9 szájhigiéniai tipp az íny és a fogak egészségéért
Vitathatatlan, hogy mindenkinek fontos odafigyelnie foga és ínye egészségére. Azonban egy-két szimpla fogmosás és néha egy elvétett fogselymezés még nem feltétlenül elég ehhez.
Az alábbiakban éppen ezért néhány olyan szájhigiéniai tippet osztunk meg, – amelyeket a Rosental fogászat budapesti fogorvosai osztottak meg - amikkel hatékonyabban őrizheted meg szád és egész szervezeted egészségét!
1. Várj egy kicsit fogmosás előtt
Az alacsony pH-értékű (azaz savas) élelmiszerek átmenetileg meglágyítják a fogakat védő zománcréteget. Éppen ezért, ha valami savasat eszel vagy iszol, és utána rögtön fogat mosol, akkor ezzel kárt tehetsz a fogzománcban, ezzel csökkentve fogaid szuvasodás elleni védelmét.
Ha tehát valamilyen gyümölcsöt eszel, gyümölcslevet iszol, borozgatsz egy kicsit, vagy bármilyen más savas élelmiszert fogyasztasz (beleértve a szénsavas dolgokat is), várj legalább 30-60 percet, mielőtt megmosnád fogaidat.
2. Használj puhaszálú fogkefét
Fogkefédet érdemes 2-3 havonta (például minden évszakváltáskor) újra cserélni, vagy előbb is, ha a szálak túlságosan összekócolódnak rajta. Ha azonban jelenleg keményebb szálú fogkefét használsz, akkor jobban teszed, ha rögtön lecseréled. A merevebb szálú fogkefék valóban alaposabban sikálnak, azonban csiszoló hatásúak is lehetnek, és hosszútávon elkoptathatják a fogzománcot, illetve felsérthetik a fogínyt.
A puhaszálú fogkefék kíméletesek a fogzománccal és a fogínnyel. A legtöbbek számára tökéletesen elegendő egy ilyen puhább szálú fogkefe is, hiszen a lepedék letakarításához egyáltalán nincs szükség drasztikus dörzsölésre.
3. Kezdd a fogmosást a hátsó fogaiddal
Ez egy hasznos szokás, mert ha hátul kezded el megmosni a fogaidat, akkor több figyelmet fordítasz majd ezekre a nehezebben elérhető részekre. Az őrlőfogak (zápfogak) sokkal hajlamosabbak lehetnek a szuvasodásra és az ínyfertőzésekre, mert ott hátul lényegesen nehezebb alaposan kitakarítani a szádat.
Ha hozzászoktatod magad, hogy a hátsó fogaidat mosod meg először, akkor ezek a hátsó részek kellő figyelmet kapnak majd fogmosás közben.
4. Használj rendszeresen szájvizet és rágógumit
Ha naponta kétszer mosod a fogaidat, és egyszer fogselymet is használsz, akkor könnyedén hiheted, hogy ez elég fogaid védelme érdekében. Azonban egy alapos antibakteriális szájvizes öblögetéssel további baktériumokat pusztíthatsz el a szádban. A szájvízzel fél percig öblögess, de ne rögtön fogmosás után, hiszen ezzel csak kimosod a szádból a fogkrém fluoridjait, amik a fogzománc erősítésében segítenek.
A rágógumizás szintén hasznos lehet. a cukormentes rágógumik segíthetnek csökkenteni a szájban letelepedő baktériumok számát, ráadásul serkentik a nyáltermelést, aminek köszönhetően kalcium- és foszfátionok jutnak a fogakra. Ezek az ionok segítenek megerősíteni a zománcréteget.