Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Az arcüreggyulladás és a középfülgyulladás kezelése: gyógyszeres kezelés, fül felszúrása, nyákoldás....

Diabetes Portál



Az arcüreggyulladás és a középfülgyulladás kezelése

A heveny középfülgyulladás 12 éves kor alatt a leggyakoribb betegségek közé tartozik, kezelése emiatt állandó vita tárgya. A helyes gyógyszeres kezelés illetve a fül felszúrása mellett érvelők, alig-alig említik a segítő kezelési lehetőséget: a nyákoldást.

Az arcüreggyulladás és a középfülgyulladás kezelése

A heveny középfülgyulladás 12 éves kor alatt a leggyakoribb betegségek közé tartozik. Gyakoriságának dacára vagy talán éppen azért, a kezelése mind a mai napig heves viták tárgya. Vitatkoznak a helyes gyógyszeres kezelésről, vitatkoznak a fül felszúrásának szükségességéről. Viszonylag kevesebb figyelmet szentelnek azonban annak a - véleményünk szerint pedig nagy jelentőségű - kiegészítő, segítő kezelési lehetőségnek, amit a nyákoldás jelent.

A légutak, az orrbemenettől a tüdő-léghólyagocskákig egységes rendszert alkotnak, így a középfül is - számos vonatkozása miatt - kapcsolatba hozható a légutakkal. A légutakat csillószőrös hengerhám borítja, azon pedig egy vékony nyákréteg van, amely a nyálkahártya működésében nélkülözhetetlen. A képződött nyákot, vékony nyákfilm formájában a csillószőrök célirányos csapkodó tevékenysége továbbítja az orrüreg mellső harmadában előrefelé, a mögött, illetve a középfülből az orrgarat irányába. A nyálkahártyának ez a tisztító funkciója jelentős szerepet játszik a behatoló kórokozók, por, idegen anyagok elleni küzdelemben is.

Az orrmelléküregek és a középfül esetén kivezetőnyílásának gyulladása vagy egyéb ok miatti elzáródása savógyülem kialakulásához vezet, ennek pedig gennyes arcüreggyulladás vagy középfülgyulladás lehet a következménye. A légtartalmú üregek szellőzését segíti minden olyan tényező, ami a kivezető nyílások szűkületét csökkenti, akár a nyálkahártya lelohasztása, akár a sűrű váladék feloldása, és így a szájadék szabaddá tétele útján.

A már kialakult savós, de főleg gennyes váladék kiürülését részben nyákoldással, részben a kivezetőnyílások szabaddá tételével segíthetjük. Ezeknek a fizikai-kémiai folyamatoknak alapvető jelentőségük van, sokszor már a fertőzés kezdeti - többnyire vírusos - időszakában is, ezért érthető, hogy ezen kezeléseknek meg kell előzniük az egyéb gyógyszeres (elsősorban antibiotikumos) kezelést is. Alkalmazhatunk fizikai módszereket - ilyen például a vízpára belélegeztetése. Alkalmazhatjuk a klasszikus köptetőket - ezek a hányásközpont enyhe ingerlésével fokozzák a nyálka kiválasztását. Enyhén lúgos gyógyvizek is jótékony hatásúak lehetnek. Kétségtelenül a leghatékonyabb azonban a képződő sűrű váladékot kémiai úton oldó gyógyszerek adása. Hatásukra a hígabb váladék könnyebben ki tud ürülni, a középfül és az orrmelléküregek szájadéka felszabadul.

Forrás: HáziPatika.com




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Buformin

lásd:biguanidok   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt... Tovább

Diéta

Étrend, amely cukorbetegség esetén a vércukor túlzott megemelkedését és leesését... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: