Hogy alakul ki a leukémia?
Az akut leukémia kialakulásának oka máig rejtély az orvosoknak is, csakúgy, mint a krónikus leukémia kialakulásának körülményei. Bár összefüggéseket találtak már egyes tényezők és a leukémia kialakulás kockázata között, így ezek alapján össze tudtak egy listát, hogy mire érdemes figyelni és milyen esetben gyakoribb az akut leukémia vagy krónikus leukémia kialakulása, ez a lista még közel sem teljes.
Mutatjuk ezeket a tényezőket:
- Ionizáló sugárzás
- Egyes kémiai anyagokkal való érintkezés vagy szervezetbe juttatása
- Nagyfeszültségű áramvezeték környéke
- Anyaméhben ért sugárzás
- Ikerpár másik tagja gyermekkorában leukámiás
- Immunhiányos állapot
- Kromoszóma-rendellenesség
Akut leukémia - így ismerd fel
Az akut leukémia mindkét típusa, az AML és az ALL is viszonylag hamar okoz tüneteket a betegnek, így ha nem is feltétlenül azért, mert leukémiára gyanakszik, de felkeresi háziorvosát.
Az akut leukémia tünetei általános létüknél fogva először nehezen köthetőek össze a leukémiával, de ha valaki tisztában van a jelekkel, hamar jelezni tudja orvosának. Az egyik leggyakrabban észlelt tünet a folyamatos fertőzés és betegeskedés, ugyanis az akut leukémiával küzdő szervezet kevésbé vagy nem tudja felvenni a harcot a kórokozókkal. Egy másik gyakori tünet a vérszegénység kialakulása, amely fáradtsággal, gyengeséggel és étvágytalansággal járhat.
Krónikus leukémia - így derül ki
A krónikus leukémia esetén - szemben az akut leukémiával - a tünetek jóval később jelentkezhetnek csak, így felismerése igencsak nehéz. A tünetek általánossága miatt a beteg gyakran nem gondol arra az eshetőségre, hogy a nem kívánt tüneteket krónikus leukémia okozza. Épp ezért a krónikus leukémia általában csupán egy rutin vérvizsgálat során vagy a nyirokcsomók megduzzadása miatt derül ki.
A krónikus leukémia az esetek többségében felnőtteket érint, így ha valaki észleli magán a leukémiára jellemző tüneteket, érdemes minél előbb orvoshoz fordulni, ugyanis ha valóban megállapítják a betegnél a megbetegedést, fontos, hogy minél hamarabb megkezdődjön a kezelési folyamat.
Az akut leukémia és a krónikus leukémia korai felismerése tehát nehéz, viszont fontos, hogy a tünetek felismerése esetén ne essünk pánikba, viszont minél hamarabb kérjünk kivizsgálást. A kezelési folyamat nehéz minden betegnek, így a leukémiás gyermekeknek és felnőtteknek alapítványok segítenek, akiknek a munkáját Te is tudod támogatni. Támogass Te is egy alapítványt és tedd könnyebbé egy beteg küzdelmét a leukémiával.