Fejfájásra és mozgásszervi fájdalmakra veszünk be gyógyszert
A válaszadók saját bevallásuk szerint leggyakrabban olyan hétköznapi fájdalmak esetén nyúlnak gyógyszerhez, mint a fejfájás (34%), a mozgásszervi fájdalmak (28%) vagy a fogfájás(12%).
Meglepő, hogy enyhe fájdalomra nem vesznek be azonnal gyógyszereket, csak ha magától nem szűnik a fájdalom, amely a korábbi magyar gyógyszerfogyasztási szokásokat tekintve újdonság.
Ragaszkodunk az eddig bevált fájdalomcsillapítóhoz
Azt is elmondhatjuk a megkérdezettek válaszai alapján, hogy kifejezetten erős fájdalom esetén is inkább saját eddigi tapasztalataikra hagyatkoznak, minthogy orvost, gyógyszerészt kérdezzenek meg. Ezen belül két vezető csoportot találtunk: a megkérdezettek több mint fele (56%) azt a fájdalomcsillapítót használja, amelyik az éppen jelentkező fájdalomra már jól bevált, míg a másik csoport (19%) egyféle általános fájdalomcsillapítót használ.
A vízben oldódó gyógyszerek kevéssé ismertek
Kitűnt, hogy jóval kevésbé ismertek az új gyógyszer-kiszerelések, így csak odáig terjed a tudatosság, hogy sokan a régről ismert gyógyszerek és kiszerelések mellett döntenek. Az emberek számára fontos, hogy a fájdalomcsillapító gyorsan hasson, mégis a szilárd gyógyszerformákat (tabletta, kapszula) részesítik előnyben a vízben oldódó gyógyszerekkel szemben (vízben oldódó szuszpenzió, pezsgőtabletta), amelyek gyorsabban szívódnak fel, így hatásuk is hamarabb jelentkezik. A felmérés szerint az emberek egyharmadának mindegy, hogy milyen a gyógyszer kiszerelése.
A felmérésből az is kiderül, hogy sokan megszokások alapján választanak fájdalomcsillapítót, azonban ha orvostól kérnének tanácsot, annak segítségével az adott fájdalom megszüntetésére való gyógyszerhez juthatnának, amellyel hatékonyabban kezelhetnék a fájdalmat.
A felmérés 2011 októberében készült a WEBBeteg.hu olvasói körében online kérdőív formájában. A Nagy Fájdalomtesztet 1651 olvasó töltötte ki, a felmérés nem reprezentatív.
Forrás: www.webbeteg.hu