Az intenzív fizikai aktivitás és a vércukorszint
• Az intenzív fizikai aktivitás – intenzitásának és tartamának függvényében – komoly mértékben fokozza az inzulin hatását. Éppen ezért hipoglikémia komoly veszélye nélkül csak abban az esetben űzhető, ha a mozgás előtt, valamint alatta és utána óránként-kétóránként méri a beteg a vércukrát, továbbá: tapasztalati alapon 10-50%-kal csökkenti a mozgás periódusában ható étkezési és lehetőség szerint 10-20%-kal bázis inzulin adagjait. Egy többórás, főként pedig egy egész napos (túrázás) fizikai aktivitás a következő 6-12 órában is fokozza az inzulin hatását, amiért célszerű még a következő éjjeli inzulin adagot is 10-20%-kal csökkenteni a hipoglikémia elkerülés céljából. Mindezek mellett 10-20 g-os adagokban szükséges többlet szénhidrát bevitele is. Külön megemlítendő a tánc, melynek kapcsán a fizikai aktivitás mellett sokszor előfordul alkoholos italok fogyasztása, mely a hipoglikémia fokozott veszélyét jelentheti és feltétlenül szükségessé teszi többlet-szénhidrát fogyasztását.
• Fontos, hogy minden komolyabb fizikai aktivitás előtt az intenzív inzulinkezelés alatt álló cukorbeteg meghatározza vércukrát. Amennyiben el a 13-15 mmol/l közelében van, 2-3 E korrekciós inzulin adagolására van szükség, mert magas vércukor szinteknél elkezdett sporttevékenység már nem csökkenti, hanem tovább emeli a vércukrot. 10 mmol/l körüli vagy ez alatti vércukrok csökkenése várható a fizikai aktivitás során. Tehát nagyon lényeges tudni, hogy a magas vércukrot a fizikai aktivitás többnyire már nem csökkenti, hanem megemeli, mivel ilyenkor a szükségesnél kevesebb inzulin kering az érrendszerben és a fizikai terhelés már nem képes fokozni az izmok cukorfelvételét, helyette a zsírsavak fokozott elégetésére kerül sor, ami ketontest képződéshez vezethet és a vércukor tovább emelkedik.
Végezze fix időpontban a sportot!
• A sporttevékenység űzéséhez rendkívüli körültekintés szükséges, mert ha arra nem minden nap, nem azonos időpontban, azonos tartamban és azonos intenzitással kerül sor, nem védhető ki az anyagcsere egyensúly komoly megbomlása, azaz a vércukrok hipo- és hiperglikémia közötti rendszeres ingadozása. Éppen ezért kívánatos (lenne), hogy a rendszeresen sportoló 1-es típusú cukorbeteg fix időpontokban végezze a sporttevékenységet. Tudjuk, hogy legtöbbször ez nem lehetséges, ezért fel kell hívni a figyelmet a fenti szempontok betartására. Tanulságos az alábbi ábra is, melyen látható, hogy a nap 24 órájában hogyan alakul a szervezet bázis inzulin igénye, mely éjjel és a déli órákban a legalacsonyabb, reggel és késő délután a legmagasabb. Ezt is célszerű figyelembe venni sporttevékenység, fizikai aktivitás végzésekor.
Mi van a fizikailag inaktív napokon?
• Amennyiben a fizikai aktivitás alatt nem sporttevékenység, hanem fizikai munkavégzés értendő, melyet a hét bizonyos napjain (vagy a heti 5 munkanapon vagy a hétvége két napján) művelnek, azonos szempontok merülnek fel: A fizikailag inaktív napokon 10-30%-kal több, a fizikai aktivitással jellemezhető napokon 10-30%-kkal kevesebb inzulint kell alkalmazni.
Forrás: Exercise and Sport in Diabetes