Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

1-es és 2-es típusú cukorbetegség, inzulin, diéta. A fizikai aktivitás megemelheti a vércukor szintjét

Diabetes Portál



A fizikai aktivitás megemelheti a vércukor szintjét

Közismert, hogy mind a nemkívánatos testsúlygyarapodás megakadályozása, mind pedig a jó fizikai állapot fenntartása érdekében mind 2-es, mind 1-es típusú diabéteszesek számára feltétlenül kívánatos a rendszeres fizikai aktivitás. Amíg az idősebbek számára elsődlegesen ajánlott napi 5-6 km gyaloglás, fiatal cukorbetegek esetében komolyabb sportok is szóba jöhetnek, pl. labdajátékok (labdarúgás, tenisz, asztalitenisz). Bizonyos aktivitások főként inzulinnal kezelt cukorbetegek esetében abszolút ellenjavalltak, így a vitorlázó repülés, a mélytengeri búvárkodás, a sziklamászás és a barlangászat is. A fizikai aktivitás során speciális problémák vetődnek fel:

fizikai aktivitás, vércukorszint,

Az intenzív fizikai aktivitás  és a vércukorszint

 

 

•    Az intenzív fizikai aktivitás – intenzitásának és tartamának függvényében – komoly mértékben fokozza az inzulin hatását. Éppen ezért hipoglikémia komoly veszélye nélkül csak abban az esetben űzhető, ha a mozgás előtt, valamint alatta és utána óránként-kétóránként méri a beteg a vércukrát, továbbá: tapasztalati alapon 10-50%-kal csökkenti a mozgás periódusában ható étkezési és lehetőség szerint 10-20%-kal bázis inzulin adagjait. Egy többórás, főként pedig egy egész napos (túrázás) fizikai aktivitás a következő 6-12 órában is fokozza az inzulin hatását, amiért célszerű még a következő éjjeli inzulin adagot is 10-20%-kal csökkenteni a hipoglikémia elkerülés céljából. Mindezek mellett 10-20 g-os adagokban szükséges többlet szénhidrát bevitele is. Külön megemlítendő a tánc, melynek kapcsán a fizikai aktivitás mellett sokszor előfordul alkoholos italok fogyasztása, mely a hipoglikémia fokozott veszélyét jelentheti és feltétlenül szükségessé teszi többlet-szénhidrát fogyasztását.


•    Fontos, hogy minden komolyabb fizikai aktivitás előtt az intenzív inzulinkezelés alatt álló cukorbeteg meghatározza vércukrát. Amennyiben el a 13-15 mmol/l közelében van, 2-3 E korrekciós inzulin adagolására van szükség, mert magas vércukor szinteknél elkezdett sporttevékenység már nem csökkenti, hanem tovább emeli a vércukrot. 10 mmol/l körüli vagy ez alatti vércukrok csökkenése várható a fizikai aktivitás során. Tehát nagyon lényeges tudni, hogy a magas vércukrot a fizikai aktivitás többnyire már nem csökkenti, hanem megemeli, mivel ilyenkor a szükségesnél kevesebb inzulin kering az érrendszerben és a fizikai terhelés már nem képes fokozni az izmok cukorfelvételét, helyette a zsírsavak fokozott elégetésére kerül sor, ami ketontest képződéshez vezethet és a vércukor tovább emelkedik.

  

 

Végezze fix időpontban a sportot!


•    A sporttevékenység űzéséhez rendkívüli körültekintés szükséges, mert ha arra nem minden nap, nem azonos időpontban, azonos tartamban és azonos intenzitással kerül sor, nem védhető ki az anyagcsere egyensúly komoly megbomlása, azaz a vércukrok hipo- és hiperglikémia közötti rendszeres ingadozása. Éppen ezért kívánatos (lenne), hogy a rendszeresen sportoló 1-es típusú cukorbeteg fix időpontokban végezze a sporttevékenységet. Tudjuk, hogy legtöbbször ez nem lehetséges, ezért fel kell hívni a figyelmet a fenti szempontok betartására. Tanulságos az alábbi ábra is, melyen látható, hogy a nap 24 órájában hogyan alakul a szervezet bázis inzulin igénye, mely éjjel és a déli órákban a legalacsonyabb, reggel és késő délután a legmagasabb. Ezt is célszerű figyelembe venni sporttevékenység, fizikai aktivitás végzésekor.
 

 

Mi van a fizikailag inaktív napokon? 


•    Amennyiben a fizikai aktivitás alatt nem sporttevékenység, hanem fizikai munkavégzés értendő, melyet a hét bizonyos napjain (vagy a heti 5 munkanapon vagy a hétvége két napján) művelnek, azonos szempontok merülnek fel: A fizikailag inaktív napokon 10-30%-kal több, a fizikai aktivitással jellemezhető napokon 10-30%-kkal kevesebb inzulint kell alkalmazni.

Forrás: Exercise and Sport in Diabetes




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Bulémia

Mély lelki válságban előforduló, kórosan fokozott étvágy, amely csupán táplálkozással... Tovább

Anémia

Vérszegénység, azaz a vörösvértest szám csökkenése, amely rontja a szövetek... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség