Vérvételkor derül ki nagyon gyakran a meglepően magas cukorszint, mely általában semmilyen panaszt nem okoz. Kiváltó oka számos esetben valamilyen érzelmi megrázkódtatás (munkahely, családtag elvesztése, válás) vagy egy komoly betegség, esetleg baleset.
Akinek hajlamosító tényezői vannak, ellenőriztesse minden 3-4 hónapban vagy legalább félévente a vércukorszintjét. Ezek a tényezők az elhízás, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, pajzsmirigy alultermelés. Vannak a betegségre hajlamosító örökletes tényezők is. Ez azt jelenti, hogy akinek közvetlen családtagjai közül valakinek vagy többeknek is volt cukorbetegsége, annak fokozottan figyelnie kell a táplálkozásra, a helyes életmódra és a rendszeres mérésekre. Nem jelenti ez azt, hogy az illetőnek feltétlenül ki fog alakulni a betegsége!
Kezdődő cukorbetegség
A cukorbetegség első fázisát orvosi nyelven glükóz intoleranciának nevezik. Ez azt jelenti, hogy a vércukor feldolgozásának megjelennek bizonyos zavarai. Vagy a vércukrot feldolgozó hormon, az inzulin termelése nem elegendő, vagy a vérben keringő cukrot nem tudja az inzulin “besegíteni” a sejtekbe. Mindkét esetben magasabb a vércukorszint a kívánatos 3,5-6 mmol/l-nél.
Ilyenkor kapja a beteg azt a tanácsot, hogy diétázzon, fogyjon le, hagyja abba a dohányzást és az alkoholfogyasztást, mozogjon többet. Ezek az életmódváltások valóban használnak, és így még visszafordítható a betegség.
A testsúlycsökkenés érdekében többet kell mozogni, kevesebb kalóriát kell bevinni a szervezetbe. Ebben segíthetnek a savcsökkentő gyógynövények, pl. a fehér akácvirág. A mezei katáng, a tyúkhúr, a bodza az anyagcserét gyorsítják, így elősegítik a testsúlycsökkenést. .
Az erdei szederlevélből készült gyógytea a vércukorszintet csökkenti, ezt is ajánlatos inni napi egy csészével a diéta mellett.
Forrás: cukorbetegseg-kezelese.com