Magyarországon közülük az atorvasztatin, fluvasztatin, lovasztatin és szimvasztatin van forgalomban. E készítmények elsősorban a „káros” (LDL-) koleszterin szintjét csökkentik és a „jó” HDL-koleszterin szintjét emelik. (Az atorvasztatin jelentős mértékben képes mérsékelni a trigliceridek szintjét is).
Kockázat minimalizálása
Mint látható, a kockázat minimalizálásához rendkívül alacsony összkoleszterin és LDL-koleszterinszintekre kell törekedni, ami annyit jelent, hogy a cukorbetegek mintegy felének-kétharmadának szedni kell(ene) valamely sztatinkészítményt. (Mint tudjuk, egy adott koleszterinszinttel rendelkező, szívinfarktuson még át nem esett cukorbeteg érrendszeri kockázata megegyezik egy infarktuson már átesett, nem cukorbeteg kockázati szintjével).
A Circulation márciusi számában megjelent egyik közleményben Dr. Christian W. Hamm hamburgi professzor rámutat: ha valakinél sztatinkezelést kezdenek, a gyógyszerezés leállítása igen nagy veszélyeket rejt magában. Hatszázötven betegükön szerzett tapasztalat alapján megállapították, hogy a sztatinkezelés közel 50 százalékkal csökkenteni az érrendszeri szövődmények felléptét a nem kezeltekhez képest, viszont a sztatinkezelés valamilyen okból történő leállítása esetén közel háromszorosára nő a szívinfarktus kockázata. Kimutatták, hogy a sztatinok nem csupán csökkentik a káros koleszterinszintet, hanem mérséklik a verőerek gyulladásos folyamatát, a vérlemezkék összecsapzódásra való hajlamosságát (amelytől jórészt függ a vér alvadékonysága), és az érfalak simaizomsejtjeinek proliferációját is. Mindezek jelentős védelmet nyújtanak a szívrohamokkal szemben.
Tehát mi történik akkor, ha valaki leáll a sztatinkezeléssel (mert elfelejti, mert úgy hiszi, most már jó a koleszterinje, és neki nem kell szedni, vagy mert az orvos valamilyen okból már nem írja fel stb.)? Ilyenkor egy úgynevezett „visszacsapási” (rebound) jelenség lép fel – amely valamilyen formában sok más gyógyszer hirtelen elhagyása kapcsán jelentkezik – és ez magyarázza a kockázat hirtelen megnövekedését.
Mindezek ismeretében mit tanácsolhatunk a cukorbetegeknek?
Évente gondosan ellenőriztessék vérzsírszintjeiket, az adatokat hasonlítsák össze a fenti táblázatban foglaltakkal, és kóros értékek esetén a gyógyszerezést beszéljék meg gondozó orvosukkal. Az indokolt esetben elkezdett sztatin szedését viszont ugyanúgy nem lehet a továbbiakban abbahagyni, mint például az inzulinadást sem, ha a vércukorszintek normalizálódnak, vagy közismert, hogy a vérnyomáscsökkentő terápia sem függeszthető fel következmények nélkül, hiába csökken a beteg vérnyomása a normális értékekre.