A legtöbb cukorbeteg tudja, hogy az egészséges életmóddal, beleértve a helyes táplálkozással hatékonyabban tudja kordában tartani a vércukorszintjét, azonban a koffeintartalmú italokra eddig kevesen gondoltak. Aki diabéteszesként napi rendszerességgel fogyaszt kávét, teát vagy más koffeintartalmú italt, nehezebben tudja kontroll alatt tartani betegségét, mint más, koffeint nem fogyasztó beteg. Erre az eredményre jutott a durhami Duke egyetem (Észak-Karolina) egyik kutatócsoportja.
James Lane és csapata azt vizsgálta, hogyan hat a koffein a kettes típusú cukorbetegségben szenvedők anyagcseréjére. A kísérleti alanyok hasbőre alá ültetett chippel mérték minden órában a vércukorszint változásait.
A kísérletben résztvevő 10 személy időskori cukorbetegségben szenved. Ők a betegségüket helyes táplálkozással sporttal és gyógyszerekkel koordinálják. Egyiküknek sem kellett inzulininjekcióznia magát. Mindegyikük rendszeres kávéfogyasztó, azaz napi szinten két csésze kávét isznak meg. A kísérlet során az egyik napon olyan koffeintartalmú kapszulát kaptak, amely 4 csésze kávénak felel meg. A következő napon már koffein nélkül kapták ugyanezt a tablettát.
Magasabb vércukorszint
A kutatók határozottan állítják, hogy a koffeintablettás napon a páciensek vércukorszintje 8 százalékkal volt magasabb, mint máskor, s a reggeli után 9, az ebéd után 15, a vacsora után pedig 26 százalékkal lett magasabb a szokásos cukorszintjüknél.
Az, hogy pontosan mi okozza a koffein fogyasztása utáni változásokat, még tudományosan nem igazolt. A feltételezés az, hogy a kávé a vér izmokba történő glükoz szállítását akadályozza meg.
Bár a legtöbb szakértő inkább a kávé mellőzését javasolja, erre még ez idáig nincs hivatalos irányvonal, mindössze ajánlások.
Forrás: Reflex Online