Kínzó álmatlanság
Minden harmadik ember élete folyamán hosszabb-rövidebb ideig álmatlanságban szenved. Az alvászavarok gyógyítására ma már nálunk is rendelkezésre állnak az alváslaboratóriumok. Vizsgálataikat, beavatkozásaikat a társadalombiztosítás támogatja. Dr. Bódizs Róbert, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézete alváslaboratóriumának vezetôje elmondta: betegeket csak házi- vagy szakorvosi beutalóval fogadnak. A probléma feltárása a kezelôorvos feladata, aki a panaszok alapján eldönti, hogy betegét további vizsgálatra alváslaborba, esetleg más szakorvoshoz utalja.
A nyugodt alvás kellékei
Az egészséges felnôttek átlagos napi alvásszükséglete 6-9 óra. Az, hogy az éjszakai alvás kinél mennyire intenzív, függ a fekvôhely minôségétôl, a környezettôl és egyéb életmódbeli tényezôktôl. A testet, lelket regeneráló alvás feltételeit alváshigiéniai szabályok összegezik, amelyek követésével az alvászavarok többsége megszüntethetô. Az egyik legfontosabb tanács, hogy legyen rendszer a pihenés idôtartamában, vagyis lehetôleg minden nap azonos idôben térjünk nyugovóra, és körülbelül ugyanakkor keljünk fel. Ez alól a hétvégék és az ünnepnapok se legyenek kivételek. Lefekvés elôtt nem tanácsos alkoholt fogyasztani, mert megzavarja az alvás természetes rendjét. Mellôzendô az esti kávé, tea, kakaó vagy kóla, mert mindegyik élénkítô koffeint tartalmaz. Viszont a langyos tej, a nyugtató-altató gyógyteák (komló, citromfû) elôsegítik az elalvást. A vacsora idôpontját ajánlott minél korábbra tenni, hogy az emésztôszerveknek még lefekvés elôtt legyen idejük a táplálékot feldolgozni. A vacsora legyen könnyû és mértéktartó. A nehéz, zsíros ételek nyugtalan alvást, álmatlanságot okozhatnak.
Megoldás alvászavarokra
Nem érdemes estére hagyni a megerôltetô fizikai munkát, a testedzést és a problémamegoldó beszélgetéseket, mert azok gátolhatják az elalvást. A zajokra, fényekre érzékenyek igyekezzenek ezeket a zavaró tényezôket kizárni a hálószobából. Zaj ellen véd a füldugó, a beszûrôdô fények rolóval, sötétí-
tô függönnyel semlegesíthetôk. A késô esti tévézés sem segít az elalvásban. A villódzó képernyô, a felkavaró tartalmú film pszichés feszültséget vált ki, ami elûzi az álmot. Az alvászavart sokan nyugtatókkal, altatókkal próbálják megszüntetni, pedig ezek a gyógyszerek inkább csak a tartós stressz miatt megjelenô tüneteket enyhíthetik. álmatlanság ellen elsô lépésként érdemes az alváshigiéniai szabályok alkalmazására koncentrálni. Ha ez eredménytelen, akkor orvoshoz kell fordulni, aki a korszerû terápiák közül a legmegfelelôbbet tudja rendelni.
Forrás: www.gyogyhir.hu