Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése
Vöröshagyma a megfázás ellen
Furcsa javaslat lehet, hogy meghűlés esetén a vöröshagyma illatát szívja be, mégis nyugodtan megteheti. Válassza a következő módszert: vágjon fel egy fej vöröshagymát, és csukott szemmel egy percig mélyen szívja be az illatát. A hagyma baktériumölő hatása e módszer segítségével a légzésen keresztül jól érvényesül, ugyanakkor az illóolaja tisztítja a tüdőt, valamint oldja a hörgők görcsét is.
Vöröshagymafőzet a megfázás kezelésére
A vöröshagymából készített tea szintén gyorsítja a gyógyulást. Két-három fej vöröshagymát mosson meg jó alaposan héjastul, és vágja össze. Főzze néhány percig egy liter vízben. Ízesítheti szárított kamillával is. Pirítson meg három evőkanálnyi barnacukrot, és öntse fel a karamellizált édességet a hagymafőzettel. Mézzel édesítve fogyassza egész napra elosztva, aprókat kortyolgatva.
Megfázáskor ügyeljen a megfelelő folyadékpótlásra. Elsősorban hársfa-, csipkebogyó-, kakukkfű-, menta- vagy kamillateát igyon. Ügyeljen arra, hogy a tea ne legyen túl forró, mert ez kellemetlenül hat a gyulladásban lévő nyálkahártyákra.
A fokhagyma előnyei a megfázással szemben
A fokhagyma helyi antibakteriális hatást fejt ki, segítségével elmúlik az orrdugulás, javul az étvágy. Náthás időszakban hetente legalább egyszer egyen nyers fokhagymát, például pirított kenyérrel. A kenyeret kenje be valamilyen zsiradékkal - ez lehet olívaolaj is -, és dörzsölje bele a nyers fokhagymagerezdet. A fokhagymás pirítós hatását fokozza a vele együtt elfogyasztott mézes gyógytea.
A C-vitamin napi bevitele
Megfázások esetén akár napi 1000 mg C-vitamint is bejuttathat a szervezetébe. Ez a megemelt adag bevihető gyümölcsökkel (például kiwivel, citrommal), de savanyú káposztával, vagy pezsgőtablettával is. Vesekő esetén ellenjavallt a nagy dózisú C-vitamin, erre mindenképpen ügyeljen. Forró teába ne tegyen citromot, mert a C-vitamin magas hőfokon elbomlik. Várja meg, amíg valamelyest lehűlt a tea, és akkor csavarja bele a citrom levét.
Kamillatea és inhalálás a megfázás ellen
Végezzen meleg inhalálást: egy nagyobb edénybe tegyen vizet, két kanál sót, majd szórjon bele jókora adag szárított kamillavirágot. A felforrt főzetet hagyja rövid ideig állni, majd ruhával borítsa be a fejét, és óvatosan szívja be a felszálló gyógyhatású gőzt. Ritkán előfordul, hogy a gőzölés intenzívebbé teszi a nátha tüneteit.
Hideg inhalálást is végezhet. Cseppentsen vattacsomóra tömény illóolajat, és lélegezze be. E célra a következő illóolajok közül választhat: borsmenta, citrom, eukaliptusz, erdei fenyő, kamilla, teafa, narancs, rozmaring, szantálfa.
A tíz legjobb étel a megfázás gyógyítására
Chili paprika
A csípős fűszer leginkább a hörgőkben és az arcüregekben lévő dugulást enyhíti. A paprika csípősségét "okozó" kapszaicin stimulálja a váladéktermelő sejteket a tüdőben és az orrüregben, illetve segíti a váladék eltávolítását. Ha erős paprikát eszünk, gyakrabban kell orrot fújni, így a dugulás hamarabb megszűnik.
A chilivel azonos hatásúak még az erős zöldpaprika vagy a zöldborssal ízesített ételek is. Nagyon hatásos a cayenne-borsos tea, melyet házilag készítsünk el: Egy negyed teáskanál cayenne-borsot adjunk egy bögre forrásban lévő vízhez, ízesítsük frissen facsart citromlével, egy kevés gyömbérrel, és édesítsük mézzel.
Az íze különös, de a hatás nem marad el.
A gőzölgő tyúkhúsleves
A húslevest már nyolcszáz évvel ezelőtt is nagy becsben tartották, a legendás orvos, Moses Maimonides is megemlékezett róla, mint a legjobb orvosságról, mellyel kitűnően csökkenthetők a megfázásos tünetek.
