2-es típusú cukorbetegség
Kik a veszélyeztetettek: genetikailag hajlamosak, nem megfelelő életmód, elhízott gyermekek
A szervezet eleinte ellensúlyozza az inzulinrezisztenciát, így nem okoz tünetet. Termelődik inzulin, csa nem elegendőt a normális vércukorszint biztosításához. Akkor válik a 2-es típusú inzulinrezisztencia érezhetővé, amikor a hasnyálmirigy kimerül, azaz csökken az inzulintermelő-képesség.
2-es típusú cukorbetegség előzménye
Túlsúly és sikertelen fogyókúrák esetén esélyes a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása. Itt szinte kizárás nélkül hízással alakul ki.
2-es típusú cukorbetegség megelőzése
Sok mozgással és diétával meggátolható a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása. A kialakult betegség nem fordítható vissza, de életmódváltással karbantartható. Súlyosbodó esetben a szövődmények rontják az életminőséget és megrövidítik az életet.
2-es típusú cukorbetegség tünetek
- Gyakori szomjúságérzet és gyakori vizeletürítés. A vércukorszint növekedésével szükségessé válik a gyakori vizelés. A fölös mennyiségű cukor egy része így távozik.
- Előfordulhat -nem jellemző- homályos látás. A szemlencse víztartalma csökkenhet magas vércukorszint esetén, ez befolyásolja a látást.
- Legyengült immunrendszer miatt romlik a szervezet védekezőképessége, lassan gyógyulnak a sebek, gyakoriak a fertőzések. Nők esetében gyakoriak a hólyag és hüvelyi fertőzések.
- Acanthosis nigricans állapot kialakulása. Ez egy sötét, bársonyos bőrelváltozás a hajlatokban, jellemzően a nyak és hónalj területen az inzulinrezisztencia miatt.
2-es típusú cukorbetegség kockázatnövelő tényezők
- az elhízás -testtömeg index-, a szükségleten felüli táplálékfelvétel, a fizikai aktivitás hiánya.
- hajlam, valamelyik családtagnál már kialakult ez a betegség.
- 45 éves kor felett, amikor az emberek már kevesebbet mozognak, ezáltal az izomtömeg csökken, de testsúlyuk nő. Napjainkban viszont megnövekedett a fiatal felnőttek, gyermekek és serdülők körében is a 2-es típusú cukorbetegség.
- csökkent glükóztolerancia állapot. Itt az éhgyomri vércukorszint normális, de evés után nagyobb és elhúzódóbb a vércukorszint emelkedése, mint az normális lenne.
- gesztációs diabétesz. Terhességi diabétesz jele lehet a későbbiekben kialakuló 2-es típusú diabétesznek.
2-es típusú cukorbetegség szövődmények
- retinopathia (szem ideghártya degenerációja)
- nephropathia (vesekárosodás)
- neuropathia (perifériás idegrendszer súlyos károsodása)
- nagyér szövődmények: infarktus, stroke, alsó végtagi érszűkületek kialakulása