Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

1-es és 2-es típusú cukorbetegség, inzulin, diéta. A váltott műszak és a cukorbetegség

Diabetes Portál



A váltott műszak és a cukorbetegség

Egy újabb vizsgálat, melyet Orfeu M. Buxton idegkutató vezetésével Bostonban végeztek is alátámasztja azt az állítást, hogy a túlzásba vitt munkavégzés, a váltott műszakban dolgozás, a kevés alvás, ill. az alvásritmus állandó változása, a biológiai órától történő eltérése során a szervezet anyagcseréje nem tud adaptálódni. Számos biológiai változás mellett az ilyen életmódot folytató sok százmillió ember inzulin elválasztása 32%-kal csökken, szemben azzal a szituációval, amikor képesek eleget aludni és magukat kipihenni.

cukorbetegség, alvás, kevés alvás,

Ennek igazolására 11 egészséges huszonéves férfit és nőt, valamint 10 hatvanas éveikben járó szintén egészséges személyt több mint egy hónapon keresztül állandó kontroll mellett alvás laborban tartottak. Szobáik ablaktalanok voltak a világítás tompa volt, úgy hogy nem voltak képesek elkülöníteni a nappalokat és éjszakákat egymástól. Három héten keresztül a napjaikat 28 órásra tágították – melyet természetesen nem vettek észre – és így előfordult, hogy néha a biológiai órájuk szerinti éjjel fogyasztották el ebédjüket és biológiai órájuk szerinti nappal aludtak. Ezt követően minden 24 órás perióduson belül 6 óránál kevesebb alvást engedélyeztek számukra. Ellenőrizték minden étkezésük előtt és után a vércukrukat, különféle stressz-hormon szintjüket, energiamérlegük alakulásást és étvágyukat. Az alvásmegvonás időszakában a nyugalom periódusaiban kevesebb energiát égettek el, mint amikor kielégítő mértékű volt az alvásuk és megemelkedett a vércukor szintjük. Korábban végezett vizsgálatok szerint az elégtelen alvás után a vércukor megemelkedik, mivel az izmok inzulin érzékenysége és ezáltal cukor felvétele csökken. A jelen vizsgálat arra utalt, hogy az ilyenkor fellépő inzulin rezisztencia csak egyike a jelentkező problémáknak.

 

 

Kevés alvás során a hasnyálmirigy nem tud elég inzulint termelni

 

 

 

A túl kevés alvás során a hasnyálmirigy is kifárad és nem tud elegendő inzulint termelni, bár ennek a mechanizmusa nem tisztázott. Az tehát ismételten bebizonyosodott, hogy a rövid, vagy megzavart alvás árt a szervezet anyagcseréjének. Jó hír viszont, hogy az életvitel, ezen belül a munkavégzés normalizálódása esetén a folyamatok visszafordíthatóvá válnak. A kutatók úgy vélik, a helyes étrend és a rendszeres fizikai aktivitás mellett a kielégítő mértékű alvás képezi az egészség megőrzésének harmadik pillérét. Viszont ha e három közül bármelyik alacsonyabb prioritást élvez, a másik kettő által nyerhető előny is gyengül. Mit lehet mondani ezek után a váltott műszakban dolgozóknak? Ha tehetik, ne harmad naponta éjszakázzanak, mert ez brutálisan árt az egészségnek, viszont sokkal előnyösebb, ha a műszak-váltásra havonta kerül sor. Ehhez a szervezet is jobban képes alkalmazkodni és érvényesülhet a fontos elv, hogy a szervezet biológiai órája szerint étkezzék az egyén.

Forrás: Science Translational Medicine




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Diabetes renalis

Hibás veseműködés miatt kialakuló cukorvizelés. Tovább

Glycogenolysis

A glycogén lebontása glukózra Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség