Rotavírus
A Rota vírus megelőzése a rota vírus elleni védőoltás érdekli? Kattintson ide, itt mindent megtudhat a rotavírusos betegségről!
Rota vírus elleni védelem. Érdemes?
Ma még nem általánosan elterjedt Magyarországon, hogy a szülők a kötelező védőoltásokon kívül további ajánlott vakcinákkal is beoltassák gyermeküket. Mi lehet ennek az oka? Bizonyára vannak olyanok, akik félnek az oltástól, mivel nem áll rendelkezésükre elegendő információ. A védőoltásokkal kapcsolatban sokféle rémhír kering, jobb azonban, ha nem dőlünk be nekik, hanem utánanézünk mi magunk annak, hogy mit lehet tudni az adott vakcináról. Kulcsár Andrea védőoltási szaktanácsadó alábbi cikkében arról ír, miért érdemes megfontolni a rotavírus elleni védőoltás beadását.
A rota vírus okozta fertőzés tünetei és kezelése
Hogyan lehet könnyen, gyorsan, fájdalmatlanul megvédeni a kisgyermekeket egy olyan betegségtől, ami ugyan a fejlett országokban ritkán halálos kimenetelű, de ennek ellenére igen sok kellemetlen és veszélyes következménnyel járhat?
Az öt éves kor alatti korosztály egyik leggyakoribb betegsége a vírus fertőzés okozta hasmenés, ezen belül a rotavírus okozta hasmenés. A megbetegedés szezonja a téli hónapoktól késő tavaszig tart. Kevésbé súlyos formában jelentkezhet nagyobb gyermekeken, felnőtteken. Ha egy közösségben, családban felüti a fejét a fertőzés, gyorsan és sajnos elég biztosan minden gyermek, gyermeket ápoló felnőtt megbetegszik. Magas láz mellett hirtelen jelentkező hányás, számtalan pelenkát igénylő hasmenés következtében nagy mennyiségű folyadékveszteség alakulhat ki. A lázcsillapítás hasmenés, hányás esetén gyógyszeresen sokszor nem lehetséges, hiszen, ha egyáltalán bejut a kúp vagy a szirup, nemsokára többszörös folyadékmennyiséggel távozik. Egy csecsemő esetében elegendő 2-3 nagyobb hasmenés, egy hányás és súlyos kiszáradás állapota léphet fel. Súlyos kiszáradás megszűntetése már csak kórházban lehetséges. A folyadékveszteség pótlását és a napi szükséglet kiegészítését, az elvesztett ásványi anyagok bejuttatását ilyen állapotban csak vénán keresztül, infúzió útján tudjuk megoldani. Hát, ez nem mindig egyszerű. Minél kisebb a gyermek, minél nagyobb a veszteség, annál jobban szüksége volna a gyors beavatkozásra, viszont az orvosnak annál nehezebb dolga van. Sokszor 5-6 szúrás után sikerül csak a megfelelő véna biztosítása. Ehhez a babát le kell fogni, ha a beavatkozás sikerült, kezét-lábát ki kell kötni, hogy ne tudjon szabadulni, a behelyezett kanült ne tépje ki.
A rota vírus-fertőzés veszélye: a súlyos kiszáradás
Bizonyára anyaként átélték már azt a kínt, hogy hiába próbálkoznak a legfinomabb falatokkal, ha a gyerek nem akar, nem eszik, nem iszik semmit. Folyadékveszteséggel járó betegségben egy kisdednek legfontosabb lenne inni, minél többet. A csecsemőkhöz hasonlóan a kisdedek, óvodás gyermekek is 1-2 nap alatt (nemritkán fél nap is elég) súlyos kiszáradás állapotába kerülhetnek. Számukra az orvosi segítség szintén az infúzió. És amikor nagyon fáj, nagyon rossz, akkor az anyuka, akitől a gyermek a segítséget várja, csak egyet tud tenni, - ha a kicsi végképp nem tud szájon át elegendő folyadékot fogyasztani, vagy épp nem akar - kórházba viszi a gyermeket. A gyerek ebből azt fogja fel, hogy a segítség helyett a nagy fehérköpenyes „nénibácsi” lefogta, megszúrta, ágyba rakta, lekötözte. És az anyu-apu nem segített…
Érdemes a rota vírust megelőzni? Melyiket vállaljuk, a rotavírus okozta betegséget vagy a védőoltás költségeit?
Sokszor a szülők akkor döbbennek rá, hogy a védőoltások ugyan sokba kerülnek, de a betegség sem olcsóbb, amikor már nyakig vannak a használt pelenkában, a feleslegesen megvásárolt jobbnál jobb bébi italokban , tápszerekben, sópótlókban, bélflóra helyreállító csodákban. Amikor a kicsi után a nagyobbikon is végigment a betegség, aztán jött a nagyi, aki a nagyra vigyázott, amíg az anyuka a kicsit ápolta, majd az apa, aki már egy hete nem dolgozik, végül az anya, aki köztudottan soha nem lehet beteg, de végül megadja magát és ágynak dől, miközben a háztartás romjaiban hever. Nincs aki óvodába vigye a nagyobbat, ápolja a nagymamát, aki ugyanolyan veszélyben van, mint a gyerekek. Szóval egy családon belül tud problémát okozni egy ártalmatlannak induló hasmenés.
Érdemes kihasználni egy fájdalmatlan lehetőséget, hogy a gyermekünk ne szenvedjen annyit? Kinek, mikortól és hogyan adható a rotavírus elleni védőoltás?
Hat hetes kortól adható, két vagy három adagos szájon át adható védőoltással kivédhetjük a rotavírus okozta hasmenés súlyos formáját. Az utolsó adagot a 6. hónapig meg kell kapnia a babának. Akár a kötelező oltás alkalmával, akár attól függetlenül elvégezhető az immunizáció. Egyszerűen összeaplikálható fecskendőből a baba gyakorlatilag kiszopja a nedűt.
Kérheti házi gyermekorvosától a rotavírus elleni oltást! Érdemes!