Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A cukor, a répacukor, a cukorbetegség és az elhízás, a cukorbetegség szövődményei

Diabetes Portál



Cukor, te édes méreg!

Az embernek valószínűleg mindig is örömöt okozott az édes ízek élvezete, de a cukor megjelenésével hatalmas kockázatot is vállalt az emberiség.

Kockacukor

 

 

 

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése.

 

 

A répacukor

 

A természetben előforduló táplálékok zöme tartalmaz természetes szénhidrátot, ám nem mindegy, hogy ez milyen típusú, és miben mennyi található. A cukor káros hatásait legfőképp a diabéteszes betegek ismerhetik, enyhébb formában csak a répacukorról kell lemondani (ebből készül a boltokban kapható kristálycukor), de gyakoribb, hogy a cukorbeteg embernek mindennemű szénhidrát fogyasztását korlátoznia kell. Vajon miért veszélyesebb a répacukor, mint például az édesítésre szintén használt gyümölcscukrok? Egyszerű: a zacskóban kapható kristálycukor 95 százaléknyi cukrot tartalmaz, míg nyersanyagként még csak 18 százalékot. A gyümölcscukrokat azonban nem lehet ennyire töményen kapni, ráadásul a felszívódás is eltér a répacukortól.

 

 

A cukor


A cukor tehát elsősorban - és a legtöbb ember által ismerten - a cukorbetegség okozója tud lenni. A szervezetben található inzulin egy bizonyos mennyiség után már képtelen megbirkózni a hatalmas töménységű cukrot, ezért a fel nem dolgozott cukor lebomlás nélkül rakódik le a vérben. Sajnos mivel ennek a betegségnek nincs érezhető tünete, sokszor csak akkor derül ki, amikor már igazán nagy a baj, segíteni jobb esetben még lehet némi gyógyszeres kezeléssel, de előbb-utóbb csak a legszigorúbb diéta mellett is nehéz elkerülni az inzulin mesterséges bevitelét - amit a cukrosok csak "szúrásként" emlegetnek.

 

 

Cukorbetegség


Pedig a cukorbetegségnek is vannak előjelei, csak a tünetek hiányában ezt ritkán veszik észre, akkor is inkább véletlenül. A szervezet ugyanis a túlzott cukorbevitelre első lépésben fokozott inzulintermeléssel válaszol. Ezt azonban csak külön kérésre ellenőrzik a laborvizsgálat során, hisz inkább csak a vércukor szintjét szokták figyelni. Márpedig amíg a hasnyálmirigy tartani tudja a megnövekedett inzulinigény kielégítését, addig a cukorszinten nem látszik a változás. A változás akkor válik igazán láthatóvá, amikor az inzulin már nem képes tartani a lépést a bevitt cukor mennyiségével, majd a hasnyálmirigy is fokozatosan "elfárad", a sajátinzulin termelése pedig leáll.

 

 

A cukorbetegség és a túlzott cukorfogyasztás


A cukorbetegség mellett azonban a túlzott cukorfogyasztás egyéb betegséget is okozhat. A szervezetbe jutva a nem megfelelően lebontott cukor magától kezd el bomlani, ám a szervezetben végbemenő cukor-erjedés során alkohol képződik, amely a májra és az idegsejtekre különösen rossz hatással van. Nem véletlen, hogy sokszor az antialkoholista személyeknél is májnagyobbodás alakul ki, ha cukorbetegség lép fel, és nem kezelik megfelelően. Ráadásul ez kihat a bőrre és a látásra is, a cukorbetegség egyik első szövődménye épp a látás romlása.

 

 

Kockázati tényező


Kockázati tényező a cukor nem megfelelő felszívódása a szívinfarktusban. Igaz, ezen betegség esetében nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a túlzott zsírfogyasztásban, amely a koszorúér-elmeszesedéshez vezet, de ezt a teóriát cáfolja két kelet-afrikai törzs példája, amely tagjai meglehetősen magas mennyiségben fogyasztanak zsírt, a szívinfarktust mégsem ismerik - írja a Manifesztum című lap. Velük szemben állnak viszont azok a népcsoportok, ahol ugyan minimális a zsír fogyasztása, ám viszonylag magas az infarktus - ott valójában a cukorból fogy magas mennyiség. A magyarázat itt is rendkívül egyszerű: a cukor jobban megköti a koleszterint - vagyis a vérzsírt, tehát a kis mennyiségű zsírbevitel is többszörös hatást vált ki, ha mellette magas a cukorszint a szervezetben.

 

 

A cukorbetegség és az elhízás


Nem nehéz kitalálni az összefüggést ezen előzmények ismeretében a cukorbetegség és az elhízás között, mivel a fokozott zsírvisszatartás miatt a testsúly fokozatosan növekedni kezd. Érdekesség: a cukorbetegséget már a kezdeti fázisban ki lehet mutatni, ha tehát minden különösebb előjel nélkül valaki hízni kezd, majd a diéta sem segít (vagy csak minimális mértékben), érdemes arra is odafigyelni: nem a megnövekedett cukormennyiség okozza-e a problémát? Ha a vércukorszint megfelelő, ám az inzulin mennyisége a normális értéket messze meghaladja, az arra utal, hogy valóban több a cukor a kelleténél, ám egyelőre a szervezet még le tudja bontani. Ilyenkor szigorú diétával és némi gyógyszeres kezeléssel a folyamat visszafordítható, mielőtt kialakulna a hasnyálmirigy végső "elromlása".

 

 

Emésztőrendszeri panasz


Érdekes, bár nem meglepő, hogy rengeteg emésztőszervi panasz szinte magától elmúlik, amint csökken a cukorbevitel a szervezetbe. A test ugyanis egy finoman összehangolt műszer, amely az evolúció során a természet feltételeihez igazodva állt össze, a mértéktelen cukorfogyasztás viszont a legkevésbé sem hasonlít a természetes szintre. Ha tehát a szervezet lehetőség szerint minél inkábba természeteshez közeli arányban és mennyiségben jut az egyes táplálékokhoz, egyéb beavatkozás nélkül is sokat javul a beteg állapota, ezáltal pedig a közérzet is érezhetően jobbá válik.

 

 

A cukor és a köszvény


A cukor a vérben található húgysavtartalmat is megköti, ez további elváltozásokhoz: köszvényhez (ízületi fájdalmak) és csontritkuláshoz vezet. A rákos elváltozásokkal kapcsolatban is összefüggést mutattak ki a kutatók, bár ez esetben arra a következtetésre jutottak, hogy az élelmiszerek minél nagyobb finomításon mennek keresztül, annál inkább növelik a rák kialakulásának kockázatát. A cukorbetegeknél a másik jellemző tünet az ingerlékenység - ez a B1-vitamin elvonása miatt alakul ki. A szervezetben ugyanis ez a vitamin nyugtatólag hat, ám a cukor leköti ezt az elemet, ráadásul nemcsak idegesebb lesz a beteg, hanem a koncentrációban is zavarok léphetnek fel.

 

 

A cukor és a mellékvese


Mivel a cukor közvetlenül hat az inzulinszintre, így a hormonháztartást is felboríthatja, ez pedig a mellékveséket károsítja. Közben pedig nemcsak ezért, de a szervezetben felgyülemlő, úgynevezett pirosszőlősav következtében a cukros ember fáradékonysággal, levertséggel küzd - nemcsak fizikailag, de lelkileg is ingadozóvá válik.
A legvégső esetben a magas vércukorszint a vérlemezkék összetapadása miatt trombózishoz vezethet, ez pedig halálhoz.

 

 

Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt

 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Újévi fogadalom

Újévi fogadalom - hogyan csináld, hogy sikeres legyél? A szekértő válaszol! Olvasd el ide... Tovább

HDL koleszterin

A koleszterinnek az ún. magas sűrűségű lipoproteinekhez kötött formája, amelynek fő... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, egészséges életmód, cukorbetegség megelőzése, étkezés, diéta