérjét tartalmaz, ezért az emésztés során savasítja a vért. A savak lekötésére a szervezet a kalciumot használja fel, amit a csontokból von el, így elősegíti a csontritkulás kialakulását.

 

 

A pasztőrözött tej kálcium tartalma


A tej nem a legfontosabb kalciumforrás, mint ahogyan azt a legtöbb ember gondolja. A pasztőrözés és az egyéb finomító eljárások során ugyanis - szinte az összes tápanyaggal együtt - a tej elveszti kalciumtartalmát. A zöldleveles zöldségek, mint például a spenót, a zöld saláta, a kelkáposzta vagy a kelbimbó, sokkal magasabb kalciumtartalommal rendelkeznek, mint a tej.

 

 

A pattanásos bőr és a tej összefüggése


Az American Journal of Dermatology három olyan nagy felmérést is közzé tett, amik azt igazolják, hogy összefüggés van a pattanásos bőr és a tejivás között. A megfigyelések során kiderült, hogy azoknál az embereknél, akik rendszeresen fogyasztanak tejet, 44 százalékkal magasabb a pattanásos bőr kialakulásának esélye.

 

 

A tejtermék fogyasztása és a daganatos betegségek


Több kutatás is feltételezi, hogy a tejtermékek túlzott fogyasztása növelheti a daganatos betegségek kialakulásának esélyét. Kutatási eredmények hívják fel a figyelmet arra, hogy a férfiak esetében akár 30 százalékkal is megemelheti a prosztatarák kockázatát., míg a hölgyek esetében a tej emésztésekor a tejcukorból keletkező glaktóz magas szintje petefészekrák kialakulásához járulhat hozzá. Ráadásul a tej fogyasztása megemeli a testben a doppingszerként is használt IGF-1 szintjét. Ezt az inzulinszerű, fehérjeképződést serkentő növekedési anyagot a máj termeli, amit a daganatok kialakulásának egyik rizikófaktoraként tartanak számon.

 

 

A tejcukor érzékenység kialakulása


A világ népességének megközelítőleg egyharmada szenved valamilyen mérvű laktóz, vagyis tejcukor érzékenységben. A tejcukrot bontó enzim, a laktáz hiánya miatt a vékonybélben a tejcukor nem tud egyszerű cukrokká bomlani, ami hasmenést, kifejezetten bűzös székletet, hasi fájdalmat, feszülést, émelygést, hányingert, rossz általános közérzetet, fejfájást és kiütéseket is okozhat. A laktáz addig termelődik a testben amíg az a csecsemő és a kisgyermek fejlődéshez szükséges, a legtöbb embernél ötéves kor környékén leáll ez a folyamat. A laktóz érzékenység nem tévesztendő össze a tejallergiával, ami a tehéntej laktalbumin vagy kazein alkotóelemeire való allergiás reakciót jelenti, és sokkal súlyosabb következményei lehetnek, mint a laktóz érzékenységnek.

 

 

A tejfogyasztás és a szívbetegség


A tejtermékek, így a tej is bővelkedik telített zsírsavakban, ami növeli a koleszterin szintet, és így a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását. Az új-zélandi A2 nevű kutató cég által végzett vizsgálat arra a megállapításra jutott, hogy összefüggés lehet a tejfogyasztás és a szívbetegségek kialakulása között. Eredményeik szerint azokban az országokban, ahol kevés tejet és tejterméket fogyasztanak (például Japán), ott sokkal alacsonyabb a szívbeteg emberek aránya. Ugyan sok tejtermék kapható már alacsony vagy csökkentett zsírtartalmú változatban, de ezek egyfelől nagyon drágák, másfelől a megmaradó tejzsírt egyéb élelmiszerek gyártására felhasználják, amit később az alacsony zsírtartalmú tejterméket választó ugyanúgy megvásárol és elfogyaszt.

 

 

Mit válasszunk tej helyett?

 

  • Tartózkodjunk sokat napon, hogy biztosítsuk D-vitamin szükségletünket!
  • Fogyasszunk sok zöldleveles zöldséget, hogy a napi kalciumbevitelt fedezzük vele!
  • Próbáljuk ki az árpa- vagy szójatejet! A rizstej is nagyon finom.
  • Ha tehéntejre vágyunk, igyunk biotejet!
  • Fogyasszunk pasztőrözetlen tejet, ami sokkal egészségesebb, mivel még tartalmaz ásványi anyagokat, szemben a pasztőrözött változattal.

 

 

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt

 

 

Forrás: mozgasegeszseg.origo.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Szulfanilureák

A legelterjedtebb vércukorcsökkentő tabletták csoportja, melyek fő hatása az inzulin... Tovább

Cirrózis

A máj krónikus betegsége, mely az esetek többségében a túlzott alkoholfogyasztás... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: