Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A cukorbetegség gyógyszere csökkenti a hosszútávú szteroidterápia komplikációit

Diabetes Portál


Szerző: Puskás Rékka


A cukorbetegség gyógyszere csökkenti a hosszútávú szteroidterápia komplikációit

A 2-es típusú cukorbetegség kezelésére alkalmazott gyógyszer egyszerű és olcsó megoldást kínálhat a szteroidkezelés veszélyes mellékhatásainak csökkentésére – állítja a londoni Queen Mary University új kutatása. A Barts Charity által finanszírozott második fázisú klinikai vizsgálat a metformin cukorbetegség-gyógyszer hatásait vizsgálta azon betegek esetében, akik jelenleg nagy adagban kapnak glükokortikoidokat, egy olyan szteroidot, amelyet krónikus gyulladásos betegségek kezelésére használnak.

Kutatás bizonyítja, hogy van alternatíva a szteroidkezelésekre

A kutatók több, mint 50, nem cukorbetegségben szenvedő beteg eredményét elemezték a Barts Health NHS Trust glükokortikoid kezelésében részesülő betegektől, és megállapították, hogy a metforminnal kezelt betegek javuló klinikai eredményeket mutattak. Ez magába foglalta a fertőzések arányának 30%-kal történő csökkentését és az alacsonyabb kórházi felvételeket a placebo csoporthoz képest.

Azt is megfigyelték, hogy a metforminnal történő kezelés megerősítette a glükokortikoidok tervezett gyulladásgátló hatásait, és számos kardiovaszkuláris, metabolikus és csontmarkert érintő pozitív eredményt hozott a 12 hetes vizsgálati időszak alatt.

A tanulmányt ma a The Lancet Diabetes & Endocrinology folyóiratban teszik közzé, amelyet a Barts Charity által nyújtott szélesebb körű, 25 millió font összegű elkötelezettség részeként finanszíroztak az innovatív orvosi kutatások támogatására a Bartsban, valamint a londoni orvostudományi és fogorvosi iskolában a Queen Mary-nél.

Az 1950-es évek terápiás hatásainak felfedezése óta a glükokortikoidok, például a prednizolon, forradalmasították a krónikus gyulladásos betegségben szenvedő betegek kezelését. Manapság a glükokortikoidokat olyan állapotok kezelésére használják, amelyeknél az immunrendszer túl aktív, ideértve a rheumatoid arthritist, az asztmát, a gyulladásos betegségeket és a rákterápiát.

Azonban ezeknek a gyógyszereknek a nagy adagokban történő és hosszantartó használata súlyos anyagcseremellékhatásokhoz vezethet, mint súlygyarapodás, magas cukorszint, csont- és izomtömeg veszteség, illetve fertőzés és trombózis fokozott kockázatához. Ezek hosszútávon a Cushing-szindrómához vezethetnek, amely potenciálisan halálos kimenetelű rendellenesség, ami olyan betegeknél is fennáll, akiknél a test túl sok stresszhormont ad a kortizolnak.

Számos biológiai gyógyszert fejlesztettek ki a szteroidok alternatívájaként, ám ezek a készítmények drágák és saját káros hatásaik lehetnek.
Korbonits Márta professzor és munkatársai korábbi kutatásai azt mutatták, hogy a szteroidok képesek befolyásolni egy kulcsfontosságú metabolikus fehérjét, az úgynevezett AMP-kinázt, vagy AMPK-t. Más kísérleti tanulmányok azt sugallják, hogy a metaformin legalább részben az AMPK fehérjén keresztül és a szteroidokkal ellentétesen hat. Ezen bizonyítékok alapján a kutatók azt állították, hogy a cukorbetegség gyógyszere képes megfordítani a szteroidok nem kívánt mellékhatásait.

Korbonits Márta, a Barts endokrinológiai professzora és a londoni Orvostudományi és Fogorvosi Egyetem professzora a következőt állítja: „Megállapításaink feltűnően pozitívak és arra utalnak, hogy egy egyszerű és azonnal elérhető beavatkozás, a cukorbetegség metformin-gyógyszeres kezelése javíthatja a glükokortikoid kezelésben részesülő betegek klinikai állapotát, még akkor is, ha egyébként nem cukorbetegek. Az eredmények óriási hatással lehetnek a hosszútávú glükokortikoidokkal kezelt betegek nagy részére, javítva a kezeléssel összefüggő szövődményeket és a kardiovaszkuláris prognózisukat. Noha a fejlett országok fokozhatják a biológiai, vagy más szteroidmegtakarító szerek használatát, a világ sok más részén továbbra is nagy a függőség a glükokortikoidokra. Emiatt az orvosok és a betegek biztonságos, olcsó és hatékony kezelésre várnak, amely megakadályozhatja ezen gyógyszerek fő metabolikus szövődményeit, de nem befolyásolja, legfeljebb javíthatja a gyulladásgátló tulajdonságaikat. Eredményeink szerint a metformin segítséget nyújthat ezeknek a betegeknek.”

Fiona Miller Smith, a Barts Charity ügyvezető igazgatója elmondta: „A Barts Charity-nél az olyan egészségügy úttörő fejlesztéseire irányuló kutatásokat finanszírozzuk, amelyek nem csak javítják a kórházakban és a helyi közösségekben élő betegek életét, hanem világszintű hatásai lehetnek. A szteroidokat a betegségek széles skálájának kezelésére használják, a ráktól a rheumatoid arthritisin, és nagyszámú, 60 év feletti személynek kell ezeket a gyógyszereket olyan krónikus betegségekre szednie, melyek egyébként rendkívül gyengítenek. A tanulmány ígéretes megállapításai azt mutatják, hogy az innovatív kutatás finanszírozása hogyan segíthet átgondolni a betegek és az egészségügyi szakemberek hosszú ideje fennálló problémáit, és ebben az esetben egy új, egyszerű és költséghatékony kezelési lehetőséget kínálhatnak az NHS számára.”

A becslések szerint a teljes felnőtt népesség körülbelül 3%-nak és a 80 évnél idősebb korosztálynak akár 11%-nak írják elő a hosszútávú szteroidkezelést krónikus gyulladásos betegség esetén.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Akut

Rövid időn belül (hevenyen) fellépő folyamatok (Ellentéte a krónikus). Tovább

Lancetta

Az ujjbegyszúráshoz használt lándzsák összefoglaló elnevezése. A modern ujjbegyszúrókhoz... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 2-es típusú cukorbetegség, Kutatás