Neuropátia
Neuropátia
Neuropátia a kiserek károsodása, vagy a cukorbetegség miatt kialakuló kóros folyamatok nyomán fellépő idegi bántalmak. A leginkább észrevehető formája a kezekben és a lábakban fellépő fájdalom, ill. zsibbadás.
A neuropátia tünetei
A neuropátia kifejlődésével párhuzamosan csökken a fájdalomérzet. Erre először a lábán figyelhet föl a beteg, sajnos azonban emiatt későn veszi észre a lábon jelentkező sérüléseket. A vegetatív idegek neuropátiája a belső szervek működésének zavarait okozza – emésztési zavarok a hasmenéstől a székrekedésen át nagyon különböző formában jelentkezhetnek. Ugyanígy okozhat szívműködésbeli rendellenességeket - szapora szívverést, a koszorúserek szűkületét. A fájdalomérzet hiánya miatt nagyobb az ún. "néma" szívizominfarktus valószínűsége. Férfiaknál okozhat továbbá potenciacsökkenést. A neuropátiás panaszok zsírban oldódó B-vitamin vagy alfa-liponsav szedésével mérsékelhetők, leggyakrabban azonban csak tüneti kezelése van. Megelőzése leginkább a tartósan alacsony vércukorszint biztosításával lehetséges.
Neuropátiás fájdalom
A neuropátiás fájdalom az idegrendszer károsodása, vagy működészavara következtében jön létre, a fájdalom továbbításáért és érzékeléséért felelős struktúra elsődleges károsodása révén. Égő, fagyos, hasító, vagy áramütéshez hasonló érzésekkel jár, és gyakran szurkáló, bizsergő, vagy zsibbadó érzések is kísérik. Előfordul, hogy egy hideg vagy meleg tárgy, sőt, akár takaró vagy ruha érintése is fokozhatja a fájdalmat. Ezen túl, a fájdalmas terület vagy környéke az idegek károsodása miatt érintésre, hidegre vagy melegre, sőt, sérülésekre is érzéketlen lehet.
Diabéteszes neuropátia
Egy nemrégiben közzétett kutatás szerint a megkérdezett 1-es típusú cukorbetegek egyharmada (34%), a 2-es típusú cukorbetegeknek pedig egynegyede (25%) érintett a kérdésben. Mindemellett a neuropátiás fájdalomban vélhetően érintetteknek mindösszesen alig 19 százaléka hallott már erről a fájdalomtípusról. Az idegkárosodás felismerése cukorbetegeknél azonban nemcsak a speciális fájdalomcsillapítás miatt fontos, hanem bizonyos esetekben a láb érzéketlenné válhat, és az ennek következtében észrevétlenül maradó apró sérülések végül fertőzéshez, fekélyhez és súlyos esetben a láb amputációjához vezethetnek.
Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt olvashat: a cukorbetegség kezelése.