Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

1-es és 2-es típusú cukorbetegség, inzulin, diéta. A diabétesz önmenedzselésének kihívásai

Diabetes Portál


Szerző: BMC Health Services Research. Queen Mary, University of London


A diabétesz önmenedzselésének kihívásai

Többször kiszámították már, hogy a cukorbetegek betegségük lefolyása során kevesebb, mint idejük 1%-át töltik el gondozó orvosuk, ill. a segítő egészségügyi személyzet társaságában. Az idő több mint 99%-ában önmaguknak kell intézni mindazt, ami a betegség menedzselésével együtt jár: ellenőrizni vércukrukat, megfelelő időben bevenni, injekció formájában beadni a gyógyszert, odafigyelni a diétára, ügyelni arra, hogy egészséges legyen étrendjük, ennek szem előtt tartásával vásárolják meg azokat, ill. gondosan számolják a szénhidrátokat és kalóriákat a munkahelyi étkezdében, vendéglőben, stb., továbbá együtt kell működniük családtagjaikkal, rokonaikkal, barátaikkal és gondoskodni kell arról is, hogy a megfelelő időben felkereshessék gondozó orvosukat.

diabétesz, önmenedzselés,

Egy e tárgyban végzett új kutatás azt igazolja, hogy mindez egyedül nem megy, csupán másokkal maximálisan együttműködve járhat sikerrel a diabéteszes betegsége menedzselésében. Trisha Grenhalgh professzor vezetésével a londoni Queen Mary Egyetemen 30 cukorbeteg (életkoruk 5-88 év között mozgott) esetében végeztek el egy ún. ’etnográfiai’ vizsgálatot, mivel a vizsgált személyek különböző etnikumhoz tartoztak. A kutatók több alkalommal 2-5 órás időtartammal „árnyékként” elkísérték a betegeket, akik közben szokásos életvitelüket folytatták és azt elemezték, miképpen oldják meg a betegségükből rájuk háruló feladatokat, miként néznek szemben a mindennapi kihívásokkal. A vizsgálatvezető véleménye szerint eddig alig vizsgálták, hogy a cukorbetegek miképpen menedzselik magukat, milyen nehéz feladat ennek az elvégzése, és hogy milyen sokan nem rendelkeznek a szükséges ismeretekkel, készségekkel a különféle problémák helyes megoldásához.
A vizsgálat megmutatta, hogy a diabéteszeseknek és családtagjaiknak milyen sok idő ráfordítást és kemény munkát jelent a betegség menedzselése. Azok, akik ezt nem megfelelően végezték, vagy munkájuk és családjuk iránt érzett felelőségük miatt túlterheltek voltak, vagy egyéb betegségek is sújtották őket, vagy anyagi problémákkal küzdöttek vagy mindez, ill. ezek között több együtt volt jelen. A betegekkel szembesülő problémák igen súlyosak is lehettek, így sztrók miatti bénulás, látássérülés, szívbetegség. Mindezen problémák nagyon megnehezítették a betegek helyzetét az önmenedzselés terén, ami egyúttal azt is jelentette, hogy éppen azok voltak legkevésbé képesek a jó önmenedzselésre, akik számára ez a legtöbb előnnyel járt volna.
A vizsgálók szerint a szélesebb társadalom sokkal többet tehetne a cukorbetegekért egy kis odafigyeléssel, ahelyett, hogy betegségüket semmibe vennék, stigmaként ütnék rájuk és csupán sztereotípiákban gondolkodnának.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Abszolút inzulinfüggőség

Kívülről adagolt inzulin nélkül az élet tartósan nem tartható. Tovább

Diabéteszes retinopátia

A cukorbetegség egyik késői szövődménye, a szem (retina) kiserinek károsodása folytán... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: