Szakszerű gondozással esélyes a gyermekvállalás
Ma már más a helyzet: hazánkban az elmúlt 20 évben 80 százalékkal csökkent a diabéteszes anyák újszülöttjeinek szülés körüli halálozása. Szakszerű gondozással a diabéteszes terhesek esélyei már szinte megegyeznek az egészségesekével. Természetesen ennek alapfeltétele a szakszerű kezelés, a jól betartott diéta és az önellenőrzés.
Már a tervezett terhesség előtt érdemes felkeresni a szakorvost, hiszen a terhesség korai szakaszában kiemelkedő fontosságú a jó glikémiás kontroll és a megfelelő gyógyszerezés. A 7% feletti HBA1c nemcsak a vetélés kockázatát, hanem a veleszületett rendellenességek előfordulásának kockázatát is növeli. A hagyományos inzulinokkal összehasonlítva a modern inzulinok optimálisabb HBA1c kontrollt biztosíthatnak, de az esetleges inzulinváltásról minden esetben a kezelőorvosnak kell döntenie. A terhesség alatti inzulinkezelés nagy odafigyelést igényel: Magyarországon kiváló a cukorbetegek kismamák diabéteszes gondozása, de a kezelés oroszlánrésze természetesen az anyukák kezében van.
A fogamzásgátlás is kiemelt fontosságú, de akárcsak a terhességnél, a megfelelő módszer kiválasztása nagy körültekintést igényel. A cukorbetegek szervezete (főleg azoké, akik már több mint egy évtizede élnek együtt a betegséggel) nem úgy működik, mint az egészségeseké. Nem elég tehát egy egyszerű vérvizsgálat mint a legtöbb nőnél, hanem mérlegelni kell a szív és az erek állapotát is, és az alvadási zavaroknak is érdemes utánanézni. A legtöbb szakember nem ajánlja cukorbetegeknek az ún. „naptármódszert” – de természetesen lehetnek ez alól is kivételek: azok, akiknél kiválóak a HBA1c értékek és emellett egy nem várt babát is örömmel el tudnak fogadni.