Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Mi az a szálló por, milyen hatása van a szervezetre, mit lehet a szmog ellen tenni?

Diabetes Portál



Nem menekültünk meg a szálló portól

Demszky Gábor lefújta a szmogriadót és megköszönte a megértést. Mától minden autó közlekedhet. Noha a főváros nemrég hatályba lépett szmogrendeletéről hónapok óta tudni lehetett, a kormány csak tegnap kezdeményezte a szükséges jogszabály-módosításokat.

A szálló por hatásai

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése

 

 

A szálló por okozta betegségek

 

Számos betegség kialakulásában játszik szerepet a szálló por, a legnagyobb veszélyt a gyerekekre, az idősekre és a légzőszervi betegségekben szenvedőkre jelenti. Az asztmás megbetegedések száma a rendszerváltás óta tízszeresére, a daganatos megbetegedéseké pedig háromszorosára nőtt.

 

 

Javult, de nem tisztult Budapest levegője


A szmogriadót ma reggel lefújták, de ez még nem jelenti azt, hogy teljesen kitisztult Budapest levegője. A talaj közelében a forgalom miatt keveredik a szálló por, de az 1 mikrométernél kisebb részecskék a gázokhoz hasonlóan állandóan lebegnek, homogén eloszlásúak, kitöltik a rendelkezésükre álló teret. Végül ezek kicsapódnak, majd leülepszenek, ez a levegő öntisztulási folyamatának része, ami azonban nagyon lassú, mondta Lenkei Péter, a Levegő Munkacsoport szakértője.

 

 

A szálló por veszélyei


A legnagyobb veszélyben a szív és érrendszeri megbetegedésre hajlamosak vannak, az apró részecskék ugyanis a tüdőhólyagokba jutva tüdőgyulladást okozhatnak, amivel növekszik a vérrögök képződésének lehetősége, illetve a részecskék a vérbe jutva, és sűrítve azt, szintén hozzájárulhatnak a vérrögképződéshez.

 

 

Kire a legveszélyesebb a szálló por?


A gyerekek és az idősek szintén nagyobb veszélynek vannak kitéve, mert a gyengébb immunrendszert tovább gyengíti a szálló por. A Levegő Munkacsoport adatai szerint Budapesten 15-20 ezer, légúti megbetegedésben szenvedő gyermek él, 60-70 százalékuknak súlyosabb panaszai is vannak. A szállópor-koncentráció szempontjából a felnőttek és a gyerekek egyaránt veszélyeztettek, de a járművekből távozó kipufogógáz a gyerekekre veszélyesebb, mivel alacsonyabbak.

 

 

Mennyire káros a levegő Budapesten?


Az APHEIS (Európai Levegőszennyezettségi és Közegészségügyi Információs Rendszer) tanulmánya megállapítja, hogy a fővárosban 2 ezer ember hal meg idő előtt a levegő porszennyezettsége miatt, a megbetegedések száma eléri a több 100 ezret. Az asztmások száma a rendszerváltás óta tízszeresére, a daganatos megbetegedéseké pedig háromszorosára nőtt, ezeknek a kialakulásában szintén óriási szerepe van a szállópor-szennyezettségnek.

 

 

Honnan származhat a szálló por?


A környezetvédelmi minisztérium honlapja szerint a szálló por származhat természetes forrásokból, így például talajerózióból, vulkáni tevékenységből, erdőtüzekből, de városokban jellemzően emberi tevékenység okozza. Ezek a szén, olaj, fa vagy hulladék eltüzelése, így a fűtés, a közúti közlekedés, poros utak, illetve ipari technológiák, mint bányászat, cementgyártás, kohászat.
A járműveket és a fűtést lehet okolni

 

 

Mitől van a legtöbb szálló por?


Az APHEIS tanulmánya szerint Budapesten a szállópor-szennyezést elsősorban a teherautók és az autók, valamint a fűtés okozza. A kutatás megvizsgálta a megbetegedések arányát a fővárosban, az egészségügyi kockázatbecslést pedig egy, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által fejlesztett szoftverrel végezték. Becslésük szerint ha a 2,5 mikronnál kisebb átmérőjű szállópor (PM2,5) napi átlagos értékét 15 mikrogramm/köbméteres szint alatt lehetne tartani , azzal évente 1702,7 életet lehetne megmenteni. Ha a 10 mikronnál kisebb átmérőjű szállópor (PM10) mennyisége 20 mikrogramm/köbméteres szint alatt maradna a, 146,2 haláleset és 292,4 szívprobléma miatti kórházi kezelés lenne elkerülhető. Minél kisebb egy részecske átmérője, hatása annál károsabb az egészségre, annál mélyebbre tudnak bejutni a szervezetbe. Az ember légzőszervén csak a 10 mikronnál kisebb átmérőjű részecskék jutnak át.

 

 

Szmogriadó elrendelése


A jelenlegi fővárosi szabályozás szerint akkor rendelnek el szmogriadót, ha a levegő szállópor-tartalma két egymást követő nap meghaladja a riasztási küszöbértéket, azaz a 100 mikrogramm/köbmétert, és a harmadik nap sem lehetett érdemi javulásra számítani.

 

 

Szem, dohányzás, allergia


A környezetvédelmi minisztérium honlapja a szálló por élettani hatásai között felsorolja a szem kötőhártyájának és a felső légutak nyálkahártyájának ingerlését, esetleg megsértését. A por belégzése a légzőszervi betegségekben, így például asztmában vagy bronchitisben szenvedők állapotát súlyosbítja, csökkenti a tüdő ellenálló képességét a fertőzésekkel, toxikus anyagokkal szemben. A porrészecskék toxikus anyagokat, baktériumokat, vírusokat és gombákat kötnek meg, így segítik bejutásukat a szervezetbe. Megjegyzik, hogy a szmogos levegő mellett a dohányzás a legkárosabb porforrások közé tartozik.

 

 

A szálló por hatása a szervezetre


Rudnai Péter, az Országos Közegészségügyi Intézet munkatársának tanulmánya az allergia kialakulására hívja fel a figyelmet: a pollen-allergia nagy forgalmú területeken lényegesen gyakrabban fordul elő, mivel a pollenekre is rárakódnak a porrészecskék és torzult immunválaszt váltanak ki. Megjegyzi azt is, hogy a légzőszervi megbetegedések miatt károsodik az immunrendszer, azaz nő az antibiotikum-fogyasztás, emelkedik a munkahelyi hiányzások száma. A szálló por az emberek mellett káros a környezetre is, a növények leveleire rakódva gátolja a fotoszintézist, elzárja a légcsere-nyílásokat, a növények így visszamaradnak a fejlődésben.

 

 

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt

 

 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Szorbit

Cukorpótló édesítőszer, fele édességű, mint a répacukor, ezért a cukorbetegek... Tovább

Dohányfüst

A dohány, elsősorban a cigaretta elégése során keletkező, több mint 4000 egészségre káros... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: