Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Az öt legrosszabb diéta

Diabetes Portál



Az öt legrosszabb diéta

A rengeteg diéta közül nem csak az egyhangú káposztaleves-kúra, vagy a drasztikus éhezés lehet ártalmas az egészségünkre. Egy amerikai felmérés alapján öt olyan étrend is káros lehet hosszú távon, amire nem is gondolnánk.

Az öt legrosszabb diéta
 
 

Vegán diéta

 
A U.S. News & World Report magazin 2012-es diétarangsorában meglepően rossz helyen végzett a vegán, tehát hús-, tej- és tojásmentes étrend. Bár valóban segíthet csökkenteni a magas vérnyomást, illetve a szív- és érrendszeri problémák vagy a cukorbetegség kialakulását is, cserébe viszont hiánybetegségekhez is vezethet. A túl egyhangú, csupán növényekre épülő étrend miatt bizonyos anyagok - például nitritek - túlsúlyba kerülhetnek a szervezetünkben, miközben fehérje-, kalcium- és D-vitaminhiány lép fel: ezek együtt hosszú távon pedig már betegségekért is felelősek lehetnek.
 

Glikémiás index diéta

 
Nem kapott előkelő helyezést ez a diéta sem, melynek során megkülönböztetik  a "jó" és "rossz" szénhidrátokat, azok vércukoremelő hatásától függően. A lassan felszívódó szénhidrátok alacsony számokat kapnak, így bátran fogyaszthatók, hiszen hosszú távon adnak energiát, és az éhségérzet is később jelentkezik. A fehér kenyér vagy a sült krumpli már magas glikémiás indexszel bír, azaz kevés rostot, vitamint tartalmaznak, és fogyasztásuk után hamar éhesek leszünk. Bár ez a módszer valóban tartós fogyáshoz vezethet, csupán a glikémiás indexe alapján csoportosítani a tápanyagokat nem a legjobb megoldás. A fruktóz glikémiás indexe például viszonylag alacsony, mégis hizlalóbb lehet, mint más, magasabb GI-jű anyagok.
 

Nyersétel-diéta: komoly veszélyeket rejt magában

 
Nehéz követni, nem feltétlenül vezet nagy mértékű fogyáshoz, és szakértőnek kell lennünk a témában ahhoz, hogy megfelelően összeállíthassuk: a nyers ételeken alapuló szigorú diétával kapcsolatban több kifogást is emeltek a szakértők. A friss zöldségekből, gyümölcsökből, magvakból, csírákból, áztatott gabonafélékből és algákból összeállított étrend követői szerint a sütés, főzés során elpusztulnak azok az enzimek, melyek segítenék a táplálék felszívódását. A kritikusok szerint azonban ez nem olyan mértékű, hogy le kéne mondanunk az ételek hőkezeléséről, aminek a baktériumok elpusztításában is nagy szerepe van. Tartós, szigorú nyersdiétától emellett ingerlékenység, fáradtság is felléphet, nem beszélve a kialakuló tápanyaghiányról.
 

Atkins-diéta

 
Hasonlóan káros lehet a korábban rendkívül népszerű Atkins-diéta is, mely a szénhidrátok teljes mellőzése mellett zsírban gazdag étrendet ajánl. A szénhidrátok azonban nélkülözhetetlenek a szervezetünk számára - a megfelelő mennyiség hiányában az agysejtjeink elkezdenek lebomlani - , ahogyan a gyümölcsökben, zöldségekben rejlő vitaminok is. Nemcsak vitaminhiányra, de emésztőrendszeri problémákra is számíthatnak a követők, így ez az egyik legkevésbé ajánlott módszer.
 

Makrobiotikus diéta

 
A japán kutatók által kidolgozott, buddhista elveken nyugvó diéta első hallásra egészen jól hangzik: előnyben részesíti a bio termesztésű nyersanyagokat, a helyben termesztett zöldségeket, és kizárja az adalékanyagokkal dúsított élelmiszereket. A szakértők azonban több  lehetetlen, misztikus elemet fedeztek fel benne, valamint túlzottan szigorúnak tartják. Az állati fehérjékben szegény, illetve beszerezhetetlen japán összetevőkön alapuló étrend valóban hatalmas kihívást jelent - nem is biztos, hogy érdemes vele próbálkozni.

Forrás: life.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Aceton

    Ún. ketontest, amely súlyos inzulin hiányos állapotban felszaporodik a vérben.... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: