Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése.
Mozgással a dühkitörés ellen
A témában elsőként közzétett tanulmányban 208 ülő életmódot folytató 7-11 éves gyermeket vizsgáltak, akik 10-15 héten keresztül iskola után vagy aerobic edzésen vettek részt vagy folytatták a megszokott inaktív életmódot.
„A testmozgásnak jelentős hatása van a gyermekek dühkifejezésére” – mondta dr. Catherine Davis, klinikai gyermekpszichológus. A düh és a harag kifejezésének mértékét egy becslőskálával vizsgálták, amelyben a dühkifejezés mértékét többek között az ajtóbecsapások és az ütések alapján becsülték meg. „Az eredményeink azt mutatják, hogy a testedzés hatékony lehet túlsúlyos gyermekek dühkitöréseinek és agresszív viselkedésének a csökkentésében. A testgyakorlás csökkenti a gyermekekben a depresszió és a szorongás előfordulását is, így ez egy újabb ok arra, hogy a szülők és más gondviselők is rábírják a gyermekeket a testmozgásra” – mondta dr. Davis, akinek a kutatási eredményei kimutatták, hogy a rendszeres fizikai aktivitás nemcsak az elhízást csökkenti, hanem növeli a szellemi teljesítőképességet és a cukorbetegséghez vezető inzulinrezisztenciát is csökkenti.
A túlsúlyos gyerekek és az erőszakos viselkedés
Kimutatták, hogy túlsúlyos gyermekekben gyakoribb az erőszakos viselkedés és feléjük is több agresszió nyilvánul meg. A düh és az ellenséges magatartás gyermekkorban fiatalkorú bűnözéssel, serdülőkorban az ún. metabolikus szindrómával (ami később szívinfarktushoz, stroke-hoz és cukorbetegséghez vezethet), felnőttkorban pedig szív- és érrendszeri megbetegedésekkel társulhat. A tanulmány nem tett különbséget a gyermekek között a rossz, nem, szocioökonómiai státusz, edzettségi szint vagy az elhízás mértéke szerint. Bár minden edzésen résztvevő gyermeken jelentős súlycsökkenés volt megfigyelhető, a vizsgálat befejezésekor még mindig túlsúlyosak voltak.
A testedzés és az iskola utáni program
Egy következő vizsgálatban dr. Davis és munkatársai azt próbálják majd elemezni, hogy vajon a testedzés vagy csupán az iskola utáni programban való részvétel volt-e jó hatással a gyermekek szellemi teljesítőképességére. A nemrég közölt vizsgálatban kizárólag az edzésen résztvevő gyermekek jöttek be az intézetbe, az új vizsgálatoknál viszont a testedzést nem gyakorlók is be fognak jönni és művészeti vagy ügyességi foglalkozásokon és játékokban fognak részt venni.
Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt
Forrás: diabetesonline.hu