Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Allergia? A megoldás: immunterápia

Diabetes Portál



Allergia? A megoldás: immunterápia

  Az allergia napjainkra világjárvánnyá vált. A kutatók folyamatosan keresik a betegség teljes és végleges gyógyításának módját. Az allergén specifikus immunterápia egy olyan kezelés, amely rövid távon a tünetek javulását hozhatja, hosszabb távon a betegség természetes lefolyásának megváltozatásával a súlyosabb betegség kialakulását képes megakadályozni. A kezelésről dr. Balogh Katalint, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosát kérdeztük.

allergia

 

A lakosság negyede érintett


Az allergiás nátha az orrnyálkahártyának az immunrendszer félresiklott működése következtében kialakult gyulladása. Jellegzetes tünetei: a rohamokban jelentkező tüsszögés, vízszerű orrfolyás, orrviszketés, orrdugulás, könnyezés, szemviszketés. A tünetekhez időnként, főleg a parlagfűszezon vége felé igen kellemetlen, a torok kaparásával együtt járó ingerköhögés is csatlakozik. Gyakori panasz még a torokban lecsorgó váladék.


Kiváltói lehetnek pollenek, ez esetben a tünetek szezonálisan, az allergiát kiváltó növény virágzásának idejében jelentkeznek. Poratka, állatszőr allergia esetében a szimptómák az év folyamán bármikor, az allergiát okozó atka vagy állattal való találkozás következtében kialakulhatnak. Az orrnyálkahártya hatalmas felülete az allergia kialakulásának és a tünetek létrejöttének egyaránt kedvez. 


Az allergiás nátha gyakorisága Magyarországon jelenleg 25%, tehát minden negyedik ember betegsége. Az allergiás náthás betegek 20-40%-a asztmás is.

A szénanátha önmagában nem súlyos betegség. Az életminőséget azonban komolyan rontja, csökkenti a munkahelyi és iskolai teljesítményt, komoly zavarokat okoz a pihenésben. Ráadásul magában hordozza egy súlyosabb betegség, az asztma kialakulásának lehetőségét.


A betegség gyakoriságát kutató vizsgálatok azt igazolják, hogy ha ilyen ütemben nő az allergiák száma- 10 évente megduplázódik- egy allergiás generáció kialakulásának lehetünk tanúi.

 

Végleges megoldás


Az ideális megoldás - amennyiben ez lehetséges - az allergia kiváltójának eltávolítása a beteg környezetéből. Ez azonban pollenek esetében egyáltalán, házipor atka esetében nehézkesen és részlegesen lehetséges.


Napjainkban kitűnő, mellékhatásokat nem, vagy alig kiváltó tüneti gyógyszerek állnak rendelkezésre. Érthető módon azonban sokan idegenkednek a folyamatos gyógyszer szedéstől, ráadásul joggal tartanak betegségük súlyosbodásától és tartósabb megoldást szeretnének a betegségükre.


Erre az igényre kínál megoldást az allergén specifikus immunterápia.

 

Mi az immunterápia?


Allergén: az a növény, állat, atka vagy bármilyen anyag, ami az allergiát kiváltja.


Specifikus: a kezelés nem az allergia tüneteire, hanem az allergia kiváltójára irányul.


Az immunterápia szó arra utal, hogy az allergiás beteg esetében a kórosan kisiklott immunreakció más irányba terelésével szünteti a panaszokat, akadályozza meg, hogy újabb dolgokra váljon allergiássá és hogy súlyosabb betegség, asztma alakuljon ki.


Az immunterápia alkalmazása közel 100 éves múltra tekint vissza. Hosszú időn át a kezelésnek az injekciós formája volt ismert.


Az injekciós immunterápia során többnyire a felkar bőre alá eleinte hetente többször, majd ritkábban meghatározott allergén mennyiséget fecskendez a kezelőorvos. Ezt a kezelést az esetlegesen előforduló allergiás reakció miatt csak fekvőbeteg háttérrel, súlyos allergiás roham ellátására felkészült intézményben szabad végezni.


Az injekció után a betegnek megfigyelés céljából 1-2 órán át  az orvos közelében kell maradnia. A rendszeres orvoshoz járás ( a kezelés minimum 3 évig tart), az injekciók okozta kellemetlenség miatt felmerült az igény egy egyszerűbb, otthon is alkalmazható, fájdalmatlan megoldás iránt.

 

Napi pár perc a tünetmentességért


Kifejlesztették az úgynevezett szublingvális ( „nyelv alatt” alkalmazható) kezelést.


Ezt a kezelést, egy nagyobbacska gyermek  képes elvégezni (természetesen felügyelet mellett). Lényege, hogy a meghatározott allergén mennyiséget cseppek vagy tabletta formájában a nyelv alá juttatja, ahonnan az felszívódik. A procedúra a páciens otthonában elvégezhető. A kezelés itt is minimum 3 év, és - hasonlóan az injekciós kezeléshez - két fázisból áll. Az első fázis a kezdő kezelés, amikor az egészen alacsony allergén mennyiséggel kezdve az adagot folyamatosan emeljük, ennek időtartama készítményenként más és más,  míg elérjük a kezelés második fázisát, a fenntartó kezelést. Pollenallergiák  esetében többnyire szezon előtti és szezon alatti kezelést alkalmazunk, házipor, kutya-, macskaszőr allergia esetében a terápia folyamatos, egész évben tart.


Eredményeképpen az allergiás beteg immunrendszere megtanulja elviselni a betegségét kiváltó allergén jelenlétét, valamint az immunreakció lefolyásának megváltoztatásával részben megakadályozza azt, hogy újabb dolgokra allergiássá váljon,  és a vizsgálatok szerint számottevő mértékben csökkenti a súlyosabb allergiás betegség, az allergiás asztma kialakulását.


Ez a kezelés alkalmazható pollenallergiás betegeknél, házipor atka, macska és kutyaszőr allergia valamint penészgomba allergiásoknál.
A méh és darázsméreg allergia csak injekciós immunterápiával kezelhető.

Minden allergiaellenes kezelés, mivel krónikus betegségről van szó, feltételezi a beteg és az orvos jó együttműködését. Az immunterápia esetében - a szájon át szedhető kezelésnél - a beteg a készítményt magának adagolja, különösen fontos a beteg együttműködése. Nem szabad az előírt adagolást megváltoztatni, és a kezeléssel kapcsolatos szokatlan eseményekről a kezelőorvost tájékoztatni kell.

Forrás: www.allergiakozpont.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Szenzoros neuropátia

A cukorbetegség okozta idegrendszeri károsodás az érző idegeket érintő változata, amely a... Tovább

Demencia

A lelki és szellemi képességek csökkenése, az intellektus, a társadalmi viselkedésmódok, és... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: bulvár, színes hír