Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Tippek falási rohamok ellen: Hogyan küzdd le hatékonyan a falási rohamokat, és mondj nemet a félreevésnek?

Diabetes Portál


Szerző: CZs


Hogyan küzdd le hatékonyan a falási rohamokat, és mondj nemet a félreevésnek?

Az ételek és az evés iránti vágyakozás egy nagyon erős érzés, amitől az ember nagyon intenzíven kíván egy bizonyos ételt vagy ízt. A cukorban és más szénhidrátokban gazdag ételek gyakran váltanak ki ilyen vágyakat az emberekből, és általában nagyon nehéz parancsolni nekik. Ez azért van, mert az ilyen élelmiszerek hatására szerotonin, dopamin, és más pozitív érzéseket kiváltó endorfinok szabadulnak fel az agyban. 

Falási rohamok leküzdése

Az efféle vágyak kielégítése könnyedén szokássá válhat, különösen azért, mert a cukros, vagy szénhidrátokkal teli élelmiszerekhez nagyon könnyű hozzájutni. Sokan azonban nem is gondolnak rá, hogy a rengeteg cukor és szénhidrát bevitele milyen következményekkel járhat. Szerencsére, ha sikerül tartanod magadat egy szigorúbb étrendhez, szakítva ezzel rossz szokásoddal, akkor ez után nem sokkal a vágyak is eltűnnek majd. Az alábbi tippek ebben hivatottak segíteni!

 

1. Fogyassz több vizet

Az emberi szervezet hajlamos félreérteni az agy által kiküldött jeleket, és gyakran az élelmiszerek iránti vágyak mögött valójában szimpla szomjúság áll. Ha legközelebb azt veszed észre magadon, hogy kedvenc édességed után kívánkozik tested, igyál meg egy pohár vizet – vannak, akiknek már ez is sokat segít.

 

Egy 2014-es kutatás során napi extra 1,5 liter vizet itattak a kísérlet túlsúlyos női résztvevőivel. Az eredmények szerint a több vizet fogyasztó tesztalanyok súlya csökkent, kevesebb zsír maradt a szervezetükben, és éhségük is jelentősebben visszaesett, mint azoké, akik nem fogyasztottak az átlagnál több vizet. Egy 2013-as kutatásból kiderült, hogy mindössze két bögrényi víz étkezés előtti elfogyasztása segíthet lefogyni az elhízott középkorú és idősebb embereknek, ha mellette kalóriaszegény étrendet is követnek.

 

Ha tehát legközelebb rád törnek az ételek iránti vágyak, akkor igyál meg egy-két pohár vizet, mert lehet, hogy pár perc múlva el is múlnak majd.

 

2. Mozogj többet

Egy 2015-ös kutatás során a szakemberek azt vizsgálták, hogy milyen hatással vannak a gyors, rövid edzések az emberek csokoládé iránti vágyaira. A kísérletben kifejezetten elhízott tesztalanyok vettek részt. Mint kiderült, 15 pernyi intenzív séta hatékonyabban csökkentette ezeket a vágyakat, mint a passzív egy helyben ülés. Megéri tehát tenni egy rövid sétát valahol a szabadban, hogy ezzel is felvehesd a küzdelmet az édességek iránti vágyaid ellen.

 

3. Próbálj ki néhány szellemi gyakorlatot

Ha szeretnéd megkülönböztetni a berögződött vágyakozást a valódi éhségtől, akkor feltehetsz magadnak néhány kérdést:

 

„Megennék most egy gyümölcsöt?”

A gyümölcs-teszttel megállapíthatod, hogy nagyon éhes vagy-e, vagy csak valami cukros édességre vágysz. Szimplán el kell gondolkodnod rajta, hogy megennél-e most egy egész gyümölcsöt. Ha igen, akkor tényleg éhes vagy – ha nem, akkor pedig csak valami édesre vágysz.

 

„Megéri hosszútávon?”

Egyeseknek sokat segíthet, ha elképzelik maguk előtt az édességfogyasztás hosszútávú következményeit. Gondolj bele, hogy minél több cukros, szénhidrátos édességet és egyéb élelmiszert eszel, annál nehezebb lesz később lefogyni, és annál nagyobb eséllyel ütközöl majd különböző egészségügyi problémákba. Ezek a gondolatok eszedbe juttathatják, hogy miért kezdtél el odafigyelni arra, hogy miből mennyit eszel – mert szeretnél egészségesebbé válni!

 

4. Csökkentsd a stresszt

A stressz is lehet az élelmiszer iránti vágyakozás egyik kiváltó oka, és a hosszútávú stresszforrások hatására néhányan cukros, szénhidrátokkal teli ételeket kívánhatnak. Érdemes tehát csökkenteni a stresszt mindennapjaidban, hogy megszabadulhass ezektől a vágyaktól.

 

Ezt többféleképpen is megteheted. Ha lehetséges, rendszeresen tarts szünetet munka közben, vagy csak hagyd abba egy kicsit, amit csinálsz, és végy néhány mély levegőt, hogy tested és elméd újra képes legyen a lényegre összpontosítani. Ezen kívül beiktathatsz hétköznapjaidba egy kis meditációt vagy akár némi jógát is.

 

5. Kerüld az éhséget

Akik egy új étrendhez próbálják tartani magukat, azok gyakran drasztikusan csökkentik a napi bevitt kalóriamennyiséget. A probléma csak az, hogy a kalória megvonásától az ember csak még gyakrabban érzi majd magát éhesnek.

 

Ha mindig éhes vagy, akkor érdemes változtatnod egy kicsit étrendeden, hogy elkerülhesd a vágyakozásokat. Vannak például olyanok, akiknek egy megtervezett étkezési rendszer vált be. Ezek az emberek mindig ugyan azokban az időpontokban esznek, így az agy megszokhatja, hogy mikor van itt az ideje az evésnek.

 

Ha valaki nem tud rendszert vinni étkezéseibe, akkor sokkal nagyobb a veszélye, hogy nassolni kezd valamit. Fontos, hogy ilyenkor egészséges dolgokhoz nyúlj, ne édes, cukrozott, feldolgozott élelmiszerekhez.

 

6. Fogyassz több fehérjét

Sokaknak az segít visszafogni az élelmiszerek iránti vágyaikat, hogy több fehérjét esznek, mert a fehérjék segíthetnek, hogy a szervezet tovább érezze magát jóllakottnak. Egy, az Obesity című tudományos lapban megjelent tanulmány szerint azok a túlsúlyos férfiak, akik fokozták étkezési fehérje fogyasztásukat, hogy az a teljes kalóriabevitelük 25%-át tegye ki, jelentősen kevésbé tapasztalták magukon az élelmiszerek iránti vágyakat.

 

A fehérje kifejezetten reggeliként lehet hasznos. Egy, a Nutrition Journalben megjelent kutatásban arra próbáltak rájönni a szakértők, hogy a reggelizés milyen hatással van azokra a tizenéves lányokra, akik túlsúlyosak, elhízottak és gyakran hagyják ki a nap első étkezését. Mint kiderült, a reggelizés hatására a tesztalanyok kevésbé vágyakoztak az édes, ízesített élelmiszerek iránt, különösen azok, akik fehérjében gazdag reggelit fogyasztottak.

 

7. Néha engedj a kísértésnek – de csak terv szerint

Ha minden étkezési vágyadra nemet mondasz, annak negatív következményei lehetnek, ezért érdemes betervezni néha olyan alkalmakat is, amikor egyébként „tiltott” ételeket is megengedsz magadnak. Ha tudod, hogy lesznek olyan napok, vagy alkalmak, amikor kedvedre (de persze mértékkel) eheted kedvenceidet, akkor a többi napon sokkal könnyebb lesz kitartanod étrended mellett.

 

8. Dobj be egy rágót

Néhányaknak segít, ha bekapnak egy darab cukormentes rágót, hogy visszaszorítsák ételek iránti vágyaikat. Egy 2015-ös kutatásból kiderült, hogy a rágózás csökkentheti az étkezési vágyakat, ami kifejezetten a rágásnak köszönhető.
 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Kontroll oldat

A vércukormérők működésének ellenőrzésére használt speciális „cukoroldat”.... Tovább

ORAC

(Oxygen Radical Absorbance Capacity = Oxigéngyök Abszorbciós /elnyelő/ Kapacitás) Az... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: egészséges életmód, étkezés, diéta