Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése.
Szúnyogcsípés
Leggyakrabban csak a kellemetlenséget okoz. Az átlagos szúnyogcsípés legnagyobb veszélye az lehet, hogy kivakarjuk és pyodermás fertőzés alakul ki, illetve nem túl esztétikus látvány, pláne az arcon és a dekoltázson. Persze vannak súlyosabb esetek is, ilyen a maláriacsípés, amitől maláriát lehet kapni. A malária protozónt hordozó szúnyog általában a szúrás előtt a bőrön 45 fokos szögben ül, ellentétben a mezei szúnyoggal, ami a bőrre párhuzamosan csücsül. De nagy aggodalomra nincs okunk, szerencsére a malária hazánkban rendkívül ritka betegség. Inkább azokat érintheti, akkor egzotikus országokban töltik a pihenésüket. Nekik fontos, hogy felismerjék a tüneteket, és időben orvoshoz menjenek. Ilyen esetben a csípést követően 6 -16 nappal hidegrázás következik be, amelyet erős verítékezés, izzadás követ. Szabályos, ciklikus - 48 - 72 óránként - ismétlődő rohamokban egymást váltják a láztalan és lázas időszakok. Ezeken túl lép- és májduzzanat, súlyos formában idegrendszeri jelek és veseelégtelenség az intő jelek. A vörösvérsejtek szétesése következtében a vizelet sötét színű lehet.
A gyerekek külön figyelmet érdemelnek, hiszen a szúnyogcsípésre különbözően reagálnak. Egyeseknél a csípés helyén csak kisebb, viszkető, vörös kiütések jelennek meg, míg mások fokozottan érzékenyek a rovarcsípésre. Náluk nagy kiterjedésű, vörös, meleg tapintatú duzzanat keletkezik. Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy a duzzanat csípés következménye, jobb, ha azonnal orvoshoz visszük a piciket, mivel más, súlyosabb betegségeknek is hasonló lehet a klinikai képe. Fontos tudni, hogy a gyerekeknél a csípést követően előfordulhat egyfajta késői reakció, amikor a csípés helyétől távolabb jelentkeznek apró, tömött, piros kiütések, és sokáig meg is maradnak.
Elsősegély szúnyogcsípés esetén
A szúnyogcsípést legjobb megelőzni. A leghatásosabb módszer, ha zárt ruházatot viselünk és szúnyogriasztót használunk.
Ha mégis megcsípett a szúnyog, tegyünk rá hűsítő borogatást. Ideális erre az ecetes borogatás. A szúnyogcsípést azonnal enyhíti, megszünteti a viszketést. Csillapítható a viszketés a mentolos, vagy aloe vera-s bedörzsöléssel is.
Sokat segít a nedves só. Ha a csípés helyét azonnal bekenjük, elmarad a viszketés.
Viszketés elleni használhatunk antihisztamin hatású krémet, kölnit vagy tiszta alkoholt, így a viszketés és a duzzanat fél óra alatt megszűnik.
Hasznos a szúnyogháló az ablakon, és ajtón is. Mert ugye nyáron, a melegben jobban esik nyitott ablaknál aludni, ilyenkor viszont a szúnyogok rögtön kiszemelik áldozataikat. Ha nincs szúnyogháló, akkor a konnektoros irtó is megfelelő.
Kullancs
Veszélyes, hiszen minden 7. csípés Lyme kórt, illetve minden 100. agyvelő- és agyhártyagyulladást okozhat. A kullancs csípését nem vesszük észre, mivel a szúrás előtt a az állat elérzésteleníti a bőrt. A Lyme kórra gyanússá teszi a csípést, hogy a behatolásnak minimum 1 centiméteres, vörös udvara alakul ki, illetve az izületek a csípést követően megduzzadnak, fájdalmassá válnak. Nagyon fontos, hogy ha erdő közelében élünk, illetve sokat túrázunk fás-bokros helyeken, kérjünk körzeti orvosunktól védőoltást, amely akár évekig is védettséget jelent. Ha ezt elmulasztottuk, akkor minden szabadidős tevékenység után alaposan vizsgáljuk meg a testünket, különösen a lágy részeket és a hajas fejbőrt.
Egyéb rovarcsípés
Általában csak kellemetlennek hisszük őket, ám sokunk olykor még a tudta nélkül - allergiás egyes mérgekre. Egy-egy ilyen „támadás” akár halálos kimenetelű is lehet. Különösen a gyerekeknél kell figyelni, nehogy a csípés az ajkakat, vagy a nyelvet érje, mert az gyakran fulladást okozhat.
Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt
Forrás: keresdazorvosod.hu