Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

1-es és 2-es típusú cukorbetegség, inzulin, diéta. A metabolikus szindróma és a cukorbetegség 3. rész

Diabetes Portál


Szerző: Dr. Fövényi József professzor


A metabolikus szindróma és a cukorbetegség 3. rész

Ami a cukorbetegség magyarországi előfordulási gyakoriságát illeti, az első (és mindmáig egyetlen) pontos adat 1942-ből származik. Ekkor a két bécsi döntéssel megnagyobbodott területű ország lakossága 14,7 milliót tett ki. Az országos tiszti főorvos által elrendelt teljes körű felmérés szerint az összlakosság 0,075%-a volt cukorbeteg; összesen 10 940 fő. (Ez Magyarország jelenlegi területére számítva 7-8000 cukorbeteget jelentett.) A diabéteszesek 45%-a férfi, 55%-a pedig nő volt. Érdekességként megemlítem, hogy ez az arány csupán a nagyvárosokra volt jellemző, a kistelepüléseken a férfi cukorbetegek száma meghaladta a nőkét. A legnagyobb diabétesz-gyakoriságot Budapesten, a legalacsonyabbat Beszterce-Naszód és Udvarhely megyében (Észak-Erdély) találták. További érdekesség, hogy a 40 év alatti, tehát nagy valószínűség szerint 1-es típusú cukorbetegek száma 1.587 (963 férfi és 624 nő) fő volt, közülük 213 volt a 15 év alatt gyermek (104 fiú, 109 leány). Vagyis az összes cukorbeteg mintegy 15%-a lehetett 1-es típusú diabéteszes. A cukorbetegek „gerinchadát” már ekkor is a 46-70 éves kor közötti népesség (6.446 személy) adta, akik igen nagy valószínűség szerint túlnyomó hányadban 2-es típusú diabéteszesek lehettek. Többségük az állami és egyházi tisztségviselők, a bankárok és az újgazdag úriasszonyok köréből került ki, tehát - mint akkor mondták - a diabétesz „úri betegség” volt. A bányászok és kohászok között összesen 27, a napszámosok között 98, a házicselédek között mindössze 67 cukorbeteget találtak.

metabolikus szindróma, cukorbetegség, hasnyálmirigy, diabetesz

20-25 évvel ezelőtt már csak becsülni tudtuk a cukorbetegek országos számát; ez akkor 100.000-150.000 körül mozgott.
2000-ben, reprezentatív felmérések és főként országos diabétesz-regiszter híján csupán becsülni tudtuk az ismert hazai diabéteszesek számát, mely 500.000 körül mozoghatott, ami a teljes lakosság 6%-ának felel meg. Ez a szám azóta is naponta gyarapszik, újabb és újabb esetek diagnosztizálásával.
Tíz év elteltével, egy 2010-es reprezentatív felmérés szerint az ismert magyarországi cukorbetegek száma már elérte a 760.000-et.  

 


   


Ami a még fel nem ismert cukorbetegség gyakoriságát illeti, részben hazai, részben külföldi szűrővizsgálatok nyomán további 250.000 személy tekinthető rejtett diabéteszesnek, azaz már cukorbeteg, de még nem diagnosztizálták nála a kórt. Ehhez jön még legalább 350.000 csökkent glükóz toleranciás, vagyis olyan egyén, akinél az éhgyomri vércukor még normális, de szénhidrátfelvételt követően kóros tartományokba emelkedik. Közülük minden második esetben a következő 10 évben nagy valószínűség szerint kifejlődik a diabétesz.
Hogyan oszlik meg ez a 760.000 cukorbeteg a diabétesz típusa szerint? Ez irányban sem rendelkezünk pontos adatokkal, a becslések pedig elég tág határok között mozognak. Amit pontosan tudunk, az a cukorbeteg gyermekek száma és a gyermekkori diabétesz éves előfordulási gyakorisága. Eszerint évente 100.000 gyermek közül 10-11, országosan összesen 160-170 új cukorbeteg gyermekkel számolhatunk. A 15 év alatti diabéteszes gyermekek száma 3.500 körül mozog. Ez az előfordulási gyakoriság a múlt század nyolcvanas éveiben stagnált, de a kilencvenes évek első felében nőtt, majd ismét megállt, az utóbbi 5 évben ismét növekedésnek indult. Húsz évvel ezelőtt viszont fele volt a jelenleginek. Az összes 1-es típusú diabéteszes számát 50-55.000 közöttire becsülik, bár a fiatal felnőtt korban, főként 30-45 éves kor között jelentkező cukorbetegség tipizálása komoly nehézségekbe ütközik. Leggyakrabban ugyanis ilyenkor fordulnak elő az átmeneti formák, így a lassan kifejlődő ún. LADA típusú diabétesz.    

 


   


A hazai cukorbetegek túlnyomó és egyre növekvő többsége tehát 2-es típusú diabéteszes. Közülük legalább 85-90%-ot tesznek ki a testtömeg felesleggel rendelkezők, vagyis nagy valószínűség szerint metabolikus szindrómások (folytatjuk).




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Glukozúria

Cukorvizelés. Magas vércukorszintnél (kb 10mmol/l fölött) a szőlőcukor megjelenik a... Tovább

Delírium trémensz

A delíriumos állapot krónikus alkoholizmusban szenvedő betegeknél fellépő változata; a... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség