Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A testtömeg és az energia homeosztázisának szabályozására kinyert protein-kináz

Diabetes Portál


Szerző: Puskás Rékka


A testtömeg és az energia homeosztázisának szabályozására kinyert protein-kináz

A kutatók az Endocrinology-ban nemrégiben közzétett egérkísérletek alapján azonosítottak egy olyan protein-kinázt, amely szabályozza a súlyt és a homeosztázist, és ha hiányos, vagy inaktív, akkor metabolikus betegségekhez vezethet, mint például az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség.

Egereken végzett kutatás

A kutatók Eiichi Hinoi vezetésével a japán Gifu Gifu Gyógyszerészeti Egyetem Bioaktív Molekulák Tanszékének Farmatológiai Laboratóriumában rámutatnak, hogy az energiafelvétel és az energiafelhasználás közötti egyensúlyhiány bizonyos anyagcsere-betegségekhez vezethetnek, mint például az elhízáshoz és a 2-es típusú cukorbetegséghez, amelyek világszerte járványszerű problémává váltak.

 

A szerzők szerint az inzulin a foszfoinozidid-3-kináz (PI3K) és a mitogén-aktivált protein-kináz (MAPK) révén segíti a testtömeg és az energiacserét az anyagcsere fenntartásában, amelyek az inzulinreceptor (IR) jelátvitele során bekövetkező fő útvonalak. „Ezenkívül a leptin modulálja a hipotalamikus leptin receptort (LepR) expresszáló neuronok különböző sejtfunkcióit és koordinálja az anyagcsere-paramétereket, például az energiafelvételt, az energiafelhasználást és a glükóz-homeosztázist a Janus tirozin-kináz szignál-transzducer és transzkripciós aktivátor (STAT), PI3K és MAPK jelátviteli útvonalakon keresztül” – írják.

 

Az extracelluláris szignál-szabályozott kináz 5 (Erk5) a MAPK család tagja, és összekapcsolódik a szagmegkülönböztetéssel és a hosszútávú memóriával, ám keveset tudunk arról, hogy az Erk5 idegsejt hogyan befolyásolja a testtömeget és a homeosztázist, ezért a kutatók arra törekedtek, hogy feltárják az Erk5 szerepét a homeosztázisban a központi idegrendszerben (CNS) történő expresszió révén. LepR-Cre egereket használtak, amelyekben a Cre rekombináz kifejezetten expresszálódik a LepR idegsejtekben, melyek részt vesznek a metabolizmusban, ami a központi idegrendszer hipotalamuszában bőségesen lokalizálódik. „Specifikus Erk5-hiányos egerek felhasználásával a LepR-Cre-vel megmutatjuk, hogy a LepR-t expresszáló neuronokban az Erk5 hozzájárul a testtömeg és a szisztémás energia-egyensúly fenntartásához, és új célt mutatunk be olyan anyagcsere-betegségekre, mint az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség” – írják a szerzők.

 

„Az Erk5 hiánya a LepR-t expresszáló neuronokban károsodott glükóztoleranciát mutatott a csökkent fizikai aktivitás, az ételbevitel és az energiafelhasználás mellett.”

 

A kutatók inzulint injektáltak az egerekbe, amelyek az Erk5 foszforilációját indukálták a hipotalamuszban. Ezenkívül a leptin receptort (LepR) expresszáló idegsejtek Erk5 hiánya elhízás fenotípushoz vezetett, amelynek megnövekedett fehér zsírszövet tömege az emelkedett adipocita méret miatt csak azokban a nőstény egerekben mutatkozott, akik normál táplálékkal táplálkoztak. „Ezenkívül az Erk5 hiánya a LepR-t expresszáló neuronokban károsodott glükóztoleranciát mutatott a csökkent fizikai aktivitással, táplálékbevitellel és energiafelhasználással együtt” – írják a szerzők.

 

Megállapításaik alapján a szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy az Erk5 szabályozza a testtömeg és az energia homeosztázisát, és potenciálisan új célpont lehet az anyagcsere-betegségek, például az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség esetén. „Megállapításaink hozzájárulhatnak a testtömeg és az energia homeosztázisának a hipotalám idegsejtek általi központi vezérlésnek alapjául szolgáló molekuláris mechanizmusok megértéséhez, és a neurális Mek5/Erk5 tengely manipulálása megbízható stratégia az energiabevitel és az energia kifinomult egyensúlyának összehangolására a különféle elhízással kapcsolatos anyagcsere-betegségek elleni védelemhez szükséges kiadásokhoz” – írják a szerzők.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Buformin

lásd:biguanidok   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt... Tovább

Hipoglikémia

A 2,7-3,0 mmol/l alatti vércukorszintek, amelyekhez többnyire kellemetlen tünetek (szapora... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: inzulin, Kutatás