A Chest című szaklapban megjelent írás szerint a nebraskai egyetem orvosi karának kutatócsoportja - dr. Stephen Rennard vezetésével - laboratóriumi vizsgálatnak vetetette alá a hagyományos recept szerint készült tyúkhúslevest, mely a következő hozzávalókból készül: tyúkhús, hagyma, burgonya, sárgarépa, zeller, pasztinák és petrezselyem. A laboratóriumi elemzés során megállapították, hogy a tyúkhúsleves a benne található hatóanyagok segítségével enyhíti az orrnyálkahártya duzzanatát, így az orrdugulást, és csökkenti a köhögési ingert.
Ugyanakkor a kutatók - a tyúkhúsleves esetében - nem akarják kizárni az úgynevezett "TLC-tényező" hatását sem. A TLC történetesen "tender loving care"-t, vagyis "gyengéd, szeretetteljes gondoskodást" jelent.
Azaz a húsleves akkor hat a betegre a legjobban, ha azt a nagymama vagy más szerető családtag viszi a beteg ágyába.
A húsleves, akárcsak a többi forró, gőzölgő ital, melyet meghűlésre ajánlanak, segít felszakítani a váladékot, pótolja az elvesztett folyadékot (láz), és a kaparó toroknak is enyhülést hoz.
A kutatók a tyúkhúsleves vizsgálatakor a legfontosabb hatóanyagoknak a vitaminokat, ásványi anyagokat, fitokemikáliákat találták és egy aminosavat, melyet ciszteinnek hívnak.
A tyúkhúslevesben nagy menniység található ebből az aminosavból, mely kémiailag nagyon hasonló egy a hörghurut kezelésére alkalmas gyógyszerhez.
A házi húsleves még jobban enyhíti a tüneteket, ha fokhagymával, cayenne-borssal vagy curryvel ízesítjük.
Citrusfélék
A citrusgyümölcsök, amellett hogy C-vitamin-bombák, tele vannak gyulladáscsökkentő antioxidánsokkal, és a lázas állapottal vagy hányással járó influenzában is segítenek pótolni az elvesztett folyadékot, és csökkentik a tünetek hevességét.
Kutatások igazolják, hogy a rendszeres C-vitamin-fogyasztás segít megelőzni a meghűléses betegségeket, enyhíti a megfázás tüneteit, és gyorsítja a betegség lefolyását.
Ha télen minden nap egy pohár narancs- vagy grapefruitlevet elfogyaszt - amely kb. 80 mg C-vitamint tartalmaz -, akkor jelentős védelmet szerez a megfázás ellen, olvashatjuk az American Journal of Clinical Nutrition egyik számában.
Ha pedig már megfáztunk, akkor extra C-vitamin fogyasztásával hamarabb túllehetünk a beteségen.
Egyes grapefruitban található vegyületek megváltoztathatják a gyógyszerek hatását, ezért ha gyógyszeres kezelésre szorulunk vagy krónikus betegek vagyunk, kérjük ki orvos tanácsát.
Kávé
Bármilyen meglepő, a kávé is enyhíti a megfázáskor fellépő légzési nehézséget. A koffein ugyanis a szervezetben teofillinre bomlik le, amely azonos az asztmagyógyszerek hatóanyagával. Így koffein hatására a hörgők "ellazulnak", könyebben tudunk lélegezni.
A kávé ugyanakkor vízhajtó hatású is, így ha ezzel kúráljuk magunkat, akkor gondoskodni kell megfelelő folyadékpótlásról is.
Curry-por
A curry csökkenti a hörgők és az arc-, orrüregek dugulását, és egyben a megfázást és influenzát okozó virusokat is pusztítja.
A curryben több összetevő van, melyek mindegyike rendelkezik olyan tulajdonsággal, amely csökkenti a meghűléses tüneteket. Élénksárga színét a benne lévő kurkuma adja, melynek antioxidáns hatású része a kurkumin; egyben vírus- és baktériumölő is. Kutatások szerint a kurkumin ezenfelül erősíti az immunrendszert is.
A curryben van még chilipaprika is, melynek pozitív hatásairól fentebb írtunk. A sárga fűszerben találunk még köményt is, melynek aldehidjei a gyomortüneteket enyhítik.
