A strukturált ellenőrzés hatása
A cikk vezető szerzője, Pamela Kushner, MD, Long Beach, California, ismertette, hogy a 12 hónapos, véletlenszerű, ellenőrzött, multicentrikus vizsgálat megállapította, hogy a strukturált ellenőrzés hatással van a HbA1c-re.
Összességében, 483 inzulin kezelésben még nem részesült, rosszul beállított (HbA1c >= 7.5%) 2-es típusú diabéteszben szenvedő alanyt választottak. A betegeket véletlenszerűen 2 részre osztották: szokásos kezelés az Aktív Kontrol Csoportba, vagy szokásos kezelés minimum negyedévenként is mintaelemzéses strukturált vércukor önellenőrzéssel a Strukturált Teszt Csoportba került. Mindkét csoportot arra utasították, hogy a saját kezelőjük által előírt módon, a megszokott módon ellenőrizzék vércukorszintjüket, de a Strukturált Teszt Csoportban arra is utasították őket, hogy jegyezzék fel a vércukorszintjüket, az elfogyasztott ételt és energia mennyiséget, valamint a minta (és tendencia) elemzést. A Strukturált Teszt Csoport tagjainak a negyedéves ellenőrzés előtt el kellett végezniük egy 3 napos strukturált vércukormérés sorozatot, ahol 7 ellenőrzést végeztek el naponta, és legalább negyedévente egyszer megjelentek egy viziten, a két vizsgálat között pedig vércukor önellenőrzést kellett végezniük.
A vizsgálat alatt mindkét csoportnál a HbA1c szint jelentős csökkenése volt tapasztalható, de a kezelési-szándék elemzés azt mutatta, hogy a Strukturált Teszt Csoportban nagyobb mértékű volt a csökkenés, mint az Aktív Kontrol Csoportban (-1.2% vs. -0.9%, P =.04). Továbbá, az átlagos vércukorszintek alacsonyabban voltak a Strukturált Teszt Csoportban, mint az Aktív Kontrol csoportban a 6. 9. és 12. hónapban ((P =.007,.001, ill.0004), jelentette Dr. Kushner.
Javuló vércukor értékek
A Strukturált Teszt Csoport gondozóinak 31%-a javasolt legalább 1 kezelésváltoztatást a kiindulási nap utáni első egy hónapos vizit után, 33%-uk életmód-változtatást javasolt, és 33%-uk a kettő kombinációját javasolta (P =.0001). Azok az alanyok, akik ilyen kezelésváltoztatást kaptak az első vizit után, jóval nagyobb HbA1c csökkenést tudtak elérni, mint azok, akik nem. „Továbbá esetükben jóval kisebb az esélye a klinikai inertia-nak is” tette hozzá Dr. Kushner.
Végezetül a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy „a korai kezelésváltoztatások jelentős glikémiás javulást okoztak a 12 hónap folyamán, és ez lehet a fő oka annak, hogy a Strukturált Teszt Csoport tagjai jóval jelentősebb HbA1c csökkenést tapasztaltak, mint az Aktív Kontrol Csoport tagjai”. Dr. Kushner azt is megjegyezte, hogy mind a betegeknek, mind az orvosoknak „tetszett, hogy követni tudták a mintát, amit a saját magatartásuk eredményei alapján kaptak”.
forrás: www.e77.hu
Forrás: www.e77.hu