Laboratóriumi körülmények között vizsgálva, kéthónapos koplalás alatt fele annyi zsírt éget el, mint más fajtársai. Viszont amikor táplálékhoz jut, képes korlátlanul fogyasztani, a táplálékból zsírt képezni és ezt követően akár egy éven át koplalni.
Az MC4R gén
A cave fish genetikai vizsgálata során találtak egy mutáns melanocortin4 receptor (MC4R) gént, melyet a leptin (egy étvágycsökkentő hormon) és az inzulin szabályoz az emberi agyban. Egyes emberek agyában ilyen mutáns – a cave fish-ével azonos – MC4R gén van, mely örökletes kövérségüknek legfőbb okát képezi. Ha az ilyen génnel rendelkező egyének megkísérelnek kevesebbet enni, az agyi szabályozók hatására nem képesek testsúlyukat csökkenteni. Az ilyen emberek folyamatosan éhesek és enni kényszerülnek.
Az emberi evolúció során előnyt jelentett az életben maradáshoz az, ha az egyén képes volt a ritkán megszerezhető táplálékot elraktározni és ezáltal a koplalás hosszabb periódusait átvészelni. Ez a sajátosság aztán öröklődött, de az ilyen sajátságokkal rendelkező egyének csak akkor váltak ténylegesen kövérré, ha folyamatosan megfelelő táplálékhoz jutottak, mint ez korunkra jellemző. Hogy a vak barlangi hal és az elhízás ellen hasztalan küzdő kövér emberek közötti genetikai hasonlóság további kutatása során még mi fog kiderülni, azt a jövőtől várják.
Forrás: PNAS