Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Egy új tanulmány szerint, azok az anyák, akik szoptatással táplálják gyermeküket, sokkal kisebb rizikófaktorral néznek szembe a kettes típusú diabétesz kialakulásával.

Diabetes Portál



A szoptatás segít elkerülni a diabéteszt

Ami jó a babának az jó az anyának is. Amikor az anyák engednek a természet szavának, és szoptatják gyermeküket, nemcsak a kicsik egészségét erősítik ezáltal, hanem maguknak is jót tesznek. Egy új tanulmány szerint, azok az anyák, akik szoptatással táplálják gyermeküket, sokkal kisebb rizikófaktorral néznek szembe a kettes típusú diabétesz kialakulásával életükben, mint azok a társaik, akik akár csak egy hónapig is anyatejjel szoptatták gyermeküket, amely egyfajta védelmet is kialakít bennük a betegséggel szemben.

 

A szoptatás csökkenti a diabétesz kockázatát

 

A tudósok azt feltételezik, hogy a szoptatás segít a terhesség utáni hasi zsírréteg - amely a nők inzulin érzékenységének növekedését okozza - lebontásában.
Dr. Eleonor Schwarz a Pittsburgh-i Egyetem munkatársa, aki a hivatkozott tanulmány vezető szerzője volt, azt állította, hogy „A táplálkozás és a testmozgás befolyással van a kettes típusú cukorbetegség kialakulására, de kevés ember számol azzal, hogy a szoptatás is csökkenti az anyák kockázati faktorát ezzel a betegséggel kapcsolatban, azáltal, hogy segít az anyasággal járó hasi testzsír lebontásában.”

 

 

A diabétesz kockázata magas a nem szoptató anyáknál

 

 


A kutatók 2233 nő egészségügyi adatait vizsgálták, 40 év és 78 éves kor között. Valamennyi résztvevő megosztotta a kutatást végző orvosokkal a szülésére vonatkozó adatokat, a szoptatással kapcsolatos szokásait, illetve hogy mennyi ideig szoptatott valamennyi gyermekének nevelésével kapcsolatban, továbbá a kettes típusú diabétesszel kapcsolatos tapasztalatait, családjának a betegséggel kapcsolatos érintettségét is vizsgálták. Az összes résztvevő közül 56 százalék szoptatta legalább egyik gyermekét, legalább egy teljes hónapon át a születését követően. A kutatók arra jutottak, hogy azoknak az anyáknak a 27 százalékánál, akik nem szoptatták gyermeküket, kettes típusú diabétesz alakult ki.
Miután figyelembe vették az olyan kockázati tényezőket, mint a faji hovatartozás, a fizikai aktivitás, alkohol, illetve dohány fogyasztási szokások, megállapították, hogy a diabétesz kockázata majdnem megduplázódott azoknál a nőknél, akik nem szoptatták gyermeküket, azokkal az anyákkal szemben, akik folyamatosan valamennyi gyermeküket szoptatták, vagy egyáltalán nem szültek gyermeket. Az is megállapításra került, hogy a gyermeküket egy hónaptól hat hónapos időtartamig szoptató nők 19 százalékánál alakult ki kettes típusú cukorbetegség, szemben azokkal, akik 6 hónapnál is tovább szoptattak - az ő körükben 16 százalék volt ez az arány. Dr Schwartz állítása szerint „A tanulmányunk egy újabb jó okot szolgáltatott arra, hogy az anyák szoptassák gyermeküket legalább a csecsemő egy hónapos koráig”. Az egészségügyben dolgozók pedig figyelembe kell vegyék a nők terhességével, és a szoptatással kapcsolatos tényeket, amikor a kettes típusú diabétesszel kapcsolatos kockázatokat mérik fel a pácienseknél. A tanulmány az 'American Journal of Medicine’ szeptemberi számában jelent meg.

 

 

Kettes típusú diabétesz

 

 

A kettes típusú diabétesz egy krónikus (életre szóló) betegség, amelyet magas cukor (glukóz) szint jelez a vérben. Ez a leggyakoribb formája a diabétesznek. A betegség akkor jelentkezik, ha a test nem termel elég inzulint ahhoz, hogy szabályozni tudja a vércukorszintet. Elég inzulin nélkül a glükóz a vérben marad. Márpedig ha túl sok glükóz van a vérben, az komoly problémákat okozhat, úgymint a szem károsodása, a máj és az idegek állapotának romlása. A cukorbetegség szívbetegséget és stroke-ot is okozhat. A terhes nőknél is kialakulhat diabétesz, az ún. terhességi cukorbetegség. A betegség általános jelei a kimerültség, szomjúságérzet, súlycsökkenés, elhomályosuló látás, és a rendszeres ürítési probléma. Egy egyszerű vérvizsgálattal eldönthető, hogy cukorbetegség áll-e fenn a páciensnél. A testmozgás, a súlykontroll, és egy betartott, egészséges táplálkozási terv segíthet a betegség szabályozásában. Szükség van továbbá a glükóz szint folyamatos felügyeletére, és - ha van ilyen - a felírt gyógyszer következetes szedésére.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Emelkedett éhgyomri vércukorszint (IFG)

Olyan cukorbetegség előtti állapot mikor az éhgyomri vérvétel során enyhén emelkedett... Tovább

Triglicerid szint

A triglicerid szint mérés során a vérben az egyik zsír-féleség mennyiségét határozzák... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz
Mikor érdemes cukorbetegként belgyógyászhoz fordulni? Cikkünkben megmutatjuk, milyen...
Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
címkék: 2-es típusú cukorbetegség