Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A metformin a hosszú élet titka? Cukorbetegeknek

Diabetes Portál



A metformin a hosszú élet titka?

  Egy tanulmány során egy kutatócsoport megállapította, hogy egy, a cukorbetegség kezelésére szánt gyógyszernek öregedésgátló hatása van; egy kísérletben sikeresen meghosszabbították vele az egerek élettartamát. A Nature Communicationsben megjelent tanulmány szerint az a kutatók számára sem világos, hogy a mostani felfedezésnek milyen emberi vonatkozásai lehetnek.

 A metformin a hosszú élet titka? Cukorbetegeknek

 

 
A kutatók szerint a gyógyszernek, a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére használt metforminnak az extrém kalóriakorlátozáshoz hasonló hatása van. A nagyon alacsony kalóriatartalmú diétáról sokan úgy gondolják, hogy ez lehet az egészséges öregkor kulcsa. Korábbi tanulmányok szerint a metformin meghosszabbíthatja az egyszerűbb szervezetek, például a férgek élettartamát, de az emlősökkel és legyekkel végzett kísérletek ellentmondásos eredményekkel zárultak.
 
Rafael de Cabo, a Nation Institiute of Ageing munkatársa szerint a laborban vizsgált állatoknak meghosszabbította az életét a kalóriaszegény étrend. A kutatócsoporttal olyan gyógyszert kerestek, amivel ez a hatás reprodukálható - így jutottak el a metforminhoz, amit főleg negyven év fölötti cukorbetegeknek ajánlanak. A metformint a metabolikus szindróma kezelésére is használják, amit a cukorbetegség, a magas vérnyomás és az elhízás együttese okozhat.
 

Klinikai vizsgálatok kellenek

 
A tanulmányhoz a kutatók két különböző dózisban adtak be metformint a középkorú egereknek. A kisebb dózisú metformint kapott egerek átlagosan öt százalékkal éltek tovább, mint a nagy dózissal kezelt társaik, ráadásul az öregkorhoz kapcsolható megbetegedések is később jelentkeztek náluk. Mindez azt is jelentheti, hogy a nagyobb dózisban adagolt metformin mérgező, és megrövidítette a kísérleti egerek életét.
 
De Cabo szerint további tanulmányokat kell végezni, hogy megállapítsák a metrofin pozitív hatását az emberi élettartamra. A kutató szerint vannak ígéretes eredmények, amik ezt igazolják, de ahhoz, hogy bizonyosságot szerezzenek erről, klinikai teszteket is kell végezni. Amíg erre nem kerül sor, csak helyes étrenddel és rendszeres testmozgással biztosítható a hosszabb élet.
 
Tom Kirkwood professzor, a Newcastle Egyetem kutatója szerint nem világos, hogy a tanulmány mit ért emberi egészség alatt, de megjegyezte, hogy a metformint régóta használják a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére, és jól ismert az emésztésre gyakorolt hatása is. Kirkwood elmondta, hogy már korábbi egérkísérletek is igazolták, hogy az egerek emésztésének manipulálásával meghosszabbítható az állatok élettartama, de nem tudjuk, hogy az emberek élete is meghosszabbítható-e hasonló módon.

Forrás: index.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Glukóz

Köznapi nyelven: szőlőcukor. Minden szénhidrát molekula alap építőköve, így... Tovább

Dialízis

A veseelégtelenség esetén alkalmazott eljárás elnevezése, amelynek típusai a peritoneális... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: