Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

1-es és 2-es típusú cukorbetegség, vércukorszint, diéta, anyagcsere.

Diabetes Portál



Az oktatás és a magatartás befolyása az anyagcserére

Eddig is jól ismert volt, hogy a cukorbetegek oktatása meghatározza egész életüket, ezen belül anyagcsere vezetésüket, mivel, mint minden krónikus betegségben szenvedőnek, szükséges elsajátítaniuk mindazokat az ismereteket és készségeket, melyek révén kézben tarthatják betegségüket. Egy amerikai belgyógyászati folyóiratban egyidejűleg három közlemény is megjelent a cukorbetegek különböző típusú oktatásának a hatásosságáról.

Az oktatási módszer és az anyagcsere

 

 

Az első cikk keretében a bostoni Joslin Diabetes Központból Katie Weinger és munkatársai számoltak be három különböző oktatási módszerükről, melyek hatásosságát rossz anyagcsere vezetésű diabéteszeseken vizsgálták. 222 felnőtt beteget véletlenszerűen három csoportba soroltak: az elsőben 5 oktatási egység keretében teljes-körű, strukturált kézikönyvre épülő, de oktatók által vezetett és minél nagyobb mértékű életmód-módosítást megcélzó tevékenységet folytattak, a másodikban szintén edukátorok által vezetett, 6 hónapon át folytatott csoportos oktatást végeztek, a harmadikban pedig nem meghatározott számú egyéni beteg-nővér, ill. beteg-dietetikus találkozóra került sor. Az eredmény: az első csoportba tartozók esetében sikerült a legnagyobb mérvű életminőség és anyagcsere javulást elérni, de mindhárom csoport tagjainak javult az anyagcseréje. Az 1-es típusú cukorbetegek kisebb mértékben mutattak javulást, mint a 2-es típusúak.


Egy másik közleményben egy Minneapolis-i egészségügyi intézményből JoAnn Sperl-Hillen és munkatársai 623 felnőtt, Minnesota-i és Új-Mexikó-i felnőtt 2-es típusú közepes vagy annál rosszabb anyagcseréjű cukorbeteg egy-egyharmadát csoportos oktatásban, egyéni oktatásban, ill. csupán a szokásos gondozásban részesítették.  Mindhárom csoportnak javult a HbA1c szintje, de legjobban az egyénileg oktatottaké (0,5%-kal), míg a két másik betegcsoportban 0,25% körüli csökkenést tudtak csak elérni. Itt tehát az egyéni oktatás bizonyult eredményesebbnek.


A harmadik cikkben a kaliforniai Palo Alto orvostudományi kutatóintézetében Dominick L. Frosch és munkatársai 201 rossz anyagcsere vezetésű és rossz szociális szociális helyzetű (évi kereset 15.000 USD alatt) főként afro-amerikai cukorbeteg egyharmadának egy 24 perces oktató videót és egy munkafüzetet adtak, egyharmadát 5 alkalommal diabetes-nővér telefonon hívta fel és oktatta, végül a harmadik csoport tagjai egy 20 oldalas brosurát kaptak kézhez. Mindhárom csoport tagjai túlnyomórészt jónak minősítették az oktató anyagokat és mindhárom csoportban – egymástól érdemileg nem különbözően – javult az anyagcsere állapot.
Mindhárom szerzői csapat úgy véli, hogy mindenképpen érdemes komoly eszközöket fordítani a cukorbetegek oktatására, mert ily módon a későbbiek során nagymértékben csökkenthetők az elkerülhető szövődmények kezelésének a költségei.

Forrás: Arch Intern Med




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Glukagon

Vécukorszintre is ható hormon, melyet a hasnyálmirigy alfa sejtjei termelnek. Hatása az... Tovább

Injekciós terület rotációja

Egy adott testtájékon belül az inzulinbeadás helyének napi változtatása a szöveti reakció... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség