A csalán tulajdonságai
Bár különösen hangzik, a csalánt akkor kezdték el először gyógyászati célokra használni, amikor látták, hogy a vele érintkező bőrfelület hogyan viselkedik.
Csalán szárát és leveleit csalánzó fullánkszűrők borítják, melyek érintésre szúró, égő fájdalmat okoznak.
Mivel a bőrre ilyen hatást gyakorolt, ezért azt gondolták, hogy nem csak az ízületi fájdalmak elmulasztására (a népi gyógyászat is a csalánnal való ostorozást ajánl az ízületi gyulladás ellen), hanem a belőle készült borogatás a bőrben lévő méreganyagok kivonására is jó lesz.
A spenótszerűen elkészített fiatal csalánlevelek elfogyasztva is jó hatásúak.
Különösen magas a vas- és egyéb ásványianyag-tartalmuk, de karotinoidok és C-vitamin is található bennük.(Ételkészítésekor a fiatal hajtásokat kell szedni!)
A gyakran 1, 5 métert is elérő növény az Egyesült Államokban, Kanadában mindenütt megtalálható.
A csalán hatásai
Ha csalánnal ostorozza izületeit, fájdalma valószínűleg semmit sem csökken, viszont ha a csalánteát borogatásként alkalmaz vagy rendszeresen, szed valamilyen csalánkészítményt, az ízületi gyulladással járó lüktető érzés-különösen a köszvény okozta -egy idő múlva enyhülhet.
A szájon át elfogyasztott csalánnak emellett vízhajtó és hisztamintermést gátló, hatása van.
Főbb előnyei:
Vizelethajtóként a csalán megszabadítja a szervezetet a visszatartott víztől, ezáltal számos, betegség kiegészítő kezelésében szerepe lehet. A húgyúti fertőzésben szenvedőknél fokozza a vizelet kiválasztást, és így a vizelettel együtt kiürülnek a betegséget kiváltó kórokozók is.
A menstruációt, megelőző puffadásérzést is a visszatartott víz okozza, ezért azoknál a nőknél, akik a menstruációt megelőzően csalánkészítményeket fogyasztanak, enyhébbek lesznek ezek a tünetek.
A gyógynövény a magas vérnyomást is csökkentheti, ami egyébként részben a szervezet folyadék- visszatartása okoz-, de ilyen célra csak a kezelőorvossal történt egyeztetés után alkalmazza.
A csalán a szénanátha tüneteinek is egyik jól bevált ellenszere.
A pollenre és más allergénekre reagálva az allergiás szervezet egy gyulladást okozó vegyületet, hisztamint termel, amelynek hatására orrdugulás és könnyezés lép fel.
A csalánban viszont egy olyan flavonoid van, a kvercetin , amely képes meggátolni a hisztamin termelődését.
Egy kísérlet során a különféle allergiás reakcióktól szenvedő kísérleti alanyoknak több mint a felénél a csalán kifejezetten enyhítette az allergia tüneteit, szemben a placebóval, ahol ilyen hatásról nem számoltak be.
További előnyei:
A csalán enyhítheti a férfiaknál a prosztata-megnagyobbodással járó panaszokat.
A megnagyobbodott prosztata miatt a húgycső beszűkült, és vizeletürítési nehézségek lépnek fel.
Ilyenkor a csalán lassíthatja a prosztata megnagyobbodását.
A csalán alkalmazása
Adagolás:
Húgyúti fertőzés ellen: naponta igyon meg egy csésze csalán teát.
A tea elkészítéséhez, egy csésze forró vízhez tegyen egy teáskanál szárított csalánlevelet.
Allergia ellen: állapota súlyosságától függően naponta háromszor vegyen be 250 mg engedélyezett csalánkivonatot.
A prosztata- megnagyobbodás tünetei ellen: naponta kétszer alkalmazzon 250 mg engedélyezett csalánkivonatot 160 mg fűrészpálma-készítménnyel vagy 100 mg afrikaiszilvafa-készítménnyel együtt.
Köszvény ellen :
naponta háromszor szedjen 250 mg csalánkivonatot .
A fájdalmas ízületekre tehet csalánteából készült borogatást is.
Használati útmutató: A csalánt - bármely formájában való alkalmazásakor-mindig étkezés közben vegye be, mert így kevésbé okoz gyomorbántalmakat.
Salátába téve is kipróbálhatja, de ne feledje, hogy csak a fiatal levelek ehetők nyersen, az idősebb, szúrós levelek izgató hatását csak főzéssel lehet megszüntetni.
A csalán esetleges mellékhatásai
A csalán fogyasztása általában biztonságos, és csak ritkán vált ki allergiás reakciót. Némelyeknél gyomorpanaszokat, emésztési zavarokat, esetleg hasmenést okozhat.