Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Hírek, információk nem csak cukorbetegeknek: karácsonyi súlygyarapodás

Diabetes Portál



8 tipp az ünnepi súlygyarapodás ellen

Az ünnepek alatt sokan úgy gondoljuk, itt a büntetlen evés-ivás szezonja, és belevetjük magunkat a felelőtlen habzsolásba. Lázár Sárának, az Oxygen Wellness dietetikusának tanácsai segíthetnek elkerülni a jelentős súlygyarapodást és az ünnepi rosszulléteket.

ünnepi túlsúly, ünnepi súlygyarapodás,

A karácsonyi dőzsölés eredménye: akár 2 kilót is hízhatunk
  


Brit felmérések szerint egy átlagember az ünnepek alatt 6000 kalóriányi ételt-italt fogyaszt el egy nap alatt, ami több, mint a háromszorosa a nőknek ajánlott kalóriamennyiségnek. Éppen ezért az ünnepek napjai alatt elfogyasztott rágcsálásoknak, süteményezéseknek, alkoholnak köszöntően akár 2 kilót is felszedhetünk 7-10 nap alatt. A legfőbb probléma ezzel az, hogy sokakon ez rajta is marad, így 5 év alatt akár 10 kilóval is többet nyomhatunk. 
Lázár Sára, az Oxygen Wellness dietetikusa apró lépéseket ajánl ahhoz, hogy az év végi partik és családi összejövetelek alatt is legyen erőnk ellenállni a csábításnak.
  

 


8 tipp hogy elkerüljük az ünnepek alatti súlygyarapodást

 

 
1.    Ne együnk tévénézés közben, mert így sokkal többet fogyasztunk, minta terített asztalnál csakis az étkezésre koncentrálnánk.
2.    Főétkezéseknél csökkentsük az adagokat, kisebb tányérra kevesebbet szedjünk!A szemlátomást kevés adagot salátával egészítsük ki!
3.    Ne együnk csak azért, mert előttünk van az étel! Figyeljük a testünk jelzéseit: ha már csak a „szemünk kívánja”, jobb, ha felállunk és hidegre tesszük a finom falatokat. Az agynak legalább 15 percre van szüksége ahhoz, hogy feldolgozza a jóllakottság érzését, tehát ha várunk egy kicsit, lehet, hogy már nem is érezzük az evési vágyat.
4.    Óvakodjunk attól, hogy üres hassal menjünk vásárolni, ilyenkor nem csak többet pakolunk a kosarunkba, de számos olyan fölösleges élelmiszert is hajlamosak vagyunk hazavinni, amelyektől máskor megtartóztatnánk magunkat.
5.    A koplalás is veszélyes lehet, ha ezzel szeretnénk kompenzálni a nagy habzsolásokat. Az éhezés ugyanis ugyanúgy megzavarja a normális étkezési ritmust, és könnyen a nagy diéták-hatalmas evések ördögi körében találhatjuk magunkat.
6.    Különösen óvatosnak kell a karácsonyi, ünnepi partik kínálatával, hiszen a kis falatkák, aperitifek gyakran valóságos kalóriabombák. Azért, hogy ne tűnjünk ünneprontónak, válasszunk kevésbé krémes, kevesebb szénhidrátot tartalmazó nassokat, például zöldséges vagy gyümölcsös salátákat és ne szégyelljünk idővel nemet mondani a kínálásra.
7.    Az alkoholfogyasztást nem csak a szörnyű másnapok miatt érdemes kordában tartani, de az alkoholos italok magas energiatartalma miatt is. Ha választanunk kell, válasszunk könnyű bort, és ha röviditalokkal kínálnak, tényleg csak egy kupicányit fogadjunk el.
8.     Amikor úgy érezzük, túlettük, vagy kissé túlittuk magunkat, a további nassolás helyett húzzunk kényelmes öltözetet és tegyünk egy 15 perces, tempós sétát a ház körül. Igyekezzük kompenzálni emelkedett energiabevitelünket, választhatunk aktív pihenést is az ünnepek alatt – családi séta, korcsolyázás, ha szükséges hólapátolás.

 
 

Tartós karcsúság életmódváltással

 

 


Természetesen ahhoz, hogy a csinos vonalak és az egészség tartós legyen, nem csak az ünnepi időszakban kell figyelnünk a táplálkozásra és persze az elengedhetetlen mozgásra. Éppen ezért a diéták és kúrák helyett sokkal inkább egy életmódváltást kell megterveznünk. Ebben jelenthet iránymutatást a dietetikusi szaktanácsadás. 
-    Az általános szabályokon kívül mindenkinél a személyre szabott étrend és edzésterv vezet a legkomolyabb eredményekhez. Hiszen különbözőek vagyunk, más szokásokkal, „működéssel”, van, akinek jóval kevesebbet kell ennie, másnak csak az étrend összetételén szükséges változtatnia. – ismerteti Lázár Sára. – A személyes tanácsadáson olyan ismereteket és útravalót kaphatnak a változtatni kívánók, amelyek nem csak a kívánt cél eléréséig segíthetnek, de akár egy életen át követendő mintát adhatnak.

Forrás: www.oxygenwellness.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Burnout szindróma

A burnout (kiégés) jelensége régóta létezik, ám annak kutatása alig néhány évtizedes... Tovább

Szilveszter

 Mi az a Szilveszter, mt ünneplünk Szilveszterkor, hogyan alakult ki Szilveszter... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, egészséges életmód