Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

1978-ban sikerült először szintetikusan előállítani azt az inzulintípust, ami megegyezett az emberi inzulin szerkezetével. Ezeket humán inzulinoknak nevezték el és 1982-ben el is kezdték forgalmazásukat.

Diabetes Portál



A reménytelenségtől a modern inzulinig

A XIX. századig csak találgatni tudtak az orvosok, mi is okozhatja a cukorbetegek egyre rosszabb állapotát és sok-sok ember halálát. Amikor rájöttek arra, hogy a szervezetnek az inzulin segítségére van szüksége ahhoz, hogy a glukózt fel tudja dolgozni, sokáig tanácstalanok voltak, hogy hogyan is lehetne pótolni a hiányzó hormont.

Számos igen furcsa módszerrel próbálkoztak: egyesek még azzal is kísérleteztek, hogy friss hasnyálmirigyet etessenek a betegekkel- természetesen kínos kudarcot vallva. Az inzulinbetegek szinte kizárólag gyermekek voltak és a megfelelő terápia hiányában naponta egy csésze főzőolajat kaptak – de sajnos ez sem tudta őket sokáig életben tartani.
 
1921-ben igazi áttörést ért el Dr. Frederick Banting, amikor is rájött arra, hogyan is lehet inzulint nyerni kutyák hasnyálmirigyéből. Az akkori orvosok igen szkeptikusok voltak, ám Banting nem hagyta abba a kísérletezést.Az első, inzulinnal „kezelt” betegnél, egy 14 éves gyereknél enyhe javulást tapasztalt. Tovább finomított az eljáráson és hat héttel később a fiúnál, Leonardnál már lényeges javulást ért el.

A felfedezést követően szinte csodaszámba ment az inzulinnal kezelt betegek javulása. Banting és kollégája, Macleod Nobel-díjat kapott a felfedezésért. Nem kellett sokat várni az inzulin ipari gyártására sem: disznók és tehenek hasnyálmirigyéből egyre nagyobb mennyiséget állítottak elő. Sok beteg azonban allergiás volt erre az inzulinra így az ő megmentésükre tovább kísérleteztek a kutatók. 1978-ban sikerült először szintetikusan előállítani azt az inzulintípust, ami megegyezett az emberi inzulin szerkezetével. Ezeket humán inzulinoknak nevezték el és 1982-ben el is kezdték forgalmazásukat.

A kutatók ezt követően olyan inzulinok kifejlesztését kezdték el, amelyek hatása még a humán inzulinokénál is gyorsabb és egyenletesebb, ezeket analóg inzulinoknak nevezték el. A betegek életmódjához, étkezési szokásaihoz jobban alkalmazkodó modern inzulinokkal kisebb a kórosan alacsony vércukorszint kialakulásának kockázata a hagyományos inzulinokhoz képest, általában mérsékeltebb a vércukorszint ingadozása és használatuknál kisebb a további testsúly-növekedés (hízás) veszélye is.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Diéta

Étrend, amely cukorbetegség esetén a vércukor túlzott megemelkedését és leesését... Tovább

Nikotinmérgezés

A dohányzás által kiváltott idült mérgezés. A cigaretta bármilyen összetételű és... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, inzulin