A stressz káros hatásai a cukorbetegségre
A stressz
A stressz alapvetően egy hasznos reakció lehet a szervezet részéről, mert olyan helyzetekben jelenik meg, amikor fenyegetve érezzük magunkat, és segít a minél hatékonyabb problémamegoldásban. Beindul egy ún. küzdj vagy menekülj reflex, ami tartósan energiával, megnövekedett koncentrációképességgel, és élesebb reflexszel segít megoldani a helyzetet.
Napjainkra viszont a stressz kissé átalakult. Szinte elvesztette az eredeti funkcióját, mert a mai ember, már mindenben veszélyhelyzetet lát. Legyen szó akár párkapcsolati problémákról, munkahelyi gondokról, vagy akár csak kisebb problémákról, amiknek túl nagy jelentőséget tulajdonítunk. A szervezet nem tesz különbséget vélt, vagy valós probléma között, így ha valaki a világ végének éli meg akár azt, hogy elfogyott otthon a kávé és most nem tud inni, akkor a szervezet arra is veszélyhelyzetként reagál, és megjelenik a stressz.
Mivel a stressz pszichés eredetű folyamat, ezért a megnövekedett stressz szint, mindig attól függ, hogy hogyan tekintünk egy adott szituációra. Ezért alakul ki olyan óriási különbség az emberek stressz szintje között, mert mindenki másképp reagál a különböző helyzetekre. Egyes emberek nem csinálnak problémát néhány nem éppen jól sikerült pillanatból, míg mások egyszerűen nem tudnak továbblépni róla. A nyugodt, higgadt hozzáállás mindenképpen megfontolandó.