Curryt legkönnyebben indiai vagy thai éttteremben rendelhetünk, de ha otthon szeretnénk fogyasztani, akkor ízesítsük vele a tyúkhúslevest.
Gyömbér
A gyömbér enyhíti a köhögést, csökkenti a torokfájást, és egyben harcol a vírusok ellen is.
Kínában és Indiában már évszázadok óta használják a gyömbért a megfázás kezelésére. Az egyik benne található vegyület pusztítja a megfázást leggyakrabban okozó rhinovírusokat.
A növény hatóanyagai a hányingert is csökkentik, így gyomorrontás vagy terhesség korai szakában fellépő émelygés esetén is segíthet.
Megfázásra igazi orvosság a gyömbértea mézzel és citrommal. Egy darabka friss gyömbért tegyünk forrásban levő vízbe, majd hagyjuk ázni öt percig. Szűrjük le, és ízesítsük mézzel, citrommal.
Fokhagyma
A fokhagyma egyszerre csökkenti a dugulást a hörgőkben, kitisztítja az orrot, és enyhíti a torokfájást is. Ezeket a hatásait a benne lévő kénnek köszönheti - mely jellegzetes szagát és ízét is adja. A kén segíti a légzőrendszer tisztulását, a felesleges váladék eltávolítását.
A nyers fokhagyma gazdagon tartalmaz olyan vegyületeket, amelyek a betegséget okozó baktériumokat és vírusokat pusztítják.
A Brigham Young University Utah kutatói írták le, hogy a fokhagymaolaj bizonyítottan elpusztítja a náthát leggyakrabban okozó rhinovírusok egyes fajtáit, de a herpeszvírus két fajtájára, más vírusokra, gombákra, baktériumokra is végzetes hatással van.
A fokhagymát sokféleképpen fogyaszthatjuk, a legegyszerűbb pirítóssal vagy vajas szószós tésztával. Aki kevésbé szereti intenzív ízét, az süsse meg a gerezdeket kevés olívaolajjal alufóliában, majd passzírozza szét, és kenje kenyérre.
Egy biztos recept megfázásra: egy gerezd fokhagymát nyomjunk bele egy pohárnyi tejbe, tegyük fel 1-2 percre forrni, majd vegyük le a tűzről, és addig igyuk meg, amíg meleg. A recept furcsának tűnhet, de nagyon hatásos.
Torma
A torma kitisztítja a hörgőket, és az arcüregekben fellépő dugulást is enyhíti.
A tormában lévő izothiocianát nevű vegyület hatására a légutak könnyebben megszabadulnak a váladéktól, csökken a gyulladás, a légzés könnyebbé válik.
Ha érezzük, hogy jön a megfázás, menjünk el egy szusibárba, és ne féljünk wasabit rendelni; ez a zöld tormaféle rendkívül erős, és biztosak lehetünk hatásosságában. Ha mégis inkább otthon maradnánk, együnk ecetes reszelt tormát virslivel.
Vöröshagyma
A vöröshagyma szintén kitisztítja a hörgőket, és az arcüregekben fellépő dugulást is enyhíti.
Ebben a hagymafélében is, hasonlóan a fokhagymához, kénvegyületek, a thioszulfinátok a hatásos összetevők. Az egyik ezek közül kifejezetten csökkenti a légutak gyulladásos folyamatait, nem csoda, hogy a vöröshagyma a népi gyógyászatban is az asztma gyógyszere. A vöröhagyma emellett egyes másodlagos baktériumfertőzéseket (tüdőgyulladás, streptococcus) is képes legyőzni.
Leginkább a nyers vöröshagyma segíthet a betegen, és ebben még C-vitamin is van.
A kipréselt hagymalevet narancslével vagy grapefruitlével fogyaszthatjuk, ekkor nem érződik annyira intenzív íze. Merészebbek kipróbálhatják a hagymateát is.
Tea
A meghűlés tüneteit legbiztosabban teakúrával enyhíthetjük. A meleg tea pótolja az elvesztett folyadékot, a gőzök enyhítik az orrdugulást, a légzési nehézségeket, a torokfájást. A tea koffeinjei és fitokemikáliái segítik a hörgőket kitágulni, szabaddá téve így a légutakat. A benne lévő tannin emellett vírus- és baktériumölő hatású is.
Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt
Forrás: hoxa.hu