Viszont most úgy tűnik, elvileg megszületett a megoldás, igaz, nem non invazív, hanem szemi-invazív módon, ami azt jelenti, hogy az inzulint a bőrön keresztül egy felragasztható tapaszban lévő mikro-tűk sorozatával juttatják be a szervezetbe.
Hogyan működik az inzulintapasz?
Az Észak-Karolinai Egyetemen dolgozó csapat Jicheng Yu vezetésével egy teljesen új megoldást keresett és talált meg. Ennek értelmében a tapaszban mikro-tűkben 118 nm átmérőjű hipoxia-szenzitív, hialuronsav bázisú kapszulák helyezkednek el. A magas vércukorszint hatására a bőrben a glukóz enzimatikus oxidációja nyomán oxigén-szegénység jön létre, melynek hatására a humán inzulint tartalmazó kapszulák feloldódnak és a bőr alatti érhálózatba jutnak. A kémiai úton diabéteszessé tett egerek hátára helyezett tapasz mindaddig hatott, amíg az egerek vércukor szintje nem normalizálódott. Ez kezdetben 30 percig, majd később órákon keresztül fennmaradt.
A mikro tűk behatolása nem jár fájdalommal és ezért a szemi-invazív módon alkalmazott, a vércukorszint által szabályozott és ezért a vércukormérést is feleslegessé tevő „okos inzulin tapasz” komoly ígéretet jelent az inzulinfüggő cukorbetegek kezelésében, jóllehet még az emberi vizsgálatok el se kezdődtek és még felbecsülni is nehéz, hogy a továbbiak során milyen kihívásokkal kell szembenézni az emberi alkalmazás során.
Forrás: PNAS